Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Jak maturovali Kateřina Němcová, Kristýna Novosadová a Vojtěch Rojíček?

Jak dopadla jejich maturita? Který předmět je bavil a naopak? Na jakou VŠ se chystají? Tak tyto a řadu dalších odpovědí najdete v rozhovorech s "maturanty" členy Beskydské šachové školy -velmistryní Kateřinou Němcovou, kandidátkou mistryně Kristýnou Novosadovou a mezinárodním mistrem Vojtěch Rojíčkem.

Děkujeme Katce, Kristýně a Vojtovi za "malou zpověď"!

Komentáře

Prozradíš nám Katko maturitní vysvědčení?

Ano. S konečným vysvědčením a celkovým průměrem 1,5 jsem totiž naštěstí spokojená J. Maturovala jsem z češtiny, angličtiny, ošetřovatelství a psychologie, praktické dovednosti v nemocnici a z němčiny.

 

 

Který předmět jsi měla ráda a naopak, který tě nebavil?

Určitě nejvíc jsem měla ráda křesťanskou etiku. Velmi mě bavilo mimoškolní vyučování jako byla praxe v nemocnici nebo tělocvik.  Při praxi jsem se mohla aktivně účastnit chodu nemocnice a každý den byl něčím zajímavý. A tělocvik, ten baví snad každého.

Ve škole jsem měla ráda asi všechny předměty stejně. Na žádný vyloženě neoblíbený předmět si nevzpomínám.

 

Na kterou VŠ máš namířeno?

Zatím na žádnou. Ráda bych se nadcházející školní rok věnovala profesionálně šachu a teprve potom se rozhodla, co nebo kam dál. Studovat bych určitě chtěla, možná i v zahraničí.

 

 Jaký studijní obor by tě v budoucnu lákal?

Určitě bych chtěla skloubit šachy, zdravotnictví a jazyky. Možná se rozhodnu pro jednu nebo dvě z těchto možností. Anebo to dopadne úplně jinak :-), uvidíme.

 

Chceš se věnovat příští rok šachu, jak ten rok bude vypadat a jaké jsou cíle?

Nejprve bych chtěla obstát před disciplinárním řízením, kde se řeší můj odjezd z Mitropy. Vím totiž, že jsou i šachoví funkcionáři, kteří se snaží, abych dostala delší zákaz činnosti. Jinak plánuji intenzivní trénink a start ve více turnajích. Hlavním cílem je bezpečně se blížit hranici Ela 2400, tím bych totiž automaticky získala titul IM.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prozradíš nám Kristýno maturitní vysvědčení?

Maturovala jsem z českého a anglického jazyka, základů společenských věd a deskriptivní geometrie. Už před maturitou bylo jisté, že mě přijali na práva do Olomouce i Brna, proto jsem mohla odmaturovat s klidem za šestnáct. Nakonec to ale stejně bylo za šest, s průměrem 1,5.

 

Který předmět jsi měla ráda a naopak, který tě nebavil?

Nejradši jsem měla základy společenských věd, naopak jsem nenáviděla chemii.

 

      Na kterou VŠ máš namířeno?

Nakonec jsem si vybrala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity

 

      Čím tě tento obor láká?

Je to obor, který nabízí hodně možností, jak se po studiu uplatnit. A taky jsem zaměřená spíše na humanitní předměty, chemie, matematika ani fyzika by mě nebavily.

 

      Budeš mít při VŠ na šachy více času?

To ještě nevím, uvidím po prvním zkouškovém. Spíše se budu šachu věnovat tak jako doteď, to znamená o prázdninách a víkendech.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1.)    Prozradíš nám Vojto maturitní vysvědčení?

Jasně. To není nic tajného. Maturoval jsem z matematiky, fyziky, češtiny a angličtiny. Celkem jsem to „dal“ za sedm – to jde, ne?

 

Jak probíhal maturitní večírek?

Myslím, že velmi dobře. Všichni ze třídy maturitu zvládli, takže bylo rozhodně co oslavovat. A každý kdo zažil maturitní večírek má určitě, stejně jako já, nezapomenutelné zážitky z tohoto večera.

     

      Který předmět jsi měl rád a naopak, který tě nebavil?

O svém nejméně oblíbeném předmětu mám jasno. Rozhodně mi nebude chybět němčina. Ta ve mně zanechala hlavně negativní dojmy, protože jsem si moc nerozuměl s paní profesorkou, které se nelíbilo jak často, většinou kvůli šachům, chybím. Nakonec jsme se, ale zvládli bez větších problému domluvit.

Předmětů, které mně bavily, bylo víc. Měl jsem rád například tělocvik, kde může člověk na chvíli vypnout od běžného učení a v klidu si něco s kamarády zahrát. A taky mě bavila matematika.

     

      Na kterou VŠ máš namířeno?

Váhal jsem mezi fakultou elektrotechniky a komunikačních technologii na VUT, fakultou strojního inženýrství na VUT  a fakultou elektrotechniky a informatiky na VŠB v Ostravě. Nakonec jsem se zapsal na VUT v Brně fakultu strojního inženýrství obor Aplikovaná informatika a řízení.

      

            Čím tě tento obor láká?

Chtěl jsem dělat něco s informatikou, protože mě baví a podle mého názoru je v ní velká budoucnost.

     

      Budeš mít při VŠ na šachy více času?

Těžko říct. Nejhorší to bude ze začátku, kdy všechno bude nové a určitě chvíli potrvá, než si všechno „oťukám“ a zvyknu si na život studenta VŠ. Ale věřím, že jakmile překonám prvotní obtíže, bude času na šachy víc než na střední škole.

 

      Budeš v Brně hostovat?

Ano. V příští sezóně budu hostovat v 1. lize za ŠK Duras. Bohužel právě z důvodu studia VŠ v Brně jsem se rozhodl přerušit hostování v týmu Mittal Ostrava, kde se mi hrálo velice dobře, ale jsem přesvědčen, že v Brně to bude taky super a doufám, že se s týmem „poperem“ o příčky nejvyšší.