Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev žen - hodnocení kapitána

Naše šachová škola se může pochlubit ziskem dalšího mistrovského titulu! Tentokrát zvítězil náš tým žen ve složení Kristýna Novosadová (FIDE ELO 2211), Martina Fusková (FIDE ELO 1969), Natálie Kaňáková (FIDE ELO 2028) a Tereza Beluská (FIDE ELO 1960) v "Československé Extralize družstev žen", která se odehrála ve dnech 27. 6. - 1. 7. v Říčanech.

 

Jak viděl cestu za obhajobou mistrovského titulu kapitán týmu Pavel Benčo?!, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Ve dnech 27. 6. – 1. 7. proběhl v Říčanech u Prahy již 7. ročník TOP soutěže družstev v dámském provedení a to sice Československá Extraliga žen. Tým Beskydské šachové školy opět dostál ve své soupisce změny a to dokonce ve dvojím provedení. První šachovnici hájila Kristýna Novosadová a jako nováčka jsem nominoval Terezu Beluskou, která měla nasbírat své první velké zkušenosti, které se jí budou jistě hodit na nadcházejícím Mistrovství Evropy, kterého se bude účastnit. V posledních třech letech jsou stálice týmu Martina Fusková a Natálie Kaňáková. Cesta proběhla bez problémů, ubytování bylo ve sportovním komplexu, kde jsem se já osobně cítil jako ryba ve vodě. Hned první večer jsem se ujal své funkce kapitána – Čájnika a dali jsme si první „vítězný“ čaj, přidala se i Terka, i když není zcela vyznavačem pití čaje, ale když jde o vítězný cheeky.

Celkem se nakonec do soutěže přihlásilo 11 týmů z celé ČR, ale bohužel jen jeden tým ze Slovenska, věřím, že to bude v příštím roce lepší. Oblékli jsme se do klubových červených triček a vyrazili v základní sestavě na první kolo, čekají nás Unichess-Dračice. Holky hrají zodpovědně a vítězíme přesvědčivě 3:0. Po tomto kole je plánovaný společenský večer k 90. výročí šachu v Říčanech, jelikož budeme slavit v tomto roce stejné výročí, byli jsme se podívat – okoukat, jak to budou mít pěkné. Chtěl bych tímto gratulovat Říčanům za krásný společenský večer s mnoha kulturními vystoupeními a popřát jim mnoho dobrých tahů do dalších let.

Druhý den je plánována exkurze do hvězdárny Ondřejov a památníku Josefa Lady, účastníme se všichni a musím konstatovat, že obě místa byly velmi zajímavé. Ve hvězdárně jsme shlédli největší dalekohled v ČR s průměrem 2m a v muzeu Josefa Lady mě osobně zaujaly překlady kocoura Mikeše do mnoha jazyků. Odpoledne nás již čeká druhé kolo a to sice nebezpečný Jičín, který disponuje třemi kvalitními hráčkami. Nastupujeme ve stejném složení, pokud to není nutné, tak ctím filosofii, že vítězná sestava se nemění. Holky opět podávají skvělý výkon, všechny stojí lépe, nakonec vítězíme 2:1, ale mohlo to být i více. Jsme však domluveni, že hrajeme na vítězství v každém zápase 2:1, co je navíc, tak je samozřejmě plus. Po zápase si dáváme na odreagování večerních beach, kde se pořádně na můj účet zasmějeme, protože jsme hráli o čokoládu a kdo byl se mnou v týmu, tak prohrál, no co už, čeká mě výlet do Tesca blush. Samozřejmě nemůže chybět večerní čajík a jde se spát.

A je tu den třetí, jelikož jsme na špici tabulky, budou nás dnes čekat dva průběžně nejlepší týmy. Sestavu opět neměníme, ale je zřejmé, že to brzy musí nastat. V dopoledním zápase hrajeme s Brnem, které disponují na prvních dvou šachovnicích skvělými hráčkami. Taktika byla stanovena jasně, budeme hrát na vítězství na 3. šachovnici a Naty plní úkol na jedničku a vyhrává. Martina hraje horší koncovku, ale vytváří svými aktivními tahy dobrou protihru a najednou po chybě soupeřky stojí na výhru. Soupeřka ještě vzdoruje, ale Martina to dokázala, zanedlouho přidává remízu Kristýna a je to vítězství 2,5:0,5 – paráda. Jdeme na oběd a rychle se připravit na další kolo. Martina požádala o volno, těsně před turnajem přijela z Mitropy z Rakouska, tak ji vyhovuji a nastupuje na svou Extraligovou premiéru Tereza. Hrajeme proti Unichess Dračice, které mají jako my 100% vítěznou bilanci. Terka hraje velmi zodpovědně, odmítá remízu soupeřky a ta po hrubé chybě prohrává, to je důležitý moment, pak je to velká divočina na 1. šachovnici, kde Kristýna obětuje kvalitu a vypadá to, že soupeřka vše vykryje, jenže má poslední minutu, kde se dopouští hrubé chyby a Kristýna Killer vítězí! J, Naty ještě přidává remízu a my vítězíme po čtvrté v řadě a to opět 2,5:0,5. Nyní nás však čeká křest ohněm, odjíždí do Brna na celý příští den Kristýna, která jako čerstvá právnička má pracovní pohovor na asistentku soudce, nic se nedá dělat, musíme to dvě kola vydržet bez ní…

Ve čtvrtém dnu nás čeká první a druhý nasazený tým, no jasně, jak jinak bez Kristýny. Holky se však poctivě proti domácím Říčanům A připravily, soupeřky jistě tuto sestavu nečekaly a bude se hrát. Věřím, že to nějak zvládneme, holky dávají do partií vše a na všech třech šachovnicích dostáváme dobré pozice. Jako první remizuje Naty, Terka odmítá remízu, ale nakonec už si tolik nevěří a partie končí za chvíli smírem. Martina stojí trošku lépe, ale soupeřka vymění figury a je z toho třetí remíza a také celková zápasová remíza 1,5:1,5. Toto však považuji bez Kristýny jako vítězství, jen ještě vydržet proti Liptovské šachové škole. Partie po 3 hodinách začínají jít do finále, opět podává dobrý výkon Terka a již je blízko vítězství, bohužel se však dopouští hrubé chyby a prohrává, to jsme nečekali, výborně však hraje Martina a ta i přes oběť figury soupeřky vykrývá všechny matové hrozby a vítězí, skvělé, je to 1:1 a rozhodne partie u Naty. Ta brání horší koncovku, obě hráčky již hrají na 30 sekundovém bonusu, už to vypadá, že to Naty uremizuje, ale nakonec prohrává a tím prohráváme i zápas nejtěsněji 1:2. Vím však, že daly holky do zápasu vše a nezbývá, než je pochválit za bojovnost. Ta se nám vrátila ihned v tom, že naše aktuální konkurentky prohrávají a my tak máme stále jednobodové vedení do posledního kola. Jdu vyzvednout na nádraží Kristýnu, která se vrací z Brna na poslední kolo. Dáváme poslední čaj a jdeme se vyspat na poslední kolo, snad to vyjde.

Ráno v 9.00hod. začíná poslední kolo a hrajeme proti Říčanům Junior, kde jsme velcí favorité, ale zaručený recept na vítězství zatím neznám. Kristýna si však u soupeřky vytvořila svou výkonností velký respekt a ta po hrubé chybě brzy prohrává. Nato rozjíždí taktickou přestřelku Martina, kde se soupeřka špatně zorientuje a vzdává se. Vedeme 2:0 a vítězíme, Naty stojí lépe, ale už asi není 100% koncentrovaná a partie končí smírem. Vítězíme tedy 2,5:0,5, což znamená, že jsme opět vítězové Československé Extraligy žen, již po čtvrté za sebou, to je takový splněný velký sen. Na vyhlášení obdrží holky kromě pohárů a medailí ještě dárkové tašky s kosmetickými přípravky a můžeme vyrazit domů.

 

Chtěl bych ještě zhodnotit všechny hráčky.

Kristýna Novosadová

Kristýna se po 5 letech vrátila a to hned na post jedničky, své role se zhostila také na jedničku wink a stala se oporou týmu – paráda!

Martina Fusková

Martina měla malinký útlum v posledním období, ale už se dere opět nahoru a na této Extralize to byl šachový koncert, ustála výbornými výsledky i první šachovnici a získává na ELO téměř 90 bodů – fantazie, jen tak dále!

Natálie Kaňáková

Naty byla v první polovině turnaje největší oporou týmu a i poté předváděla stabilní výkony a díky svému tréninkovému úsilí pevně věřím, že tomu bude tak i nadále. Naty také vytvářela pozitivní atmosféru v družstvu, což považuji za velmi důležité.

Tereza Beluská

Terka si zahrála své první tři partie v takovéto soutěži, šachově hrála výborně. Ještě je zřejmé, že si tolik nevěří, že by mohla všechny soupeřky porážet. Doufám, že tyto zkušenosti jí ukázaly, že na to má, jen si více věřit a hrát až do konce, i za cenu prohry. Tak přeji hodně dobrých tahů na ME.

Na závěr děkuji všem hráčkám za bojovné výkony, realizačnímu týmu a také našim fanouškům za podporu.

Na setkání opět za rok se těší Pavel.