Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

Náš extraligový tým potvrdil o víkendu 21. - 23. března v Brně výbornou sportovní formu a díky třem vítězným zápasům - s A64 VALOZ Grygov 6,0 - 2,0, s Labortechem Ostrava 5,0 - 3,0 a Slavojem Ostrava-Poruba 4,5 - 3,5, si zajistil konečné 3. místo v Extralize družstev v sezóně 2013/14. Jak viděl víkendové Finále Extraligy kapitán družstva?!

 

Přečtěte si komentář kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 21. - 23. března se konalo závěrečné trojkolo nejvyšší šachové soutěže družstev – Extraligy. Tentokráte byl pořadatelem samotný Šachový svaz ČR, který připravil v Brně dobré zázemí pro všech dvanáct družstev. Systém je totiž takový, že se na závěr utkávají všechna družstva pod jednou střechou, což je jistě zajímavé pro všechny partnery klubů a samozřejmě diváky, kteří mohou spatřit spoustu špičkových šachistů. Jak jistě víte, jsme v boji o cenné kovy, což se nám podařilo jen jednou a to díky 3. místu v sezóně 2007/2008. Chtěli jsme historický výsledek zopakovat či vylepšit a udělali tak pro nejsilnější sestavu maximum. Na závěrečné trojkolo byli nominováni: Anton Korobov, Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Cyril Ponížil, Igor Rausis, Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Stanislav Jasný a Kristýna Novosadová. Ubytovali jsme se přímo v hotelu AS Club, kde se také hraje. Je to jistě vhodnější, aby hráči neztráceli čas a energii zbytečnými přesuny. Zašli jsme si ještě na společný oběd, ať se dobře naladíme na první partie. Igor s námi nejde, změnili se mu lety z Alžíru a on tak celou noc bohužel nespal a chtěl raději dohnat spánkový deficit, skutečný profesionál.

V pátek v 16.00 hodin byl na pořadu dne první zápas proti nevyspitatelnému soupeři – Grygova. V této sezóně mají naši soupeři záchranářské práce, a proto je tento zápas o to složitější, každý se v takové situaci pere o holý život do bezvědomí. Nastoupili jsme v papírově nejsilnější sestavě, Kristýna bude na svou první šanci ještě muset počkat. Po dvou hodinách hry jsou na některých šachovnicích trošku lepší pozice, ale bude to ještě napínavé. Zanedlouho se již končí první partie, remizuje Sergei a vítězí pěkně Alexei a Vojta Rojíček, zanedlouho remizuje také Vojta a ujímáme se tak vedení 3:1, bohužel v nadějné pozici prohrává Cyril a zápas se ještě trochu dramatizuje, na ostatních šachovnicích však stojíme dobře. Když dotahuje do vítězství svou partii Anton, jsem již v klidu, nakonec se přidává také Igor a Standa a vítězíme tak přesvědčivě 6:2, medaile jsou již blízko, rozhodne se již zítra s přímým konkurentem – Labortech Ostrava. Po vítězném zápase je nálada skvělá, je však 21.00hod. a je třeba se rychle připravit na ranní zápas proti Ostravě.

Labortech disponuje velmi silným kompaktním týmem, který je často v boji o cenné kovy. Naše sestava se nezměnila a po zapsání sestavy soupeře se dal očekávat vyrovnaný souboj. Zanedlouho končí partie Vojty Rojíčka, který se svým soupeřem černými rychle remizuje. Toto byl z pozice zápasu dle mého mínění dobrý vstup a ba co více, tímto výsledkem si Vojta připisuje na své konto historický úspěch, získává svou první velmistrovskou – GM normu – srdečně gratuluji! Po dalších dvou hodinách vznikají těžké boje, nelíbí se mi partie od Vojty a Cyrila, u ostatních se mi naopak pozice zdají v pohodě, nejlépe stojí Standa. Ten si život nekomplikuje a vítězí technicky bez problému a velmi brzy, další remízu přidává Igor. Vedeme tedy průběžně 2:1. Svou dobrou formu potvrzuje poté Sergei, když svého soupeře udolává, bohužel se o tomto víkendu nedaří Cyrilovi, který musí opět kapitulovat, vedeme však 3:2 a zápas se vyvíjí dobře. Vojta hraje ve svém bleskovém tempu, když je na jeho hodinách čas 1hodina 33 minut a u soupeře 1 minuta 30 sekund, odcházím z hrací místnosti a modlím se za Vojtu, ať to v šílené pozici neprohraje nebo ho osobně „uškrtím“ cool. Okolo této partie stojí mnoho diváků, protože sledovat bleskovku v klasickém šachu se jen tak nevidí… Nakonec si Vojta uhájil svůj život a partii zremizoval, určitě se na ni podívejte! Vojta hraje týdně desítky bleskových partií, ale musí si uvědomit, že zde je klasický šach. Po partii jsem si ponechal jeho mobil, ať má o čem přemýšlet do další partie. Fantasticky hraje Anton, hráč klubu TOP 2700, ve vyhrané pozici však dělá hrubici (asi ho nakazil Vojta) a partie se zbytečně komplikuje, Anton si uvědomuje svou chybu a snaží se na 200%, aby partii vyhrál, ale nakonec končí bohužel jen remízou. Zde je pěkně vidět, že chyby děláme všichni, je třeba však z toho vzíti ponaučení. Do vítězství však dotahuje svou partii Alexei a my tak vítězíme 5:3. Tak mi opět přibyly další šedivé vlasy, ale vítězství nám zajišťuje minimálně bronz a za to to asi stojí. Naši konkurenti Pardubice vítězí rovněž 5:3 a tak je tady drama nevídané. Máme stejně bodů i stejné skóre jako Pardubice, rozhodne tedy poslední kolo, kdo bude mít více bodů na šachovnicích. U společného oběda dělám změnu v sestavě, vynecháme Cyrila a dáme příležitost Kristýně, která si tak odbyde svou první extraligovou premiéru, navíce jsme tak překazili soupeřům přípravu na 5 šachovnicích, tak uvidíme, jak to dopadne…

V neděli musíme hrát vabank, a proto se každý z hráčů bude snažit hrát na výhru, abychom měli šanci na co největší skóre, i kdybychom prohráli, tak budeme nejhůře třetí. Po dvou hodinách hry se tak i děje na šachovnicích, hned na čtyřech vznikají šílené pozice, které budou jen těžko končit remízou. První remízu připisujeme u Kristýny, které nabídl soupeř remízu a ona v časové tísni přijala. Poté se Vojta Zwardoň dobře nezorientoval ve střední hře a musí partii bránit, soupeř dělá chybu a partie končí nakonec také smírem. Bravurní výkon předvádí Standa, který svého soupeře přehrál a vítězí (v celém víkendu 3body/3). Ostatní pozice jsou však velmi nejasné. Po dalších dvou hodinách připisuje další remízu Vojta Rojíček a také nakonec Alexei a Anton. Vedeme průběžně 3,5:2,5, Pardubice však vypadají na lepší výkon, jak toto jen dopadne. Po další hodině Pardubice vítězí jen 5:3 a šance ještě žije. Partii plnou taktických přestřelek hraje Sergei, který maká jako drak, ale více než remízu nevybojuje. Poslední šance je pro nás Igor, který hraje horší koncovku a musel by ji vyhrát, partie trvá více jak 6 hodin, partii sledují desítky diváků, je to nervák. Nakonec se Igor studiově ubránil a my tak vyhráváme 4,5:3,5. Tento výsledek zajišťuje celkové 3. místo, jen 0,5 bodu na skóre za Pardubicemi – je to škoda. Nicméně všem hráčům za tento zápas děkuji, byl to z jejich strany maximální výkon na hraně rizika, tak se musí v takovém momentu hrát, jistě to vyjde příště smiley.

Na závěr je třeba trochu bilancovat, celkem jsme vyhráli 8 zápasů, 2 remizovali a 1 prohráli. Z pozice bodů je to tak naše nejúspěšnější sezóna v naší osmileté historii. Vojta Rojíček si k tomu ještě uhrál první GM normu a uspořádali jsme také pro hráče soustředění, čímž pracujeme na dalším zlepšení. Mohu tedy jasně konstatovat, že sezóna byla skvělá, děkuji všem hráčům za skvělé výkony, divákům za podporu a celému realizačnímu týmu za dobré zázemí pro naše hráče.

V příští sezóně pokračujeme stále kupředu wink.

Pavel Benčo