Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev žen - hodnocení kapitána

Naše šachová škola se může pochlubit ziskem dalšího mistrovského titulu! Tentokrát zvítězil náš tým žen ve složení WGM Julia Kochetkova (FIDE ELO 2322), Martina Fusková (FIDE ELO 1925) a Natálie Kaňáková (FIDE ELO 2005) v "Československé Extralize družstev žen", která se odehrála ve dnech 23. - 28. 6. se v Liptovském Mikuláši

 

Jak viděl cestu za obhajobou mistrovského titulu kapitán týmu Pavel Benčo?!, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Ve dnech 19. - 24. 6. se konal již 6. ročník Československé Extraligy družstev žen. Tentokráte opět po roce na Slovensku a to konkrétně přímo v Tatralandii v Liptovském Mikuláši. Tým Beskydské šachové školy v posledních 2 ročnících zvítězil v celkovém pořadí, a proto byla před námi těžká zkouška. Plánována byla stejná sestava jako v loňském ročníku – Julie Kochetková, Magda Miturová, Martina Fusková a Natálie Kaňáková. Bohužel se pár dnů před mistrovství musela omluvit ze studijních povinností Magda, což bylo jistě oslabení týmu, protože Magda je zkušená hráčka. Na druhou stranu jsem si řekl, že jak Martina, tak i Naty udělaly v posledním roce velký výkonnostní skok a bude to zatěžkávací test před jejich reprezentačními starty na MS a ME. A navíc mi odpadly komplikace s rozhodováním, které 3 hráčky budou hrát J. Cesta do Liptova byla sice dlouhá, ale s holkama jsme alespoň pokecali a ještě nás doprovázela Kristýna Laurincová, se kterou se člověk rozhodně nenudí angel. Po příjezdu jsme ihned šli na losování. Důvěru jsme svěřili tentokráte Naty a ta vylosovala č. 5, dovídáme se, že budeme hrát v 1. zápase ihned proti nepříjemnému soupeři – Jičín, ve kterém jsme byli mírnými favority. Bohužel se celkem přihlásilo pouze 7 týmů, což znamená, že se bude hrát na 7 kol a jeden tým bude mít vždy volno. Jsme nasazeni dle ELO jako č. 4, tak je před námi velká výzva, ale už jsem si za ty léta nějak zvyknul… cool.

Ubytování je v Tatralandii moc pěkné, chatkové apartmány pro 4 osoby jsou slušně vybavené, holky bydlely ve 3 a já byl ubytovaný se zástupci ze Světlé nad Sázavou. Pořadatelé z Liptova mají velké zkušenosti, a proto jsem neměl o organizační záležitosti žádné obavy. Hlavním rozhodčím je Karol Pekár, který má přede všemi velkou autoritu a případné malé problémy řeší s noblesou ke vší spokojenosti.  Po ubytování nemohl chybět rituální čaj, abychom se připravili na zápas a šli jsme se dobře vyspat na úvodní souboj.

1 krok – Jičín

Jičín disponuje skvělou hráčkou, reprezentantkou ČR Evou Kulovanou, bohužel se zdravotních důvodů nemohla účastnit (přeji brzké uzdravení), a proto jsme byli papírovými favority. Po úvodních tazích jsem byl spokojený, holky hrajou aktivně a s velkou chutí! Po 3 hodinách však končí smírem opakováním tahů partie Julie s Richterovou, což znamená, že musíme udělat na dalších 2 šachovnicích alespoň 1,5 bodu. Martina i Naty to však zvládají na jedničku a porážejí s přehledem své soupeřky a vítězíme tedy přesvědčivě 2,5:1,5, důležitý krok, první kolo je vždy složité! Poté máme v odpoledním zápase volno a můžeme tak načerpat energii a vyhýbáme se dvojkolu, což holky uvítaly. Já jsem se tak mohl věnovat sledováním našich talentů na dětských turnajích.

2 krok – Liptovská šachová škola

Tak zde je již skutečně kvalitní soupeř, který disponuje kompaktní sestavou, kde všechny hráčky mají zkušeností s reprezentací své země. Po zahájení vznikají nejasné pozice a je zřejmé, že to bude těžké. Jako první končí opět remízou Julie, bohužel však neubrání svou pozici Martina a prohráváme 1,5:0,5. Nyní je již jediná šance, musí vyhrát Naty. Naty aktivně bojuje a svou soupeřku nakonec udolává, skvělý výkon, Naty nás podržela! Tato remíza má v mých očích cenu vítězství.

3 rychlý krok – Říčany

Ve 3 dnu nás čekaly Říčany, kde jsme byli velkými favority, ale musíme to ještě potvrdit na šachovnicích. Po zahájení však získáváme ihned velkou převahu a já věřím, že by to mohlo vyjít. Co je důležité, každý zápas hrajeme na vítězství 2:1, co je navíc, je super. Tady však holky „vyčistily“ všechny šachovnice za 2,5 hodiny a vítězíme přesvědčivě 3:0 – výborný výkon, který si jistě u soupeřek zaslouží respekt. Dovídáme se, že Magnus Carlsen udělal zlatý hatrick, když se stal trojnásobným mistrem světa. Večer u čaje nám říká Julie, že pokud vyhrajeme celou soutěž, bude to také 3x po sobě a tento hatrick dá na facebook Magnusovi, ať ví, že není sám J. Smějeme se tomu, ale jistě si všichni ve skrytu duše říkáme, že by to byla bomba!

Шаг за шагом (krok za krokem)

Předposlední den nás čekalo dvojkolo proti Humennému a Světlé nad Sázavou. Humenné má výborný tým a byl s námi aktuálně v boji o 2. místo v tabulce. Co je však důležité, začíná se rozjíždět Julie, která rozjíždí spanilou jízdu, svou soupeřku přehrává a zasazuje fantastický úder s obětí dámy! Paráda pro diváky, vedeme 1:0, pod tlakem je Martina, naopak výrazně lépe stojí Naty. Martina však nenachází nejlepší obranu a bohužel prohrává. Je to škoda, protože Martina hraje dobře, chybí k úspěchu jen krůček, na druhou stranu si musíme uvědomit, že rozdíl mezi 2 a 3 šachovnicí je markantní. Naty bojuje ze všech sil, má v koncovce pěšce více, ale realizace není jednoduchá. Naty nenachází přesné řešení a bojuje i s rizikem možné prohry, tak se musí hrát! Nakonec partie končí zaslouženě po boji remízou. Byli jsme vítězství blíže, ale jsem na holky pyšný, všechny bojují ze všech sil!

Po obědě další příprava, kde nás čeká tým Světlé. Jsme již unaveni, ale musíme ihned sednout za šachovnice a jít do dalšího boje. Po hodině hry získává ihned převahu Naty a také Martina stojí pěkně. Po dalších minutách však nastává pro mě malé peklo, Naty totiž nepřesně realizuje převahu a pěšec „a“ si to mašíruje směle do dámy a vypadá to zlenedobře. Naštěstí má Naty hodně času a nachází skvělé řešení, jak pozici zachránit věčným šachem – paráda! Martina přechází do vyhrané koncovky a bezpečně ji přetavuje v celý bod, vedeme tedy 1,5:0,5 a věžovou koncovku s pěšcem více hraje Julie. Je to samozřejmě remíza, jak to už ve věžovkách bývá, ale potvrdit to není tak snadné. Soupeřka se dopouští hrubé chyby a Julie trestá bez milosti, až mi bylo soupeřky trošku líto. Snad je to však pro ni poučení, aby hrála až do konce. Vyhráváme tedy 2,5:0,5 a zítra nás čeká poslední rozhodující soubor s vedoucím týmem – Bratislava.

ПОСЛЕДНИЙ ШАГ (POSLEDNÍ KROK)

Stav je před posledním kolem takový, že pokud porazíme Bratislavu, jsme celkově první, pokud remizujeme nebo prohrajeme, končíme na 3. místě. Bylo zřejmé, že musíme zabojovat na 3. Šachovnici, kde má Naty ratingovou převahu a udělat bod na prvních dvou šachovnicích. Po zahájení překvapují soupeřky, kdy odbočují ze svých standartních variant, ale tak už to bývá. Julie dostává malé plus po zahájení, u Martiny je to vyrovnané  a také u Naty žádná převaha nevzniká. Po dalších 2 hodinách hry se však děje nečekaný tah od soupeřky Julie, soupeřka obětuje (ztrácí) figuru, věčný šach zde totiž není a Julie rychle ukazuje, jak se realizuje převaha, vedeme 1:0, výborně. Opět se černými brání Martina, ale vypadá to, že to tentokráte zvládne, bohužel se však jediným tahem dostává do pozice, která se již zachránit nedá, 1:1. No a nyní to zůstává na Naty, má lepší pozici, ale vítězství je ještě daleko. Naty však ještě na soupeřku více přitlačí a ta chybuje a ztrácí figuru, nyní to již jen dotáhnout. Soupeřka se ještě snaží bránit, ale Naty zakončuje partii vítězstvím a tím vítězíme i celkově 2:1 a dokonáváme tak zlatý hatrick – trojnásobní vítězové za sebou v Československé Extralize žen – nemám slov!

Chtěl bych poděkovat všem holkám za skvělý výkon, všechny si uhrály své a připisují body do ELA.  Julie má statut v našem týmu jako cizinka, pro mě osobně je to však domácí hráčka, která dělá pro tým mnoho! Kromě výborných výkonů za šachovnicí pomáhá holkám s přípravami, analyzuje s nimi partie a je to takový pozitivní človíček, bez kterého si nedokážu tým již představit smiley. Martina prošla zatěžkávací zkouškou na 2. šachovnici, bílými získala 100% zisk, bohužel černými se tolik nedařilo a musí podrobně zanalyzovat partie a poučit se z proher. Martina však na sobě intenzívně pracuje a byla to pro ni obrovská zkušenost do dalšího vývoje. Naty hrála ve výborné formě, všechny partie měla vyhrané, ještě trošku zapracuje na realizaci převahy a stává se z ní špičková hráčka. Co je však důležité, tým netvoří jedinci a pro mě osobně byly všechny holky stejně přínosné, protože se navzájem podržely a hrály na 100%.

Na závěr také děkuji realizačnímu týmu a všem fanouškům BŠŠ za podporu wink.

Na příští ročník se těší ,

Pavel Benčo