Nejúspěšnější šachová škola v ČR

FM Tadeáš Kriebel poskytnul rozhovor

Člen Beskydské šachové školy FIDE mistr Tadeáš Kriebel (FIDE ELO 2339) bude ve dnech 3. - 11. září hrát v Polsku 1.ligu družstev za tým ASSz Miedz Legnica. Liga se hraje u Baltu ve městečku Mrzezyno a startuje 12 družstev. Pro Tadeáše to bude další z příležitostí na zisk poslední třetí normy mezinárodního mistra. Při této příležitosti jsme položili Tadeášovi několik otázek a odpovědi si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Za pár dní budeš hrát polskou 1.ligu, proč ji budeš hrát, v čem je to lákavé? Možnost hrát polskou 1. ligu může být zaprvé výborná příležitost, jak se uvést a případně si i zahrát extraligu, i když jsem nebyl moc nadšený z toho, že hrajeme hned na začátku školního roku. Ale zadruhé, a možná by tomu více slušelo zaprvé, je to příležitost zahrát si se silnými zahraničními hráči, takže je to výborná příležitost uhrát si další normu. Navíc harmonogram kol nebude náročný, co den, to kolo. Hraje se na pobřeží Baltu, ale na plavky to nejspíš nebude, takže mi zbývají jen ty šachy.

Účastníš se rád soutěží družstev? Kdysi jsem se v soutěžích družstev cítil dost svázaně a hrálo se mi špatně, ale poslední dobou už hraji rád. Hra za družstvo je něco jiného než turnajová partie, nehrajete jen sám za sebe a aspoň v mém případě se snažím o co nejlepší výkon a hru naplno, narozdíl od turnajů, kde čas od času úplně "vybuchnu". I když každému kapitánovi z mých partií přibývá spousta šedin na hlavě. (kapitán Pavel Benčo by mohl vyprávět!)

Hraješ českou – BŠŠ, Dolní Benešov, slovenskou - Čadca a teď i polskou ligu – Legnica? Proč tolik lig? A chceš přidat i další např. rakouskou či německou Bundesligu? Mám pocit, že ve výčtu ještě chybí česká extraliga mládeže. Svým způsobem by je to ochrana proti rodinným akcím, už teď se nemám v kalendáři kam hnout. Nedá se každý druhý týden odjíždět na turnaje, tímhle způsobem si zahraji proti schopným soupeřům bez toho, abych během partie přemýšlel o destilaci alkoholu a Karlu IV. na mostě. Ale další ligy - jen to probohane!

Jak hodnotíš svůj nabitý letní program – úspěch či neúspěch? Letošní léto se nevydařilo, když jsem nehrál špatně, tak se přidala Náhoda a Neštěstěna. Možná nebyla dobrý nápad turnaje slepit do bloku. V Pardubicích to přes trápení ve hře nakonec dopadle výsledkově dobře (ale příště jsem poučen a přibalím si s sebou špunty do uší), ve Frýdku jsem začal turnaj prohrou a ani další šance se mi nepodařilo využít. No a v Anglie byla souhrou neštěstí a mé hlouposti - od problémů s cestováním, když nám o 2 minuty uletělo letadlo a dorazili jsme s velkým zpožděním vlakem a mezitím se ztratili v metru, přes špatný začátek a tragický konec turnaje. Zahodil jsem minimálně dva půlbody hned ze startu, ale pořád jsem měl vzhledem k okolnostem dobrou šanci na normu, stačilo zremizovat bílými partii s velmistrem a porazit tři elově velmi slabší hráče. Bohužel jsem to v oné partii přehnal a prohrál, po čemž se probudila všechna únava a turnaj jsem dohrál v polospánku. Nemůže být každé léto posvícení.

Kdy uhraješ třetí normu IM? Nechci říkat konkrétní turnaj a termín, ale rád bych ji uhrál do konce roku. Zajímavé je, že obě mé normy padly v turnajích, kdy jsem si jejich zisk příliš nepřipouštěl. Nejbližší šance je nyní polská liga, poté další tři turnaje, přičemž hned na tom prvním je to technicky skoro nemožné, takže by mohla padnout právě tam.

Až do Mistrovství světa v Brazílii máš náročný šachový program – co na to ve škole? Školu jsem v posledních dvou letech intenzivně připravoval, letos přichází skutečný nával a škola to bude zvládat tak dobře, jak to budu zvládat já. Vychází mi vstříc, ale do Vánoc se určitě pořádně zapotím. A obávám se, že příští rok to bude mnohem horší. Hlavní je, abych stíhal objíždět turnaje i školní olympiády, jinak bude s omluvenkami utrum.

A otázka na závěr, která šachistka se ti líbí? Je tolik hezkých šachistek, že kdybych se snažil jmenovat, určitě bych na nějakou šachistku nebo domnělou nešachistku zapomněl, a co by bylo horší, než na závěr urazit dámu?