Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga dorostu - hodnocení kapitána

Ve dnech 12. - 13. října se v Brně se odehrála první část Extraligy dorostu. Naše družstvo dosáhlo čtyyř důležitých vítězství a průběžně drží 1. místo. Jak viděl vystoupení našich hráčů kapitán týmu trenér IM Stanislav Jasný? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Extraliga dorostu, Brno 2013

První soustředění letošního ročníku této soutěže proběhlo opět v Brně. Tentokráte se pořadatelé (Duras Brno), skutečně "vytáhli".  Zbrusu nový AS klub nabídl kvalitní ubytování a důstojné prostory ke hře. Také zajištěná strava byla výborná. Když k tomu přičtu, že nás Radek

Strnad (hlavní organizátor srazu) vyzvedl na nádraží a do místa konání zavezl, je to celkově jasný palec nahoru.

Po výrazném omlazení a četných změnách v našem týmu, jsme nebyli zrovna papírovým favoritem, ale vzhledem k tomu, že nastoupivší hráči poctivě trénují, panovala obecná víra v úspěšný start sezony. Nastoupili jsme v sestavě: Michael Kubík, Martina Fusková, Natálie Kaňáková, Filip Kaňák, Patrik Štěpán, Matěj Kuchař. To že změny a omlazení nutně nemusí znamenat oslabení, ukázaly výsledky.

 Pro šachového fanouška byl velmi zajímavý i průběh zápasů. V prvním kole jsme dostali "Polabiny B". Zahájení jsme rozehráli velmi dobře a dalo se očekávat přesvědčivé vítězství. Houževnatý odpor soupeře nakonec znamenal naši výhru 4:2. V kole druhém jsme hráli proti elově nejsilnějšímu celku soutěže, "Polabinám A". Dvě rychlé výhry vnesly klid do našich řad a podstatně zvýšily pravděpodobnost vítězství v zápase. Silný soupeř se však snadno nevzdal a určité napětí v závěru utkání vzniklo. Naši hráči ho však zvládli velmi dobře a zaznamenali opět výhru 4:2. Na druhý den nás čekal nebezpečný, domácí tým "Duras Brno", který hrál v dobré formě.  Po vzájemné přestřelce v první polovině zápasu byl stav vyrovnaný ( 1-1) a pozice na zbylých šachovnicích (někde líp, někde hůř) naznačovaly tuhý boj. Tak se i stalo. Diváci byli svědky velmi napínavého a dramatického souboje, ze kterého nakonec vycházíme vítězně 3,5 - 2,5. Ve čtvrtém kole nás čeká Hradec Králové. Naši hráči nastupují po předchozí nervy drásající vítězné bitvě k utkání sebevědomě, což se rychle projeví. Brzy získáváme na šachovnicích převahu, která slibuje vysokou výhru. Soupeři se však brání velmi dobře, i tak připisujeme konečnou výhru 4:2.  Náš boj ale zdaleka nekončí, musíme vyhrát ještě bitvu s časem a dopravit se na nádraží, abychom stihli rozumný vlak domů (do Brna jsme jeli se Student agency - pohodička s filmečkem a čokoládkou). Pomohl nám zástupce konkurenčních Polabin - Vašek Macháň, který má skvělé auto (vešli jsme se všichni) a povahu. Díky Vašku.

Možná to ode mě vyzní jako klišé, ale musí znovu pochválit všechny hráče. Zde nelze vyzdvihnou jedince, všichni bojovali jako tým, každý plnil své úkoly a každý zabral v pravý čas. Troufám si říct, že jsme ve dvaceti čtyřech partiích "neodflákli" jediný tah. Skvělý výkon a hluboká poklona. Představuju si to tak až do konce soutěže. Nesmím zapomenout na důležité součásti družstva, Paní Kubíkovou, která neustále šířila napříč týmem pozitivní myšlení, což se stalo i našim mottem a rodiče Fuskovy, kteří nás přijeli podpořit a byli připraveni pomoci v případě potřeby.

Už se těšíme na další zápasy a držte nám palce, ať to zase dotáhneme vysoko. A my to dotáhneme.