Nejúspěšnější šachová škola v ČR

5. a 6. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Ve dnech 16. - 17. února náš "A" tým odehrál další dvě utkání Extraligy družstev. Naše hráče tento víkend nezastihnul v ideální herní pohodě a tak nám do tabulky nepřibyl žádný bod. V 5. kole přišla prohra 2,5 - 5,5 s Rapidem Pardubice a v 6. kole porážka 3,5 - 4,5 s Výstavištěm Lysá nad Labem. 

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 16. – 17. 2. proběhly další 2 kola nejvyšší šachové soutěže Extraligy družstev. Po minulém úspěšném víkendu jsme byli „namlsaní“ a chtěli jsme proti těžkým soupeřům – Pardubice a Lysá nad Labem opět zabodovat. Nastoupili jsme v sestavě: Sergei Azarov, Aleksei Fedorov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Rojíček, Igor Rausis, Cyril Ponížil, Stanislav Jasný, Vojtěch Zwardoň a Serguei Veselovský. Bylo tedy k dispozici 9 hráčů a mohli jsme přemýšlet, kdo bude na jaký zápas nejvhodnější. V sobotu nehrál Cyril Ponížil a v neděli Vojtěch Zwardoň. Celý pátek jsme opět věnovali poctivě přípravě v rámci soustředění, v dopoledních hodinách přednášel Mikhail Kislov z Ruska a odpoledne probíhaly konkrétní přípravy na soupeře s Igorem Rausisem. Velmi mě těší, že mají hráči velkou chuť trénovat a zvyšovat svou úroveň, což budeme samozřejmě podporovat, dali jsme si za cíl, že budeme usilovat u našich mladých hráčů o mistrovské normy, což se nám daří, ale mají ještě daleký kus cesty před sebou.

V sobotu jsme přivítali na domácí půdě v kongresovém sále hotelu Centrum Pardubice. Pardubice patří již po mnoho let ke špičce Extraligy a disponují velmi kompaktním silným týmem. Vždyť na 6. šachovnici mají hráče s ELO vyšším, než 2550! Toho my se však nebojíme a jsme připraveni bojovat s kýmkoliv. Po úvodních 2 hodinách bylo zřejmé, že to bude z naší strany tuhý boj, soupeři vyvinuli na některých šachovnicích velký tlak a šli si tvrdě za vítězstvím. Velmi ostrá pozice vznikla u Vojty Zwardoně s Lukášem Černouškem, kde jsem se vůbec neodvažoval odhadnout výsledek. Bojovali jsme jako lvi, ale stačilo to jen na celkových 5 remíz. Nutno dodat, že soupeři 100% využili svých lepších postavení a také 100% uremizovali horší pozice a zvítězili tak 5,5:2,5.

V neděli jsme si tedy chtěli spravit chuť proti Lysé nad Labem. Bylo však zřejmé, že ani tady to nebude procházka růžovým sadem. Po napsání soupisek byli mírnými favority hosté z Lysé nad Labem. Po rychlých remízách Vojty Rojíčka a Sergeje Veselovského vypadalo vše dobře. Líbila se mi pozice u Cyrila s Vlastimilem Jansou, naopak se mi moc nepozdávala pozice Alexeie s Jiřím Štočkem. V časových kontrolách se vše změnilo, bohužel však v náš neprospěch. Prohrává Sergei s Evgeniyem Najerem a také Alexei, remizuje Standa a Igor, do špatné pozice se ještě dostává Rafal. Jako velký bojovník se ukazuje Cyril, který doslova udolal, zřejmě již v remízové pozici Vlastimila Jansu. Stav je tedy 3:4, Rafal bojuje srdnatě, ale jen o remízu, po téměř 6 hodinách se mu to sice podařilo, ale stačilo to jen na nejtěsnější prohru 3,5:4,5.

Tento víkend se nám bohužel vůbec nevydařil, což mě velmi mrzí. Uděláme maximum, abychom to v dalším dvojkole v Praze napravili. Děkuji realizačnímu týmu a také všem fanouškům BŠŠ za podporu.