Nejúspěšnější šachová škola v ČR

7. a 8. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Náš extraligový tým potvrdil dobrou formu a o víkendu 15. - 16. února vybojoval čtyři body do tabulky. Nejdříve v sobotu vyhrál 6,5 - 1,5 nad týmem ANCORA Tatran Litovel a v neděli po dramatickém utkání remizoval s Rapidem Pardubice 4,0 - 4,0. Naše družstvo udrželo průběžné 2. místo a může směle vyhlížet závěrečné souboje o medailové pozice!

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 15. – 16. 2. proběhly další 2 kola nejvyšší šachové soutěže družstev. Extraligový tým Beskydské šachové školy hostil v Hotelu Centrum dva těžké soupeře – nepříjemný Litovel a tým, se kterým svádíme boj o medaile – Pardubice. Na tento víkend byli nominováni: Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Rafal Antoniewski, Cyril Ponížil, Igor Rausis, Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovský a Stanislav Jasný.

Sobotní zápas byl odložen na 11.30 hod. na žádost kapitána Litovle. Vše bylo připraveno, v zápase byl náhradníkem Standa a čekali jsme, v jaké sestavě soupeři přijedou. K našemu milému překvapení dorazil tým Litovle bez velkých opor týmu, obzvlášť na zadních šachovnicích jsme měli velké ratingové převahy.  Ale již z minulých let dobře vím, že prohrát stejně tak jako vyhrát se dá s každým. První remízu zajišťuje Sergei a další následně Cyril, zatím tedy 1:1 a zatím je zápas nejasný. Po další hodince se již však začíná lámat v náš prospěch. Remizuje po divoké partii Alexei, ale celý bod přidávají jak oba Vojtové, tak i Sergej. Tímto si zajišťujeme již 3 body do tabulky, ale každý bod do skóre bude také důležitý. Nakonec zlomí své soupeře, jak Rafal, tak nakonec i Igor a je z toho velmi přesvědčivé vítězství 6,5:1,5 – skvělý výsledek.

Odcházíme na společný oběd a jsme v očekávání, v jaké sestavě nastoupily Pardubice, jak se dalo čekat, tým je našlapaný, od 1 do 8 šachovnice obsazují zkušení velmistři. No uvidíme, zda nezmění sestavu zítra. U dobrého oběda se dovídáme překvapivé výsledky, kde prohrávají naši konkurenti překvapivě se svými papírově slabšími soupeři. Jak jsem již napsal však dříve, nikdo se nesmí ani na chvíli podcenit, soutěž je příliš vyrovnaná.

V nedělním zápase měníme Sergeje za Standu. Pardubice přijíždějí se stejnou sestavou a dle ratingu jsou na 7 šachovnicích na to lépe. Ale toho my se nebojíme, budeme se bít o body. Po dvou hodinách hry se nic zajímavého neděje, na všech šachovnicích jsou přibližně vyrovnané pozice. Nabídky remízy odmítají Standa a soupeř od Igora. Po další hodince se však již začíná vývoj rýsovat. Bohužel po hrubé chybě prohrává Cyril, Standa se snaží, ale víc, než na remízu to není. Také remizuje Vojta Rojíček. Prohráváme tedy 2:1, ale bojujeme dále. Velmi dobře stojí Igor, který svůj tlak zesiluje a dotahuje svou partii do vítězství, 2:2 – skvělé. Do hracího sálu nás přišlo podpořit několik našich hráčů včetně pana Kovala, který i přes svůj věk 92 let váží cestu na extraligové boje velmi pravidelně. Celou partii stojí lépe Alexei a svůj útok završuje vítěznou kombinací a soupeři nezbývá nic jiného, než kapitulovat. Vedeme 3:2 – paráda! Rafalova partie se otáčí a vypadá to, že stojí již s malou výhodou, ale kompenzace jistě u soupeře je, a proto partie končí smírem věčným šachem. Vedeme stále 3,5:2,5. Vojta přechází do věžové koncovky s pěšcem méně, ale remízové šance jsou velké. I přes veškerou snahu soupeře, tak i partie po 5 hodinách končí. Vedeme průběžně 4:3 a máme již jistou remízu! Poslední souboj svádí na první šachovnici Sergei s aktuálním mistrem Ukrajiny Kryvoruchkem. Partie je stále vyrovnaná, ale Sergei hraje již 6 hodin a více jak hodinu pouze na 30 sekundovém bonusu. Stále mu však věříme, že to zvládne. V 80 tahu přechází pozice do stavu, kde má Sergei střelce proti 3 pěšcům, ale i toto se dá zremizovat. Sergei však nenachází přesný tah a partii musí vzdát. Je to škoda, hrál tu partii skutečně bravurně, chyběl již jen poslední krůček… I přesto celkově s Pardubicemi remizujeme a připisujeme další bod do tabulky. Před zápasem bych bral remízu všemi deseti, ale po průběhu nutno dodat, že jsme byli vítězství blíže. Ale jak já říkám, na to se historie neptá.

Co je však skvělé, stále si držíme průběžné 2. místo, které dělíme bodově s Pardubicemi. V posledním trojkole uděláme maximum, abychom získali medaile! Chtěl bych poděkovat především všem hráčům za skvělý víkendový výkon, také všem divákům za podporu, ať už přímo v hotelu Centrum nebo u svých počítačů a samozřejmě realizačnímu týmu za organizační zajištění.

Za měsíc držte palce wink!

Pavel Benčo