Nejúspěšnější šachová škola v ČR

6.Víkendový turnaj BŠŠ - komentář

Ve dnech 22. - 24. února organizovala naše šachová škola "6. Víkendový turnaj BŠŠ". Celkem 12 hráčů z CZE, POL, GER a AUT bojovalo nejen o co nejlepší umístění, ale i o vylepšení svého FIDE ELO. Z vítězství v turnaji se radoval Matěj Kuchař před Michaelem Kubíkem a Karlem Kubalou.

Jak hodnotí "6. Víkendový turnaj BŠŠ" hlavní organizátor Karel Kubala? To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

Komentář proběhlého 6. Víkendového turnaje

Ve dnech 22. – 24.2.2013 proběhl již 6. Víkendový turnaj opět ve středisku volného času Klíč v Místku. Jednalo se o pětikolový turnaj započítávaný na FIDE a přestože pořadatelé stále nejsou spokojení s účastí vlastních členů, tak nynějšími 12 hráči ze 4 zemí se statistika účasti dosud konaných 6 „Víkenďáků“ rozrostla na celkových 53 hráčů ze 6 zemí, kteří na těchto turnajích odehráli celou řadu zajímavých partií.

Kvalitativní ozdobou turnaje byla účast našich 2 KM – hráčů prvoligového B týmu – Michaela Kubíka a Zdeňka Holeksy, i když právě oni tím, že v neděli dopoledne nastupovali za B tým BŠŠ k mistrovskému utkání, zamíchali velmi výrazně konečným pořadím a jelikož nechyběly ani překvapující výsledky, tak konečné pořadí by asi neuhádnul ani nejzkušenější sázkař. Bezdiskusním pozitivem byla účast hráčů ze zahraničí - 3 z Rakouska, 1 z Německa a 1 Ukrajinec, který ale je registrován u ŠSČR.

Pojďme však ke konečným výsledkům. Právě vynechání po jedné partii dvou nejvýše nasazených hráčů a také díky nečekané prohře nejvýše nasazeného Michaela Kubíka v partii s Patrikem Milatem v posledním kole způsobily to, že v konečné tabulce se objevilo hned 5 hráčů s tříbodovým ziskem (+1 bod v tabulce byl nasazovací koeficient). Pak již hodnocení pořadí ve smyslu propozic, že rozhoduje vyšší průměrné ELO soupeřů, se stalo v tomto případě jistou loterií. Zcela překvapivě, ale dle mého názoru zaslouženě, zvítězil teprve 13 letý Matěj Kuchař, který se svým FIDE ratingem 1569 byl až 6. nasazený. V poslední partii však porazil K.Kubalu, proti kterému měl ELO o více než 320 bodů nižší, a kterého tak připravil o celkové vítězství v turnaji. Porazil však také dalšího 4 bodového P.Milata (rozdíl ELO přes 400 bodů) a jen hrubkou v koncovce s pěšcem navíc podlehl nešťastně nejvýše nasazenému M.Kubíkovi (rozdíl téměř 600 ELO bodů) !! Za předvedenou hru jej nelze než pochválit, ale Matěj si mimo finanční odměnu také připsal za pouhý víkend +18 ELO bodů a pokud Matějovi vydrží takové herní zanícení, tak o jeho šachových úspěších určitě zase brzy uslyšíme. Po zakolísání M.Kubíka v poslední partii s P.Milatem, tak na něj zbylo jen 2.místo a šťastné 3.místo docílil K.Kubala. Ale jak již bylo řečeno, tím pořadím poměrně dost zamávaly 2 kontumační nuly nejvýše nasazených hráčů… Velký herní progres zaznamenal Patrik Milat a zcela jistě se velmi brzy přehoupne se svým osobním koeficientem přes 2000 ELO bodů a určitě bude rychle mířit i k limitu KM a ELO přes 2100. Zdánlivě ve stínu celkových výsledků zůstává teprve 11 letá Zuzka Gřesová, která je velkým příslibem našeho šachu a nebýt zkažené jasně vyhrané partie s Janem Chlebkem, tak bojovala také o čelná umístění, když v tabulce skončila s pouhou půlbodovou ztrátou na vedoucí pětici ! Zvlášť hodnoceni byli i hráči, kteří v turnaji startovali bez nasazovacího koeficientu, kde si nejlépe vedl Daniel Morgunov z Rakouska (také pouhých 11 let), když uhrál 3,5 bodů a jako druhý byl vyhodnocen náš talent Jan Chlebek se ziskem 3 bodů.

Na závěr zbývá již jen pozvat všechny milovníky šachové hry na další, již 7.Víkendový turnaj, který je naplánován na termín 17. – 19.5.2013, kdy nám již turnaj nebude kolidovat se soutěžemi družstev, takže doufáme, že se turnaje zúčastní rekordní počet hráčů, pro které to bude bezpochyby dobrá průprava před letní sezónou velkých turnajů.