Nejúspěšnější šachová škola v ČR

7. a 8. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Další dvě kola, 7. a 8. kolo, se dehrály ve dnech 23. - 24. března v nejvyšší domácí týmové soutěži Extralize družstev. Tým naší šachové školy dosáhl jednoho z nejlepších víkendových výsledků z sedmiletém působení v Extralize, když vybojoval dvě cenná vítězství 5,5 - 2,5 s AD Mahrla Praha a 8,0 - 0,0 s TJ Bohemians Praha. 

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 23. – 24. 3. čekal náš tým BŠŠ předposlední extraligový víkend. Vyjížděli jsme do Jičína, kde jsme hráli proti Mahrla Praha a poté do Prahy, kde jsme měli potvrdit roli favorita s Bohemians Praha. Před tímto víkendem jsem byl jemně v napětí, protože bylo třeba bodovat a posunout tým do klidných vod v první polovině tabulky. Los nám v této sezóně přidělil všechny papírové favority do prvních 6 kol, ale soutěž je tak vyrovnaná, že může vskutku bodovat každý s každým. Do Jičína byla nominována sestava: Sergei Azarov, Alexej Fedorov, Andrey Zhigalko, Vojtěch Rojíček, Igor Rausis, Cyril Ponížil, Stanislav Jasný a Serguei Veselovský. Cesta do Jičína proběhla v pátek bez problémů a my se tak mohli připravovat na Mahrlu Praha, kde hraje 1. šachovnici čs. jednička David Navara.

V sobotu ráno jsme se vydali na snídani a jelikož byl výběr vskutku velký, strávili jsme zde zhruba jednu hodinu a Cyril oznámil, že po takové snídani bude klidně bojovat o vítězství i po 5 hodinách hry J. Po přečtení soupisek bylo zřejmé, že to bude zápas vyrovnaný a budou rozhodovat dílčí šachovnice. Zhruba po hodince hry jsem byl příjemně překvapen, protože hned na několika šachovnicích vznikly ostré pozice, které se mi však z našeho pohledu pozdávaly. Jelikož jsem však pár zápasu již zažil, tak vím, že stát se může ledacos. V klidu jsem si dopřál přátelskou partičku s Jožkou Strakou st., samozřejmě ve vedlejší místnosti. Po pár tazích jsme však oba odbíhali k hráčům, abychom viděli malé změny na šachovnicích, které jsme živě diskutovali. Zhruba po 3 hodinách hry remizuje Serguei s Marcinem Kolagem, zanedlouho však po úžasné partii vítězí Andrey s Markem Vokáčem. Poté remizuje Vojta s Ivanem Hausnerem a po pěkném úderu vítězí Igor s Milanem Orságem. Vedeme tedy průběžně 3:1, ale do vítězství je ještě daleko. Pěkná divočina probíhá u Sergeie s Davidem Navarou, David obětoval 2 figury a nakonec vznikla pro něj dobrá koncovka, Sergei se však bránil statečně a tak skončila partie smírem. Poté jsem byl již klidný, protože ostatní partie vypadaly velmi slibně. Standa z pozice síly remizuje, bojovná partie proběhla také u Cyrila, který nakonec udolal Jozefa Straku a tím i zpečetil naše celkové vítězství. Všichni jsme se tak mohli kochat partií Alexeje, který se dostal z tlaku Tomáše Petríka a nakonec ještě bojoval o vítězství, partie končí přesto zřejmě spravedlivě smírem. Vítězíme tak celkově přesvědčivě 5,5:2,5, nutno však dodat, že to byl těžký zápas.

Po zápase jsme šli na společný oběd, kde nám Andrey demonstroval mnoho teoretických příprav v zahájeních včetně jeho partie, kde se v podstatě připravil až do vyhrané pozice. Nálada byla skvělá a my se již těšili na ranní cestu na „Bohemku“, kde jsme měli potvrdit roli favorita.

V neděli ráno ukázali hráči, že je vskutku potřebné mít dobrou fyzickou kondici, moje nafta neodolala na konci března -12 stupňům, ale trošku potlačení a už se mohlo jet na snídani, na kterou jsme se všichni těšili. Cyril to pojal vskutku velkolepě, jeho 5 plných talířů slibovalo, že se u snídaně pobavíme na jeho účet J. Snědl toho mnoho, ale přece jen ne vše, kdybych to snědl já, tak už do Prahy asi nedojedu. Do Prahy jsme dorazili ve velmi dobrém čase, Petr Záruba jezdí velmi slušně J. Během půlhodinky jsme nachystali celý on-line přenos, abychom dopřáli našim fanouškům pěkný zážitek. Soupeři nás překvapili, protože vynechali svou 1. šachovnici a naše přípravy tak přišly částečně vniveč, ale zase byl soupeř oslaben. Po rozehrání se někteří naši hráči zadumali na dlouhý čas, tak jsem si řekl, že „nervovat“ se můžu i venku a šel se projít. Když jsem se po 20 minutách vrátil, začali dumat zase naši soupeři, na některých šachovnicích se nám rýsovaly dobré pozice, ale nikdo dlouho nemohl skórovat. Vítězně začal Andrey, který zamotal svého soupeře do matové sítě. Dále pěkně přehrál svého soupeře Serguei a takticky získal celou figuru Igor a realizace již byla hračkou. Vedeme tedy 3:0 a další partie vypadají také dobře. Další celý bod přidává Sergei a Standa, zanedlouho se přidává také Vojta. Vedeme již 6:0 a začíná nás zajímat myšlenka, jestli to nemůže vyjít na osmičku?! U Cyrila vznikla pěkná divočina, kde byl donucen obětovat dámu, pak však získal aktivní pozici a nakonec vybojoval celý bod. Od začátku probíhá velmi bojovná partie Alexeje s Jiřím Jirkou, který chce vybojovat alespoň remízu. Alexej v průběhu partie obětoval několik pěšců za aktivitu a nakonec také i on vítězí a zpečeťuje historicky nejlepší extraligový výsledek BŠŠ v poměru 8:0. Byla to až krutá porážka, protože soupeři podali bojovný výkon, ale takový je už sport. Po cestě domů jsme se ještě zastavili v Mc Donaldu, kde jsme symbolicky oslavili naše vítězství a pak hurrá domů.

Tým poskočil na průběžné 5. místo a jsme jen jedno vítězství od medailových pozic, o které se pokusíme bojovat v závěrečném trojkole, když se sjedou všechny týmy do Ostravy. Jistě je také skvělé, že jsme neprohráli ani jednu partii.

Děkuji všem hráčům za bojovné výkony, fanouškům za podporu a realizačnímu týmu za pomoc s přípravou na zápasy.