Nejúspěšnější šachová škola v ČR

5. a 6. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 18. - 19. ledna sehrál náš extraligový tým dvě těžká utkání. Nejdříve vyhrál 5,5 - 2,5 nad týmem ŠK ZIKUDA Turnov a následně prohrál s obhájcem mistrovského titulu 1.Novoborský ŠK 2,0 - 6,0. I přes "hubenější" přísun bodů si stále náš tým drží průběžné 2. místo a tak pohled na tabulku je stále pěkný.

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 18. – 19. 1. se nejvyšší soutěž družstev ČR - Extraliga přehoupla za svou polovinu. Tým Beskydské šachové školy vyjížděl napříč celé ČR k nepříjemným „těžkým“ soupeřům do Turnova a Nového Boru. Složení týmu bylo: Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Rafal Antoniewski, Cyril Ponížil, Igor Rausis, Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček a Stanislav Jasný. Po posledním dvojkole však byla nálada velmi dobrá, neprohráli jsme žádnou partii a 100% bodovali, to se vám poté hraje s každým dobře. Minulé zápasy jsou však historií a je třeba se soustředit pouze na současnost. Cesta do Turnova nebyla kvůli dobrému počasí nijak náročná, po 4 hodinách dorazilo první auto a poté se přidali postupně další hráči. Nebyli jsme však všichni, Sergei Azarov dohrál turnaj v estonském Tallinu a přesouval se vlakem do Pardubic, kde měl příjezd v sobotu v 8.36hod. Bylo to trošku riskantní, ale jinak to prostě nešlo. V sobotu ráno jsem vyrazil pro Sergeie, vlak přijel načas, nebyly to české dráhy smiley a v 10hod. jsme dorazili do hotelu Paradis v Turnově, kde se odehrávaly partie.

Soupeři s Turnova jsou pro nás v dosavadní historii velmi nepříjemným soupeřem, mají vyrovnaný kádr a nastupují pravidelně v silné sestavě. Ne jinak tomu bylo i nyní, když jsem se podíval na sestavy, tak na všech šachovnicích byly jemné ratingové rozdíly. Po dvou hodinách hry se mi však pozdávaly pozice u obou Vojtů, kde byla aktivita očividně na jejich straně, také u ostatních to vypadalo bez problémů. Nejdříve pečetí remízu Rafal a přidává vítězství Vojtěch Zwardoň, který doslova převálcoval svého soupeře. Zanedlouho přidává ještě remízu Sergei a Standa, další cenný bod přidává Vojta. Ostatní pozice vypadají minimálně remízově, aktivně hraje Cyril. Po další hodince nakonec svého soupeře udolal Cyril, a když se k tomu přidají remízy Alexeie a Igora, vítězíme přesvědčivě 5,5:2,5. Toto bylo z naší strany podle mě nejlepší výkon proti Turnovu v dosavadní historii, šlo to prostě jako po másle :). A co je hlavní už 3 zápasy po sobě jsme neprohráli ani jednu partii!

Po partii na společném obědě plánujeme „tajnou“ strategii, jak porazit aktuální mistry Evropy Nový Bor. Viděli jsme jejich předchozí utkání, kdy vyhráli „pouze“ 7:1. Jejich tým disponuje hráči z klubu TOP 2700 a to hned na několika prvních šachovnicích. Ale co, ELO není vše, domluvili jsme se, že budeme hrát aktivně a nebudeme se bát riskovat.

Po příjezdu do Nového Boru a napsání soupisek bude zřejmé, že to bude těžké utkání, vždyť na 5 šachovnici mají hráče, který má větší ELO, než u nás na 1 šachovnici. Po zahájení vznikly na některých šachovnicích docela divoké pozice. Svého soupeře chtěl prověřit Vojta Rojíček, ale Vlastimil Babula je zkušený velmistr, který odrazil všechny hrozby a pozice přechází do remízové pozice věčným šachem. Další remízu přidává Igor se Zbyňkem Hráčkem. Na ostatních šachovnicích však stojíme vyrovnaně či již jemně hůře. Srdnatě bojuje Vojta Zwardoň, ale Jan Markoš je reprezentační velmistr Slovenska a ukazuje, že právem. Vojta musí kapitulovat a prohráváme 2:1, po chybě soupeře se dostává do aktivity Standa, Štěpán Žilka však nachází možnost, kde přechází do koncovky, která zřejmě musí skončit remízou. Bohužel se nevyvedla partie Sergeiovi s Davidem Navarou a po prohře je stav 3,5:1,5 v náš neprospěch. Bojujeme, jak se dá, ale soupeři ukazují svou sílu a odrážejí všechny hrozby. Cennou remízu přidává ještě Rafal s Viktorem Lázničkou. Bohužel musí po sympatickém výkonu kapitulovat jak Cyril s Krishnanem Sasikhiranem (Indie), tak i Alexei  s Alexejem Shirovem. Prohráváme tedy 6:2, ale nutno dodat, dali jsme do toho vše. Tým Nového Boru však ukázal, v čem je jeho síla. Všechny naše miniaturní výhody odvedl do remízových vod a veškeré své výhody přetavil v celý bod. Pro nás je jistě takový zápas přínosem v cenných zkušenostech.

Co je však skvělé, i přes tuto prohru si nadále držíme průběžné 2. místo!

Na závěr chci poděkovat všem hráčům za bojovné výkony a našim fanouškům za podporu, přišlo mi mnoho povzbudivých sms a emailů. V dalších kolech se budeme chtít poprat o cenné kovy!

Pavel Benčo