Nejúspěšnější šachová škola v ČR

5. Festival šachových turnajů - komentáře

"5. Festival šachových turnajů" se uskutečnil 11. - 13. ledna, hlavní rozhodčí festivalu FA Petr Záruba přivítal 14 hráčů z CZE a POL. Z vítězství v turnaji se radoval Pavel Benčo před Karlem Kubalou a Jackem Stebelem.

 

Jak hodnotí 5.FŠT hlavní organizátor Karel Kubala a vítěz turnaje Pavel Benčo? To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

O víkendu 11. – 13.1.2013 proběhl již 5. Festival šachových turnajů (FŠT) ve středisku volného času Klíč v Místku. Pětikolový turnaj započítávaný na FIDE si již našel svůj okruh příznivců, i když pořadatelé stále nejsou spokojení s účastí vlastních členů, kteří mají touto soutěží možnost za symbolické náklady odehrát za 3 dny 5 kvalitních, vážných partií, což z hlediska tréninkového má pro růst každého hráče mimořádný význam.

Nakonec na startu bylo jen 14 hráčů, když na poslední chvíli se omluvil italský hráč Carbonaro a také polská výprava z důvodů onemocnění přijela jen ve 3 místo pěti přihlášených. Přesto po minulém zpestření startovní listiny slovenskou výpravou, byla polská skupina z Rybnika zdravým oživením a kvalitou hry předvedli, že opravdu jsou šachově velice zdatnými soupeři. Zde je ironií, že početná výprava dětí z Frýdku-Místku vyjela právě v sobotu do polského Rybnika na „atraktivní“ rapid turnaj, a tak pro naše trenéry a rodiče by měla dlouho znít v uších slova vedoucího výpravy polské skupiny, že oni mají zájem o kvalitní partie a šachový růst svých svěřenců, tak dali přednost našemu FIDE turnaji, před domácím rapidem a způsob organizace našeho turnaje se jim velice líbil… Je to tak, že opravdu FŠT je nyní již velice vhodný pro všechny hráče s ELO 1400 a výše, ale zúčastnili se i 4 hráči bez ELO.

Co říci k výsledkům. Svým ELO jasně nasazená jednička Pavel Benčo roli favorita potvrdil bez zaváhání, a i když byl povolán na pomoc pro odehrání partie za družstvo B v 1.lize dospělých a tím jednu partii vynechal, tak mu docílené 4 body ze 4 partií stačily na 1.místo. Co více – i když Pavel svým ELO 2171 výrazně převyšoval své soupeře ze startovního pole, tak podobně jako v podzimní části klubového přeboru dokazuje, že pokud hráč hraje i takový turnaj zodpovědně, tak si může připsat i body na své ELO (za 4 partie získává +6 ELO bodů). Stejného bodového zisku dosáhnul i 2.nasazený a horším pomocným hodnocením celkově 2. Karel Kubala, který prohrál právě jen s vítězem a připisuje si z turnaje +10 ELO bodů. Třetí místo ziskem 3,5 bodu obsadil Jacek Stebel z Polska (ELO +3). Jelikož horní polovina hráčů (podle ELO) měla pro zkvalitnění turnaje od začátku turnaje +1 nasazovací bod, tak samostatně byla vyhodnocená i skupina hráčů bez nasazovacích koeficientů. Zde se blýskla Zuzana Gřesová (ELO +16), která zejména v partii proti Natálce Kaňákové ukázala, že její šachový potenciál je mimořádný a skončila na celkově 4. místě, ale jako nejlépe umístěný hráč bez nasazovacího koeficientu. Z této skupiny obdržel ještě cenu Matěj Kuchař, který rovněž získal 3 body. Matěj hraje velice zajímavé šachy, jen by potřeboval ještě nabýt větší klid a výdrž u partií, protože časté odbíhání ho odvádí od koncentrace na partii a pak mu vždy nějaký ten půlbod zbytečně uteče. Za zmínku stojí i účast Kristýnky Laurincové, která má zatím jen ČS ELO 1273 a v turnaji uhrála jen jednu půlku bodu. Přesto ve všech partiích příkladně bojovala, takže to pro ní nebyl zbytečný turnaj a s osobním trenérem budou mít z partií řadu hodnotných námětů, kde zlepšit herní projev.

A na závěr zbývá již jen sdělit všech čtenářům komentáře, že je již stanoven termín pro konání 6.FŠT v termínu 22. – 24.2.2013, na který všechny zájemce srdečně zveme.

Za organizátory Karel Kubala


Na tento cyklus turnajů mám živé vzpomínky ze svého mládí, kde jsem se jako žák zhruba před 20 lety takovýchto turnajů účastnil a získával cenné zkušenosti do svého vývoje a také sbíral první ELO bodíky. Motivací pro mě tedy nebyly jen kvalitní turnaje, ale také setkání s kamarády z klubu a poznání nových přátel. Tehdy byla účast mnohem početnější a o to se budeme snažit i v dalších cyklech. V celé ČR jistě nenajdeme turnaj, kde si můžete zahrát 5 kvalitních partií během víkendu se zápočtem na FIDE za těchto malých finančních nákladů. Z hráčského pohledu musím konstatovat, že i když jsem dvojnásobný vítěz tohoto turnaje, jsou pro mě partie stále složitější, naši talenti se totiž zlepšují a v partii s Natálií Kaňákovou jsem se hned v několika momentech necítil jistě a byla jen krůček od remízy. Věřím, že se na příštím FŠT, který bude těsně před MČR mládeže sejdeme ve větším počtu a zahrajeme si v přátelské atmosféře pěkný víkendový turnaj.

Za hráče Pavel Benčo