Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Družstvo BŠŠ "B" vybojovalo 1.ligu!

Osud tomu chtěl, že až poslední 11.kolo 2.ligy "F" rozhodovalo o tom, kdo postoupí do 1.ligy. Týmy na 1. a 2. místě průběžné tabulky se střetly v přímém souboji o 1.ligu. Den "D" nastal v neděli 22. 4. a týmy BŠŠ "B" i TJ Mittal Ostrava měly jediný cíl - zvítězit! Jak již víte, tak tím lepším v utkání byl náš tým, který zvítězil 5,0 - 3,0. Gratulujeme našim hráčům k historickému úspěchu!

Jak viděl průběh "finálového" utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa?! To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

V neděli 22. 4. 2012 jsme s naším B týmem nastoupili k poslednímu zápasu v 2. lize F v přímém souboji o postup proti hráčům TJ Mittal Ostrava. K potvrzení postupu našemu týmu stačila i remíza 4:4. Problémy se sestavou díky kolizi se závěrečným trojkolem Extraligy jsme vyřešili i na úkor oslabení A týmu následovně od 1. desky: Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Tomáš Pecha, Šimon Štukner, Jakub Rabatin, Zdeněk Holeksa, Magdaléna Miturová, Michael Kubík.

Zápas začal rychlou remízou na 1. šachovnici, kde Sergej i soupeř odehráli v pátek a v sobotu dvě těžké partie v Extralize a shodli se, že 3 těžká partie ve třech dnech se dvěma přesuny po republice by byla moc. 0,5:0,5. Zbytek partií se rozehrál v duchu těchto zápasů, kdy jde o všechno. Bílý rozehraje opatrně svou pozici a černí hledají složitější pozice s prostorem pro zápletky a nejasnou hru. Standa, Šimon i Míša dosáhli zajímavých pozic černýma. Já jsem rozehrál dračí variantu sicilské hry a byl jsem rozhodnut, že můj útok bude rychlejší než soupeřův. Kuba si bílýma udržel malé plus. Magda v zahájení se potýkala s iniciativou soupeřky a po zahájení asi objektivní byla její pozice zcela rovná. Tomáš uchopil své bílé figury originálně a nechal svého krále v centru. O tuto partii jsem měl v tuhle chvíli obavy, protože ze své zkušenosti vím, že bílý musí hrát agresivně a velmi přesně v těchto pozicích. Naštěstí se Tomášovi povedlo většinu figur vyměnit a donutit soupeře k nabídce remízy. 1:1. V tuhle chvíli se začaly lámat pozice u Magdy, kdy soupeřka si nechala dát vidličku a přišla o kvalitu. V mojí pozici jsme otevřeli postavení obou králů a dali se do dostihů, kdo z koho. Šimon po zisku pěšce spřádal plány nad přechodem do koncovky, jenže si nevšiml možnosti v pádu soupeře do jeho tábora a dostal se na okraj prohry. Standa se snažil najít možnost, jakým způsobem by pronikl do soupeřovy pozice, ale i z jeho grimas bylo poznat, že to nebude vůbec lehké. Kuba rozvinul aktivitu na královském křídle a vypadalo to, že každou chvíli přijde zdrcující útok na černého krále. Míša pěknou hrou získal tlak na dámském křídle. Jako další skončila moje partie, kdy jsem dokázal být rychlejší než můj soupeř, i když následná analýza ukázala, že protihráčova pozice poskytovala možnosti na rychlejší útok. Po té Standa nechal opakovat 3x pozici. 2,5 – 1,5. V tuhle chvíli nám zbývá k postupu už jen bod a půl. Magda stojí na výhru. Kuba rozjíždí útok, Míša nechal zkonsolidovat obranu protistrany a dostal se do stísněné leč pevné pozice. Šimon bohužel ztrácí věž a už jenom zkouší poslední triky v časové tísni soupeře. V tuhle chvíli se na naše družstvo usmálo štěstí, protože Šimon pohrozil jedno tahovým matem a k všeobecnému podivu jej o tah později mohl soupeři i dát. 3,5 – 1,5. V tuhle chvíli jsem Magdě řekl, ať dá remízu z pozice síly. Tímto se jí omlouvám, protože Magda už vyhrávala v pár dalších tazích, čehož jsem si nevšiml.  4-2. Postupový stav byl dosažen a mohli jsme si oddechnout a připravit se na oslavy postupu. Kuba svůj útok nespočítal správně a ve chvíli, kdy Šimon šťastně vyhrál, zařadil zpátečku a pokračoval v boji. Míša stále držel trošku horší pozici a pěknou aktivní obranou dosáhl remízy. Kuba nakonec ještě v koncovce získal 2 pěšce, ale protože soupeř měl aktivnější figury, tak dokázal remízu udržet. 5-3.

Konečný výsledek znamená náš postup do 1. ligy-východ. Splnili jsme cíl, který jsme si vytyčili. Cesta vůbec nebyla lehká a byly chvíle, kdy jsem nevěřil ani já, ale nakonec jsme do cíle došli a teď se můžeme radovat a tohoto úspěchu si náležitě užívat.

Zajíček dohopsal mezi vlky. V příští sezóně si budeme užívat vody 1. ligy a doufám, že se v těchto vodách B tým BŠŠ neztratí a bude hrát důstojnou roli.