Nejúspěšnější šachová škola v ČR

7. a 8. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Náš "A" tým má za sebou 7. a 8. kolo Extraligy družstev a výsledek? Zisk 6 bodů a do skóre 11,0. Víkend to byl opravdu zdařilý - vítězství nejtěsnějším rozdílem 4,5 - 3,5 nad Ostravou a drtivé vítězství 6,5 - 1,5 nad Zlínem!

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

 

 

Komentáře

Ve dnech 3. – 4. 3. 2012 byly na pořadu víkendu po delší odmlce další extraligové zápasy. Po nezdařeném předchozím dvojkole si chtěl tým Beskydské šachové školy spravit chuť. Nicméně ho hned v sobotním zápase čekala těžká prověrka v podání soupeře z Ostravy. Nastoupili jsme do tohoto víkendu s aktuálně nejsilnější sestavou a chtěli ukázat, že si jdeme za naším cílem skončit v první polovině tabulky.

Po příjezdu do Ostravy jsme byli v očekávání, v jaké sestavě nastoupí naši soupeři? A jak jinak v podstatě také v nejlepší sestavě. Alespoň to teda takto vypadalo v zápise, jelikož po začátku utkání jsme čekali na trojici Miton, Jakubiec, Jedynak. Po 20 minutách si říkám, že nám dávají, již slušný náskok smiley. Po 30 minutách dorazili, čímž dle mého názoru moc svému týmu nepomáhají. Dle mě by hráč neměl přijít ani o minutu později, protože tím zbytečně uvádí do nervozity ostatní. Na některých šachovnicích se ztrácelo již mnoho času v zahájení a šlo vidět, že má tento zápas skutečně náboj a jakby také ne, když se utkávají týmy, kteří jsou na aktuálně na 3. a 4. místě. Po zhruba hodině hry odmítá Anton Korobov nabídku remízy, je zřejmě pozitivně naladěn svým posledním vystoupením na turnaji Aeroflot, kde obsadil skvělé 2. místo. Nelíbí se mi pozice u Vladimíra Tally s Igorem Rausisem, který dostává v 9. tahu úder a vypadá to zle nedobře. Naopak u ostatních jsme spokojen a vím, že to hlavní teprve přijde. Nejdříve dohrává svou partii smírem Vojtěch Rojíček s Radoslawem Jedynakem, zanedlouho poté vyhrává v krásné partii Serguei Vesselovský s Josefem Michenkou a remizuje Tadeáš Kriebel s Petrem Veličkou. Na těchto šachovnicích jistě chtěli soupeři získat, ale naopak ztratili a my se ujímáme vedení 2:1. Realizaci převahy v partii Vladimíra již provádí náš „starý známý“ Igor bravurně a soupeř kontruje na 2:2, na to však máme protiargument v podobě Antona Korobova, který poráží Kamila Mitona, ujímáme se vedení 3:2. Lepší koncovku hraje Stanislav Jasný s Jiřím Kočiščákem, naopak se mi vůbec nelíbí pozice u Sergeje Azarova s Arturem Jakubiecem a také u Alexeie Fedorova  s Vítězslavem Rašíkem. Standa bojuje, ale nic víc než remízu v pozici nemá a nám nezbývá čekat, co vymyslí naši hráči na předních šachovnicích. Nevypadá to s námi vůbec dobře, ale já stále věřím, že Sergei koncovku nějakým způsobem udrží. Ve věžovce Alekseje s 2 pěšci méně už nevidím žádnou záchranu, ale třeba jsou všechny věžovky remíza, jak se povídá J. Sergei bojuje jako lev, u partií stojí téměř všichni hráči a sledují napínavé pozice. A on to dokázal, jak to jen říci správně - молодец! J Poté se mi zdá, že začíná být trošku nervózní Vítězslav Rašík a že bychom si odvezli všechny body? To by byl asi zázrak, ale začínám tomu pomalu také věřit. Po 5 minutovém vydýchání na sluníčku přijdu zpátky a vidím teoretickou remízu a úsměvy na našich hráčích. Soupeř to ještě chvíli zkouší, ale hráč, který byl v minulosti mezi TOP hráči světa, chybu neudělá a my vítězíme nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5. Dali jsme do toho všechny síly a s nepopsatelným pocitem radosti vyrážím s hráči do Zlína, abychom se mohli dobře najíst wink, všichni si to zaslouží.

Před extraligovým víkendem jsem dlouho přemýšlel, jak to udělat s noclehem ve Zlíně, jet až ráno a ušetřit náklady nebo tam jet přímo po zápase s Ostravou? Po analýze z minulých let jsem došel k závěru, že bude dobré udělat změnu a přenocovat ve Zlíně. Po našich cestách se nám ve Zlíně nedařilo. Hotel byl velice příjemný a u večeře byla pohodová nálada, jak také ne, po takovém zápase. Ještě se mohutně před příchodem na jídlo rozebíraly na počítačích pozice, které vznikly v zápase s Ostravou.

V neděli jsme ráno s Petrem Zárubou nachystali pro všechny příznivce královské hry on-line přenos a mohlo se začít hrát. Zlínu se v letošní sezóně moc nedaří a jistě by potřeboval v tomto zápase vyhrát, což jsme ale samozřejmě nechtěli připustit. Soupeř nastoupil jemně oslaben a my vycítili, že je to velká šance k zisku dalších 3 bodů. Od začátku jsme se na některých šachovnicích pustili do soupeřů aktivně a já se těšil, jak se bude zápas vyvíjet. Velmi rychlá remíza proběhla na druhé šachovnici mezi Sergejem Azarovem  a Peterem Michalíkem, který přešel rychle do vyrovnané pozice. Zanedlouho nabízí remízu také Alexei Fedorov s Mariánem Jurčíkem, který ji přijímá. Stav je tedy 1:1 a na ostatních šachovnicích to vypadá na dlouho. Zhruba po 3 hodinách svou aktivní hrou donutil Vojtěch Rojíček Cyrila Ponížila k chybě a vítězí, přidává se k němu posléze Stanislav Jasný, který zvyšuje na 3:1. Svou lavinu figur a pěšců rozjel Tadeáš Kriebel proti Honzovi Sosnovi, který chybuje a Tadeáš zavěsil krásným matovým útokem. A když se podívám na ostatní, kde vidím přibližně další 2 body, jsem nadmíru spokojen. Za pár minut nezbývá Tomášovi Polákovi, než se smířit s porážkou s Antonem Korobovem a poté ještě zvyšuje naše konto Serguei  Vesselovsky, který vyhrává s Jakubem Roubalíkem. Vedeme tedy 6:1 a vypadá, že i Vladimír Talla udrží koncovku, což se i stane a my vyhráváme drtivě a zcela zaslouženě 6,5:1,5.

Zahájili jsme tedy stíhací jízdu za bitvou o medaile, a protože na 3. místo nám schází 1 bod, tak věřím, že se pokusíme i my promluvit do bojů o nejcennější kovy.

Děkuji všem hráčům za skvělý výkon a budu se těšit na poslední trojkolo, kde se pokusíme navázat na náš úspěšný výkon. Také děkuji celému realizačnímu týmu a všem fanouškům, kteří nás podporovali.