Nejúspěšnější šachová škola v ČR

4. turnaj KP mládeže v rapid šachu - hodnocení

Zisk šestnácti medailí a řady umístění v první desítce konečného pořadí jednotlivých kategorií, je to málo či dost?! Můžeme být ještě lepší?!

V komentáři si můžete přečíst, jak hodnotí vystoupení našich hráčů na 4. turnaji "Krajského přeboru mládeže v rapid šachu" ve Městě Albrechtice trenéři Zdeněk Holeksa a Karel Pliska.

Komentáře

V sobotu jsme se vydali na Krajský přebor mládeže v rapid šachu do nejvzdálenější destinace letošní Grand Prix. Město Albrechtice je daleko a sraz v 7:00 byl o hodinu dřívější než obvykle. Rodiče však vše zvládli, řekl bych na 100%, a nemuseli jsme na nikoho čekat. Cesta byla dobrá a za hodinku a půl jsme dorazili do sportovní haly v místě konání 4. turnaje Krajského přeboru.
Celkem 39 hráčů BŠŠ se usadilo k prvnímu kolu. Bohužel organizátoři svůj první krajský přebor nedokázali odstartovat včas a hodinová prodleva od plánovaného začátku je přece jenom příliš. Navíc v samotném průběhu nedokázali zkrátit mezery mezi koly a turnaj se tedy trošičku protáhl. Pojďme k samotnému průběhu.

kategorii do 10 let hrálo hned 19 našich dětí. Stylem start-cíl suverénně vyhrál všech 7 partií Peťa Gnojek. Jedinou překážkou mu byl Míša Gřes, který se 6 body obsadil 2. místo. Forma obou před MČR mládeže v klasickém šachu tedy snad přichází. Do 8 let jsme zase obsadili všechna 3 první místa. Překvapivým výsledek je nevýrazný výsledek dosavadního suveréna této kategorie Martina Vašínka, který se obral v posledním kole aspoň o 3. místo. Ale tento výpadek pěknou hrou, bodovým výsledkem i medailovými pozicemi nahradili Matyáš Kaňák, Marek Fizer a Matyáš Paseka. Pěkný výkon, který ho dostal, ale jen na celkové 6. místo předvedl Vláďa Blahut. Zvláště 6. kolo bylo krásným koncertem všech figur. 2,5 bodu uhrál náš nováček Patrik Vykoupil, což je jistě pěkný výsledek. Děvčata asi nebudou vzpomínat na tento turnaj v dobrém, byť získaly medaile, protože v průběhu turnaje sehrály hned několik špatných partií. V kategorii do 12 let hrálo 10 našich šachistů. Zde jsme taky vyhráli zásluhou Radka Halamíčka, který odehrál výborných šest kol a jednu remízu se svým šachovým souputníkem. Je třeba se naučit ho zlomit, aby se Radkovy ambice na přicházejícím MČR mohly naplnit, ale aktuální forma vypadá dobře. Dobrý turnaj rozehrál David Mavrev, ale koncovka nebyla dobrá a 4. místo Davidovi asi nestačí. Slušně si vedli ještě Olda Janotka a Peťa David Lanča. Mezi děvčaty skončila druhá Kačka Janotková, která prohrála v přímém souboji o první příčku. V kategorii do 14 let bylo ve startovní listině 7 našich hráčů V této kategorii hrají tři naši mladší hráči, kteří věkem patří do kategorií U12 či dokonce U10, a většinou dělají v konečných výsledcích pěkný binec. I tentokrát obírali favority o body a nakonec nejlepším byl na 2. místě skončil Marek Miča. Výborný výkon předvedl Danek Židek, který v každé partii soupeře přitlačil. Prohrál jedinou partii a nakonec to stačilo na 3. místo. Mezi děvčaty skončila Zuzka Gřesová, která pravděpodobně potřebuje trošku více času, aby dokázala prokázat svoji převahu. V kategorii do 18 let jsme měli tentokrát 3 účastníky. Mezi chlapci skončil Filip Kaňák na 3. místě. Mezi děvčaty si to holky rozdaly mezi sebou a před Terkou Beluskou vyhrála Natálka Kaňáková.
V celku turnaj proběhnul bez problémů, ale i ve výsledcích jsou vidět některé nevýrazné výkony našich hráčů. Většina hráčů z Frýdlantu turnaj vzali jako fyzickou přípravu a mezi koly radši šli běhat a pak to na té šachovnici moc nešlo. Někteří z menších se zase radši vydali na „šikmou plochu“ a potom ten výkon byl téměř tragický. „Co ty na to, Jirko?“.

Zakončení turnaje bylo velmi svižné, což všichni jistě ocenili, protože nás čekala dlouhá cesta domů, ale absence medailí a diplomů trošku mrzela.
Turnaj byl zajímavý a prostředí haly bylo dobré. Bufet by mohl mít zdravější jídla v nabídce během dětského turnaje. Pokud organizátoři vychytají chybičky, tak turnaj bude i svižnější a nebude to pro nás takovýto desetihodinový hodinový maraton jako dnes.