Nejúspěšnější šachová škola v ČR

5. a 6. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Ve dnech 7. - 8. ledna náš "A" tým odehrál další dvě utkání Extraligy družstev. Našemu družstvu se tentokrát vůbec nedařilo a odešlo od šachovnic dvakrát poraženo. Nejdříve v 5.kole jsme prohráli  5,0 - 3,0 s Tatranem Litovel a v 6.kole s A64 VALOZ Grygov 3,5 - 4,5.

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

 

 

Komentáře

Ve dnech 7. – 8. 1. 2012 proběhly další 2 kola nejvyšší šachové soutěže ČR Extraligy družstev. Tým Beskydské šachové školy poprvé hrál své zápasy na venkovní půdě. V sobotu jsme vyrazili do Litovle a v neděli nás čekal soupeř z Grygova, který však hraje své zápasy v příjemném prostředí olomoucké univerzity. Sestava našeho A týmu dostála jedné změny, to když dostal příležitost ke své extraligové premiéře náš odchovanec Tomáš Pecha, který nahradil Stanislava Jasného, který tímto mohl pomoci našemu B týmu v boji o postup do 1. ligy.

Oba soupeři mají v podstatě vyrovnané sestavy jako náš tým, byli jsme však papírově přeci jen malými favority.  Po příjezdu do Litovle bylo pro nás potěšující, že chybějí soupeřům dvě posily z Polska – Tazbir a Bulski. I tak ale bylo zřejmé, že to bude vyrovnaný souboj a celý zápas může rozhodnout jeden rezultativní výsledek. Po začátku utkání bylo zřejmě, že do toho oba týmy půjdou tvrdě, na některých šachovnicích vznikly ostré pozice, Jan Krejčí se zjevně připravil na Sergeie Azarova a svou obětí pěšce ho donutil v zahájení ztratit mnoho času. Pěkná divočina také vznikla u Štěpána Žilky s Rafalem Antoniewským. Jako první končí smírem partie Sergueie Vesselovského s Ladislavem Stratilem. Zanedlouho se poté vyjasňuje partie Sergeie Azarova, který ukazuje svou sílu a přehrává Jana Krejčího, poté končí remízou partie Rafala, vedeme tedy 2:1, ale na ostatních šachovnicích to nevypadá moc dobře a budeme na většině z nich tahat za kratší konec. V nadějné pozici přepíná strunu Tadeáš Kriebel s Pavlem Zpěvákem, který si již nenechá vítězství vzít. Horší pozici ubrání Tomáš Pecha a připisuje si tímto svůj historický půlbod v nejvyšší soutěži. Stav je tedy 2,5:2,5 ale objektivně musím přiznat, že se mi zdály 2 pozice prohrané a u Vojty Rojíčka byla pozice lepší, ale nevydolovalo se z toho více než remíza. Stav je tedy 3:3, ale i přes výbornou obranu prohrává svůj zápas Vladimír Talla a jako poslední také Anton Korobov, kterému se partie moc nevyvedla. Zápas tedy končí 5:3 v náš neprospěch a my vyrážíme směr Olomouc. Je třeba rychle zapomenout na tento zápas a koncentrovat se na další.

Jdeme společně na večeři a jsme už zvědaví, v jaké sestavě asi proti nám soupeři nastoupí. U Grygova je známe, že ve většině případů změní svou sestavu oproti předešlému kolu, tak uvidíme, jestli tomu bude i v nedělním zápase.

Po příchodu do hrací místnosti po chvíli zjišťujeme, že je tomu opravdu tak, změnili se hráči na zadních deskách. Je zřejmé, že máme papírově navrch především na předních deskách, ale papírové předpoklady nejsou vše. Po hodině hry jsem v malém úžasu, protože se rozhořela šachovnice u Vojty Rojíčka s Jaroslavem Burešem – 2 talenty, kteří již mnohokrát soupeřili na různých turnajích. V této chvíli jsem ještě nevěděl, že tato partie se stane klíčovou v zápase… Po úvodních tazích se opět rozchází smírem Serguei Vesselovský s Jiřím Obšívačem a také zanedlouho Vladimír Talla s Richardem Biolkem ml. Bohužel se nevyvedla vůbec partie Tadeášovi Krieblovi, který rychle prohrává s Karlem Malinovským. Tento víkend se mu jistě nevyvedl dle jeho představ, ale já vím, že je to talent, který ještě svou sílu ukáže wink. Na 3 prvních šachovnicích stojíme vyrovnaně či lépe. V časových tísních se rozhoduje zápas, Vojtovi nabízí soupeř několikrát remízu a on ji odmítá po správném hodnocení, že je třeba bojovat na vítězství. A ono tam skutečně je, Vojta však zvolil jinou, než vítěznou variantu a místo vítězství bohužel prohrává. Je to škoda, ale já musím Vojtu pochválit za bojovnost, že nedal partii za remízu a srdnatě bojoval pro vítězství týmu! Také Tomášovi se dnes partie nevyvedla, a i když partii dlouze brání, tak se musí smířit s prohrou. Stav je tedy strašný 4:1 pro soupeře a nám nezbývá, než vyhrát všechny ostatní partie. To se bohužel nedaří již v první skončené, kde jen vydoluje Anton Korobov remízu s Vlastimilem Babulou. Skvělý víkend prožívá Sergei Azarov, který poráží po krásné partii Davida Kaňovského – v této partie stojí za zmínku, že se postavilo 5 dam angel. Do konce bojuje také Rafal Antoniewski, který také udolává Pavla Šimáčka. Prohráváme tedy nakonec nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5, ale za to se nedávají žádné body. Tento víkend tedy musím ohodnotit jako velmi neúspěšný a beru také část tohoto výsledku na svou hlavu.

Věřím však, že ihned v příštích utkáních získáme další body do tabulky. Děkuji hráčům a realizačnímu týmu a budu se těšit na další zápasy.