Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev žen - hodnocení kapitána

Naše šachová škola se může pochlubit ziskem dalšího mistrovského titulu! Tentokrát zvítězil náš tým žen ve složení WGM Julia Kochetkova (FIDE ELO 2348), WFM Magdaléna Miturová (FIDE ELO 2121), Martina Fusková (FIDE ELO 1858) a Natálie Kaňáková (FIDE ELO 1862) v "Československé Extralize družstev žen", která se odehrála ve dnech 23. - 28. června v Praze.

 

Jak viděl cestu za objajobou mistrovského titulu kapitán týmu Pavel Benčo?!, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Ve dnech 23. – 28. 6. proběhl v Praze již 5. ročník Československé Extraligy žen. Hrálo se uzavřeným systémem na 7 kol, protože se přihlásilo přesně 8 týmů, je jen škoda, že Slovensko reprezentovala pouze Liptovská šachová škola. Byli jsme ubytováni v areálu klubu Dukla Praha, a proto jsem byl zcela klidný, o bezpečí žen dbalo mnoho vojáků smiley. Ubytování bylo na slušné úrovni, také strava byla rozmanitá, i když chápu, že přemíra smažených jídel není pro každého ta nejlepší. V přízemí objektu se nacházel kongresový sál, kde se odehrávaly všechny partie, které byly přenášeny on-line. Po příjezdu proběhlo losování, Magda opět nezklamala a vytáhla jedničku, což nám zajišťovalo více bílých barev.

Tým Beskydské šachové školy reprezentoval ve složení: Julija Kochetková, Magda Miturová, Martina Fusková a Natálie Kaňáková. Naty a Martina dosahují v posledním období dobrých výsledků, byly proto nominovány, aby nasbíraly cenné zkušenosti proti ženám.

Hned v prvním kole jsme dostali jednoho z favoritů – Liptov, který disponuje 3 silnými šachistkami, kuriozitou bylo, že jejich kapitánem byl náš člen mezinárodní mistr Vojta Rojíček, jehož přítelkyně hájí barvy Liptova. Nu což, kamarádství musí jít na zápas stranou a jde se bojovat! Byl to velmi napínavý zápas, partie se otáčely, ale nakonec z toho byly 3 bojovné remízy a také celková remíza 1,5:1,5. Tento výsledek jsem pokládal za přijatelný a alespoň se nemusíme s Vojtou hádat, kdo je lepší wink.

Po partiích probíhal vždy tajný rituál spojeným s pitím čaje a posloucháním specifické hudby, podrobněji psát však nemohu, to by se pak vyhrávalo všem jedna báseň. Opět se vytvořila skvělá parta, Julie se ihned spřátelila s Martinou a Naty a o zábavu bylo postaráno. Naše strategie byla jednoduchá, hrajeme na vítězství 2:1.

Druhý den bylo jediné dvojkolo, hráli jsme s Říčany, což byl nepříjemný soupeř. Partie vypadaly hodně dobře, ale pak se 2 partie otočily, nicméně jsme díky nesmírné bojovnosti a zkušenosti i přesto zvítězili 2:1 – cíl splněn. Odpoledne jsme hráli proti Kobylisám, což měl být jednoznačný zápas, ale papírové předpoklady nejsou vše. Julie se dostala do těžké pozice, Magda do časové tísně, nicméně jsem věřil stále v úspěch. A také, že ano, holky vše zvládly, Julie ukázala skvělou techniku v koncovce a vítězíme 3:0 – parádní den.

Další soupeř je Jičín, kterému se doposud moc nedařilo. Holky kolo od kola byly však lepší a lepší a zvítězili jsme zaslouženě 2,5:0,5 – další krůček k obhajobě mistrovského titulu z loňska. Zítra hrajeme proti Interchess, který byl v té chvíli s námi v dělení 1. - 2. místa. Jak říkala Julie, jdeme na derby, poctivě jsme se připravili, pomáhal z Arménie i velmistr Sergej Movsesjan, za což moc děkujeme.

Tento zápas byl jistě nejdůležitější, na dvou šachovnicích se rozehrály teoretické pozice a byl jsem zvědav, jak se s tím naše hráčky poperou. Příjemnou pozici dostala černými Julie proti zahraniční posile z Běloruska – zřejmě dobrá příprava, partie skončila zaslouženě dělbou bodů. Poté však již vyhráváme na 3. šachovnici, kde rozjela útok Martina a zakončuje pěknou matovou sítí. Dobře stojí také Magda, kde její soupeřka již hraje vabank, Magda však s přehledem zvládá pozici 2 věže proti věži a 3 pěšcům a vítězíme až drtivě 2,5:0,5 – beze slov. Nálada v týmu je skvělá, prostě si to všichni užíváme a u čaje je o čem hovořit.

Předposlední kolo proti Brnu probíhá v poklidu, brzy vyhrává Naty, remizuje Magda a Julie se ještě pokouší soupeřku zmást ve střelcové koncovce, partie však končí smírem a my vítězíme 2:1 – cíl splněn. Ještě jedno vítězství a jsme mistři. Bohužel se stala nemilá záležitost Monika Motyčáková z Liptova musí odjet na svou promoci a jejich poslední zápas musí být kontumován. Stáváme se tedy již předčasně mistry, což je sice hezké, ale já bych byl raději, kdyby se ten zápas hrál.

Na poslední kolo si bere zasloužený odpočinek Julie a dává šanci sbírat nové zkušenosti Naty a Martině současně. Hrajeme proti Světlé, ale cíl je stále stejný vítězství 2:1. Holky jsou však rozjeté, jedou v pozicích jako parní válec kupředu. Za 2 hodinky vítězí Martina, poté remizuje Magda a když k tomu přidává ještě vítězství Naty, nikoho nenecháváme na pochybách, kdo je letos nejlepší? BŠŠ! Vítězíme přesvědčivě v celém turnaji s 5 bodovým náskokem a obhajujeme titul – 1. místo v Československé Extralize žen – fantazie!

Na vyhlášení předává ceny mistr světa v hodu diskem Imrich Bugár, jehož stisk ruky je vážně vřelý cheeky, přebíráme opět 2 poháry – za celkové vítězství a také 1. místo v ČR. Holky ještě dostávají knihy o Dukle s podpisem pana Bugára, šachovou knihu a parfém. Poté vítězná fota a můžeme vyrazit domů.

Moc děkuji všem holkám – ženám za bojovnost, přístup k partiím a pohodičku, také děkuji Sergejovi Movsesjanovi za přípravu, realizačnímu týmu a všem fanouškům za podporu. Měl jsem mnoho krásných telefonátů s gratulacemi k vítězství, což všechny moc potěšilo.

Byl to parádní týden a já se již těším na příští ročník, samozřejmě připravím novou čajovou směs wink.

Pavel Benčo