MČR dětí do 8 let - hodnocení trenérů

Na "Mistrovství ČR dětí do 8 let 2014" v Táboře získali členové Beskydské šachové školy dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili! Jistě oprávněnou radost mají všichni členové a příznivci Beskydské šachové školy ze sportovních výsledků našich nejmladších. "Červená vlna" byla vidět a šachově cítit, tři medailie a řada cenných umístění v popředí konečných výsledků jasně dokazuje, že i v budoucnu bude BŠŠ své soupeře zlobit. A jak hodnotí MČR naši trenéři Zdeněk Holeksa a Karel Pliska? Přečtěte si komentář.

Gratulujeme Lucii, Richardu a Natálii ke skvělým sportovním úspěchům a těšíme se na další wink!

Tento víkend jsme se vydali s 16 dětmi do Tábora, kde se pořádalo Mistrovství ČR dětí do 8 let. Soutěže dívek a chlapců se hrály odděleně a tak 3 dívky hrály v 18ti členném startovním poli a chlapců bylo 81, což dělá baťovských 99 hráčů na tomto mistrovství.

Na turnaj jsme jeli s velkými očekáváními. V kategorii chlapců byl superfavoritem Ríša Stalmach, který v březnu získal stříbrnou medaili už na mistrovství ČR do 10 let. V kategorii dívek jsme kladli velká očekávání do Lucky Fizerové a Natálky Szuscikové. Samozřejmě i další měli velké ambice a očekávání. V průběhu turnaje Ríša naplňoval předpoklady a vyhrával jednu partii za druhou. Lucka s Natálkou se utkaly ve třetím kole a Lucce se povedlo otočit partii na svou stranu a mířila k zlaté medaili. Natálka po prohře znovu nastoupila dalšími výhrami a kontrolovala 2. pozici. Kačka Fárková se nechtěla nechat zahanbit a kromě jedné prohry s ostatními soupeřkami chtěla bojovat ještě o 2. místo. Kluci za Ríšou se potýkali hlavně s realizacemi výhod, protože se jim většinou povedlo získat nějaký materiál. Nejlépe si první den vedl Martin Vašínek, který v pátém kole prohrál poprvé s Ríšou, ale v poslední sobotním kole nedokázal zvládnout vyhranou koncovku a dokonce ji nakonec prohrál. Do nedělního závěrečného trojkola tak šli kluci kromě Ríši maximálně se 4 body. Pokud chtěli pomýšlet na medaile, tak museli vyhrát všechna utkání. Holky byly na medailových pozicích všechny tři.

Neděle pokračovala Ríšovou jízdou za 9 body, i když v 8. kole přišla sice chybička, ale nebyla nijak závažná a soupeř nedokázal využít šanci. Lucka též nezaváhala a 9 bodů udělala taky. Natálka si to o stříbro měla rozdat s Kačkou Fárkovou. V 8. kole se v zajímavé partii dostala na dosah 2. místa Kačka výhrou a v 9. kole tedy přišlo rozhodnutí o medailových pozicích u děvčat. Kačka nesměla prohrát pro jistotu medaile a výhra ji zajišťovala místo druhé. Natálka vyhrála a Kačka tedy hrála se soupeřkou, která neodehrála tak těžký turnaj, ale podle soutěžního řádu rozhodne vzájemná partie. Kačka se bohužel nechtěla spokojit s 3. místem a za každou cenu chtěla vyhrát a nedokázala zařadit zpátečku a jen remizovat a jistit tím 3. místo. Nakonec prohrála a skončila čtvrtá.
Kluci sice bojovali, ale nikdo ze čtyř bodových nedokázal vyhrát víckrát než dvakrát. Nakonec s 6 body skončili v druhé desítce Matyáš Kaňák, Míša Gřes a Adam Gebauer.

Dvě zlaté medaile a jedna stříbrná je nejlepším výsledkem Beskydské šachové školy v této kategorii, ale hořká příchuť v podobě 4. místa Kačky nám tento skvělý výsledek trošku ztrpčuje.

S hrdostí, že jsme mohli být u těchto úspěchů, zdraví Zdeněk Holeksa a Kája Pliska.