Nejúspěšnější šachová škola v ČR

8. + 9. kolo Extraliga družstev - komentář, statistika, fotografie

Ve dnech 5. - 6. března náš "A" tým odehrál dvě kola Extraligy družstev. Našemu družstvu se  vůbec nedařilo a odešlo dvakrát poraženo. Nejdříve v 8.kole 3,0 - 5,0 s ŠK Rapid Pardubice a v 9.kole s 2222 ŠK Polabiny 2,5 - 5,5. Dvě porážky znamenají sestup na 6.místo tabulky.

 Přečtěte si komentář k oběma utkáním kapitána družstva Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 5. – 6. 3. se odehrálo předposlední dvojkolo nejvyšší šachové soutěže družstev v ČR „Extraligy“. A tým Beskydské šachové školy měl před těmito zápasy ambice zachovat šanci na boj o cenné kovy.

V pátek jsme dorazili do Pardubic, po příjezdu se ubytovali v příjemném prostředí a vyrazili jsme ještě společně najít nějakou dobrou restauraci, ať se můžeme posilnit na zítřejšího těžkého soupeře, se kterým jsme sice ještě nikdy neprohráli, ale o síle pardubického týmu nelze pochybovat. Bohužel námi doporučená restaurace byla přeplněná a další byla na tom podobně, tak nám chvíli trvalo, než jsme nasytili své hladové žaludky.

V sobotu ráno jsme vyrazili s Petrem Zárubou chystat on-line přenos, tak aby všichni fanoušci královské hry mohli sledovat, jak se tento zápas bude vyvíjet. Byl to v podstatě přímý souboj o aktuálně třetí příčku tabulky. Po nachystání jsme netrpělivě čekali, v jaké sestavě se soupeři objeví. Naše sestava byla ovlivněna termínovou kolizí s rakouskou Bundesligou a dlouhodobým výjezdem Vladimíra Tally do zahraničí. Rafala Antoniewského však nahrazuje Andrej Kovalev, který spolupracuje s Beskydskou šachovou školou dlouhodobě a byl to právě on, který byl v týmu, který se zasloužil o postup do nejvyšší soutěže.

Po přečtení soupisek rozhodčím Evženem Gonsiorem bylo zřejmé, že i bez své jedničky Pardubic Sergeie Movsesiana bude zápas velmi vyrovnaný. Jako první zakončil smírem svou partii Stanislav Jasný s Petrem Piskem. Zhruba po 3 hodinách hry jsem cítil, že budeme tahat za kratší konec, lépe sice stál Tadeáš Kriebel s Martinem Šklíbou, naopak se mi nepozdávala partie Sergeie Azarova s Robertem Kempinskim a Vojtěcha Rojíčka s Bartolomiejem Heberlou a „divočina“ se odehrávala v partii Igora Rausise s Janem Bernáškem. Po krátkém čase se bohužel mé prognózy potvrdily, prohrává Sergei a Vojta, pěkně zakončuje svou partii vítězstvím Tadeáš. Prohráváme tedy 1,5:2,5. Jako další končí partie remízou Viacheslava Dydyshka s Janem Votavou, a bohužel prohrává Andrej Kovalev s Piotrem Bobrasem. Stav je tedy nepříznivý 2:4 a další partie se budou jen těžko vyhrávat. Sergej Berezjuk proti Lukáši Černouškovi bojuje ze všech sil, ale nakonec končí partie remízou stejně tak jako u Igora Rausise. Prohráváme tedy 5:3, podali jsme bojovný výkon, ale musím ze svého pohledu uznat, že v tomto zápase měli pardubičtí mírně navrch. Je škoda, že naše úspěšná série nepokračovala, ale takový je sport. Je třeba na zápas rychle zapomenout a připravovat se na zápas proti Polabinám, kde bychom měli potvrdit roli favorita. Ale jak jsem již psal dříve, soutěž je velmi vyrovnaná a my už viděli hodně překvapivých výsledků.

K druhému dni si nemůžu odpustit název, který mě napadl na zpáteční cestě domů – „Proti bohům“ Po příchodu do velmi málo prostorné místnosti zasedli hráči za šachovnice, my s Petrem byli rádi, že se tam on-line přenos dal realizovat. Pro propagaci šachu je jen škoda, že není nastaven určitý standart, který by měli dodržovat všechny týmy. Myslím, že zápas Ostrava-Nový Bor by byl jistě hodně sledovaný, ale z prostorových důvodů on-line přenos novoborští vzdali, což je pro šachy prostě špatně.

Ale nyní již k samotnému zápasu, po sobotní prohře jsme měli chuť si spravit reputaci a zahájili jsme zápas vskutku v aktivním duchu. Proběhla rychlá remíza Viacheslava Dydyshka s Martinem Petrem, který si uhrál v sobotním zápase třetí velmistrovskou normu, ke které jsem osobně gratuloval. Zhruba po další hodině zatlačil Sergei Azarov Davida Kaňovského a také se mi líbila pozice u Vojtěcha Rojíčka s Tomášem Studničkou. U ostatních byly přibližně vyrovnané stavy, samozřejmě je to můj subjektivní dojem a je možné, že jsem to viděl moc růžově, když se podíváme na konečný stav. Zanedlouho Sergei zatlačil soupeře i na čas a ten již nedokáže vzdorovat a kapituluje. Vojtův soupeř se bránil skutečně dobře a Vojta se musí spokojit s věčným šachem. Vedeme tedy 2:1, ale jsem prozatím spokojený, protože zatlačil soupeře Tadeáš Kriebel a taktickým úderem získává Andrej Kovalev pěšce s Michalem Konopkou. Navíc hraje pěkně pozičně Stanislav Jasný s Lubošem Roškem. Naopak nejasně se mi zdají pozice u Igora Rausise s Jiřím Jirkou a Sergeje Berezjuka s Martinem Červeným. Když si však poskládáme celý obrázek, vypadá to tak na 5,5:2,5 pro nás. Ale nyní se dostaneme do momentu mého nadpisu. Čas letí a zatím nikdo nekončí své partie a přicházejí časové tísně. Tadeáš Kriebel je na tahu, do časové kontroly chybí 3 tahy, soupeř se houževnatě brání a zdá se mi, že se hra již vyrovnává, říkám si jen, potáhni 3 tahy a pak se uvidí. Bohužel dělá Tadeáš svůj tah jednu vteřinu po doběhnutí času a bylo to skutečně tak těsně, že soupeř ještě chvíli přemýšlí, než mu dojde, že vyhrál na čas. Za chvíli přichází další blesk z čistého nebe v partii u Standy, který přehlíží taktický úder a pozice je najednou špatná, no a když se k tomu přidají komplikace u Andreje Kovaleva, který ztrácí svou materiální výhodu a dostává se pod tlak, říkám si, že je to zlý sen. Navíc je Sergej a Igor pod tlakem, ale já stále věřím, že se to změní. Bohužel tomu tak není, své partie prohrává jak Standa, tak i zanedlouho Andrej. Prohráváme 4:2, otáčí se však partie u Sergeje Berezjuka a ještě nám svitla malinká šance na bodový zisk. Nakonec nám však ani v této partii štěstí nepřeje a Martin Červený rozjíždí útok, který je zakončen pěknou kombinací. Igor bojuje statečně, ale zápas je již rozhodnut, po remíze prohráváme 5,5:2,5 . Byla to pro mě a pro celý tým ledová sprcha. Takový víkend jsme ještě nezažili, ale nyní si zpětně říkám, že za těch 5 let může přijít takový kritický moment a my se s tím musíme vyrovnat. Já však vím, že naše družstvo je složeno ze silných hráčů, kteří budou bojovat dále. Uděláme v posledním dvojkole vše proto, abychom si spravili svou reputaci.

Děkujeme všem našim příznivcům za podporu a věřím, že se budeme všichni těšit na závěrečné boje.