Nejúspěšnější šachová škola v ČR

LIptov 2015 - hodnocení trenéra

Ve dnech 25. - 28. června pod vedením trenéra Zdeňka Holeksy úspěšně reprezentovalo naši šachovou školu v Liptovském Mikuláši pět hráčů na "Dětském šachovém festivalu LIPTOV 2015". Zisk čtyř medailí, předvedená hra a vystupování našich hráčů - to vše bylo pro nás skvělou vizitkou!

Jak hodnotí vystoupení našich trenér výpravy Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

 

Komentáře

Ve dnech 25. – 28. 6. jsme vyjeli s pěti dětmi na dětský šachový festival LIPTOV 2015. Zuzana Gřesová, Kristýna Laurincová a Lucian Vantuch hráli turnaj do 15 let. Ondřej Szkandera a Michal Gřes hráli od pátku 26. 6. turnaj do 11 let.

Početně to byla nejnižší účast Beskydské šachové školy, ale co se týče úspěšnosti, bude to určitě jeden z úspěšnějších ročníků. Uhrát Míša o půl bodíku více, mohli jsme být, co se týče výlovu medailí z Tatralandie, kde se celý turnaj odehrál, stoprocentní. Kristýnka byla celkově třetí, Zuzka čtvrtá a Lucian pátý. Mezi dívkami byly naše hráčky první a druhá, Lucian skončil třetí mezi chlapci. Ondra byl celkově čtvrtý a v kategorii do 11 let dokonce druhý. Míša celkově obsadil třinácté místo a do 9 let skončil na bramborové (čtvrté) pozici.

Pojďme k jednotlivým výkonům.

Kristýnka
odehrála turnaj bez porážky. Čtyři remízy ji ale stály ještě lepší umístění. V druhém kole vypustila výhru nastavením celé věže. Trochou komedie za šachovnicí ještě vybojovala věčný šach a zachránila remízu. Jinak remízy přišly v malinko lepších, ale pro výhru složitých pozicích. Výkon byl kvalitní a celkové 3. místo zasloužené.

Zuzka
jistě měla představu bojů o turnajové vítězství, ale sama v průběhu turnaje hodnotila svůj výkon v některých partiích jako nepovedený. Snaha a bojovnost ji dostaly na celkové 4. místo, což ukazuje na vlastnosti, které potřebuje každý, kdo chce vyhrávat turnaje. Příště to jistě bude lepší.

Lucian
zahrál bídné první kolo. Těžko říct, co za tím stálo, jestli únava z cesty či podcenění soupeře, ale od té doby to byl starý dobrý Lucian, který tvrdě bojuje o celý bod v každé partii. Prohra s vítězem ho odsunula na třetí místo mezi chlapci.

Ondra
bojoval každou partii naplno a každou partii chtěl zlomit ve svůj prospěch. Přijde mi, že Ondra se dostal do fáze, kdy potřebuje čas k přemýšlení nad plány a to mu velice pomáhá vybrat to správné řešení. Každá partie začala velice kvalitně a chybičky, pokud přišly, přicházely v omezeném čase. Nakonec 2. místo v kategorii mu vykouzlilo obrovský úsměv na tváři, což je, myslím si, tím nejlepším oceněním pro rodiče každého dítěte.

Míša
neměl jednoduchou pozici a měl jsem sám strach, jak se vyrovná se špatným výkonem na MČR družstev mladších žáků. Na tréninku jsme to probrali a já doufal v dobrý výkon. Míša potřebuje evidentně více času než v rapidu a hned první 2 kola ukázal, že vše hodil za hlavu. Bohužel neproměněná šance a „jen“ remíza s pozdějším vítězem turnaje a nepovedená prohra v 3. kole mu vzala trošku sebevědomí. V pozdějším průběhu turnaje tak hrál s trošku větší opatrností a bodík ještě nechal soupeřům a tím se připravil o medaili, která by jeho výkonu určitě taky slušela.

Turnaj v areálu Tatralandie má trošku volnější atmosféru a nejenom šachy jsou zde na programu, ale vynaložených sil na dosažení kvalitních výsledků není o nic méně než jindy.

Zdeněk Holeksa