Nejúspěšnější šachová škola v ČR

5. - 7. kolo Extraliga družstev - komentář a fotografie

Ve dnech 21. - 23. ledna náš "A" tým odehrál tři kola Extraligy družstev. Našemu družstvu se podařilo vybojovat 7 bodů za remíru 4,0 - 4,0 s Tatranem Litovel a výhry s TŽ Třinec 5,5 - 2,5 a A64 Grygov 5,0 - 3,0. Díky výborným výkonům a bodovým ziskům se náš extraligový tým propracoval na pěkné 4.místo - gratulujeme!

Přečtěte si komentář kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 21. – 23. 1. byly na pořadu víkendu dokonce hned 3 kola nejvyšší soutěže ČR – extraligy družstev. V pátek nastala trochu kuriózní situace, kdy jsme přesunuli dějiště konání zápasu z Třince do domácího prostředí ve Frýdku – Místku, ale byli jsme v tomto zápase jako hosté. Novinkou bylo využití možnosti hracích prostor u našeho nového partnera – Hotel Empire, kde se tento zápas konal. Hrací místnost byla trochu těsná, hráči jsou však profesionálové a jsou zvyklí hrát v podstatě kdekoliv. Za tu pětiletou historii toho už zažili mnoho, někdy se hrálo v luxusních prostorách nebo naopak v malém „kamrlíku“ či v téměř arktických mrazech v bundách. Takový je už život šachisty, ale jistě jste zvědaví, jakpak to vlastně dopadlo…

Zápas s Třincem měl bojovný nádech, jelikož se družstvo Třince pohybuje v sestupových vodách, bylo zřejmé, že postaví maximálně silnou sestavu. Stalo se tak, a proto byli jistě diváci na on-line přenos či přímo v hrací místnosti  spokojeni. Podle papírových předpokladů jsme byli favority, ale jak už jsem psal několikrát, soutěž je v tomto ročníku nesmírně vyrovnaná, což se potvrdilo i o tomto víkendu. Naše sestava byla připravena hrát kompletní, kvůli nachlazení nenastoupil Stanislav Jasný, ale v našem kádru jsou další zvučná jména, ze kterých byl vybrán Tadeáš Kriebel, který dosahuje intenzivním tréninkem dobrých výsledků. Přibližně po dvou hodinách hry končí první partie smírem mezi Vladimírem Tallou a Ladislavem Langnerem. Poté rovněž remizuje Rafal Antoniewski s Krzystofem Jakubowskim. Krásnou partii však zakončuje náš přední hráč Sergei Azarov, který poráží Alexandra Mištu, ujímáme se tedy vedení 2:1. Převahu materiálu pěkně realizuje Tadeáš Kriebel s Honzou Sikorou, zanedlouho remizuje Viacheslav Dydyshko s Vojtou Plátem. A když vyhrává pěkným taktickým úderem Vojtěch Rojíček nad Vlastimelem Nedělou, je v zápase rozhodnuto. Remízami končí poslední dvě partie Sergeje Berezjuka s Milanem Walkem a jako poslední Igor Rausis s Piotrem Murdziou. Konečný stav je tedy 5,5:2,5 v náš prospěch, nutno dodat, že to byl vcelku poklidný zápas a zvítězili jsme poprávu.

S Grygovem máme fantastickou bilanci, 4 zápasy – 4 výhry. Už v předzápasovém rozhovoru mi položil otázku Antonín Surma (Tonda), jestli nebude tato šňůra přerušena…? Já pevně věřil, že tomu tak nebude i když… Po uvítání v nových  reprezentativních prostorách Grygova – přírodovědné fakultě, jsem si odskočil na čaj s Michalem Boturem, který je odchovancem Beskydské šachové školy a nyní je zaměstnancem fakulty a aktivním šachovým nadšencem, který zajistil tyto vskutku krásné prostory. Čaj byl černý, ale lahodný. Po vstupu do hrací místnosti mi však nějak zhořklo v ústech, když jsem uviděl po zhruba dvou a půl hodinách stav 0:1, když prohrál Vladimír Talla se Stanislawem Zawadskim a na pokraji prohry byl Stanislav Jasný s Kamilem Stachowiakem, což se za pár okamžiků bohužel potvrdilo. Prohráváme tedy 2:0 a mně se ihned vybavila Tondova otázka, jestli nebude šňůra přerušena… Nicméně po obchůzce dalších partií jsem se trochu uklidnil, líbila se mi pozice u Igora Rausise s Jardou Burešem a pokud ustojí útok Viacheslav Dydysko proti Richardu Biolkovi, máme srovnaný stav. Jakási divočina probíhá na osmé šachovnici u Tadeáše Kriebla s Karlem Malinovským. Za další hodinku se stav z naší strany zlepšuje, vyhrává Igor Rausis, remizuje Rafal Antoniewski s Pavlem Šimáčkem a pěkný útok zakončuje matovou sítí Tadeáš Kriebel. Stav je tedy 2,5:2,5, ale na čaj se již rozhodně nechystámNo, a když tlak soupeře ustojí Viacheslav Dydyshko a soupeře přehrává v dobré formě Vojtěch Rojíček, můžeme slavit. Vedeme 4,5:2,5 – byl to skvělý obrat zápasu. Jako poslední brání remízovou koncovku Sergei Azarov s Vlastimilem Babulou, který zkouší, zda je soupeř znalý věžových koncovek. Sergei obstojí na jedničku a máme tu další vítězství v poměru 5:3. Bylo statisticky zajímavé, že na posledních pěti šachovnicích zvítězily vždy bílé figury. Po zápase jdeme na společný oběd, kde nás navštíví i Michal Botur a my si můžeme dát s úsměvem další čaj. Co z toho vyplývá, kapitán musí být stále ve střehu!

Po ubytování nedaleko Litovle je krásný pohled na průběžnou tabulku, kde zaujímáme průběžně 3. místo. Pěkně se na to kouká, ale do konce je daleko a nezbývá, než se připravit na zítřejší zápas.

Hrajeme s Tatranem Litovel a u tohoto týmu mám vnitřní dojem, že se vždy snaží kapitán soupeře trochu překvapit. Nebylo tomu ani v tomto případě jinak, když byla oproti sobotnímu zápasu slušně pozměněna sestava. Chtěli jsme zvítězit a potvrdit si přední umístnění, ale soupeř nebyl zrovna kupodivu pro J. Na mnoha šachovnicích se rozehrála ostrá zahájení s obětí materiálu a bylo mi jasné, že i za cenu risku chtějí soupeři klást co největší odpor. Remíza je rychle podepsána mezi Sergeiem Azarovem a Štěpánem Žilkou. Krásnou miniaturkou zakončuje vítězstvím Stanislav Jasný s Milanem Žůrkem a je vidět, že už je zcela fit. Naopak se po úspěšných výhrách nepodařilo zopakovat dobrý výkon Tadeášovi proti Ladislavu Stratilovi. Je to tedy 1,5:1,5 a v mých očích může zápas skončit jakkoliv.  Pod tlakem je Pavel Blatný s Igorem Rausisem, v opačné situaci je však Viacheslav Dydyshko s Janem Krejčím. Remizuje také Vladimír Talla s Lukášem Kuchyňkou, Vojtěch Rojíček s Pavlem Zpěvákem a Rafal Antoniewski s Martinem Tazbirem. Je to tedy 3:3. Koncovku brání Vicheslav Dydyshko, ale Honza Krejčí je urputný a nakonec vyhrává. Prohráváme tedy překvapivě 4:3 a vyhranou pozici musí realizovat Igor Rausis, který měl podle mých předpokladů skončit mezi prvními. Po více než 5 hodinách se tak i stalo a my odjíždíme domů s remízou 4:4. Jak jsem již psal dříve, mohlo to skončit jakkoliv. My však máme po víkendu o 7 bodů více, což je dobrý výsledek a za těch 5 let jsem se v Extralize naučil, že nesmí být člověk příliš namlsaný, však on se ještě nějaký ten bonbónek určitě objeví.

Na závěr chci poděkovat všem hráčům za bojovnost za šachovnicí i za podporu. Velký dík patří také realizačnímu týmu. Budu se těšit na další kola, která chceme pojmout jako boj o medaile.