Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR dětí do 8 let - hodnocení trenéra

Na "Mistrovství ČR dětí do 8 let" v Klatovech vyšli naši nejmladší medailově naprázdno, ale řada z nich dosáhla na pěkná umístění v popředí celkových výsledků. Je to málo či dost?!

 

A jak hodnotí MČR trenér Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

V termínu 9. - 10. května se uskutečnilo Mistrovství dětí do osmi let v Klatovech. V krásném historickém městě se o co nejlepší výsledek snažilo hned třináct dětí z Beskydské šachové školy. V kategorii chlapců hráli Bartoloměj Buchta, Richard Czepiec, Marek Fizer, Jan Gnojek, David Gřundil, Filip Halamíček, Vít Jezerský, Matyáš Kaňák, Martin Odstrčil, Matyáš Paseka, Jiří Pavelka a Martin Vašínek. Mezi holkami bojovala Sofie Tichá.

Na začátek turnaje měli organizátoři malinké potíže s včasným nachystáním hracího sálu, ale jinak byly podmínky pro děti stoprocentní a prodejní stánek s různými hračkami na dálkové ovládání, které byly zhusta prezentovány, provětrali nejednu rodičovskou peněženku. Možnost si vyběhnout ven a zahrát si různé hry mezi koly děti využívaly taky ve velkém. Sobotní večer byly připraveny dvě atrakce v historickém městě v podobě návštěvy katakomb a vyhlídky na Černé věži. Pořadatelé zaslouží uznání za dobře odvedenou práci.

Pojďme se, ale podívat blíže na samotné šachové dění. Sobotních šest kol bylo velmi náročných a od pátého kola se kupily chyby ve větším počtu, a kdo dokázal vydržet a nedělat chyby, dostal velkou šanci na nedělní závěrečné trojkolo. V neděli už šlo do tuhého a projevily se zkušenosti a kvalita hráčů.

Sofinka Tichá 4,5 bodu, 12. místo
Sofie hrála takovýto větší turnaj po druhé a musím říct, že od Frymíkova poháru udělala velký pokrok a nakonec čtyři a půl bodu jí je spíše málo. Pro mě to bylo pozitivní překvapení turnaje.

David Gřundil 4 b., 64. místo
Davídek hrál zde trošku nepovedený turnaj. V druhém kole trošku zbytečně prohrál, což ho trošku srazilo a dokonce turnaje střídal výhry a prohry. Snad nasbírané zkušenosti podpoří Davidovu chuť k tréninku a příští rok má možnost své umístění vylepšit.

Jirka Pavelka 4 b., 55. místo
Jirka sám byl velmi zklamaný, ale nedokázal se během partií uklidnit a dost jich zahodil nějakými zbrklejšími rozhodnutími. Všichni jsme Jirku čekali o něco výš.

Vít Jezerský 4 b., 50. místo
Největší sobotní překvapení. Po dvou porážkách (ta druhá byla navíc z vyhrané pozice) se rozjel a 4x po sobě vyhrál. Vítkovi chyběly zkušenosti a větší vyhranost, protože kromě první partie měl opravdu všechny partie nějakou převahu, snad jen v 5. kole našel mat na poslední řadě. V neděli hrál výborně, ale nenašel cestu k výhře v ani jedné z nich. Příští rok, pokud bude pracovat, může výrazně svou pozici vylepšit.

Bartoloměj Buchta 5 b., 37. místo
Bart měl před turnajem velkou tréninkovou morálku a čekal jsem, jak se projeví na šachovnici. V sobotu to bylo v celku dobré, ale v neděli se hlavně bodově nepovedlo navázat. Asi sám chtěl být trošku výš. Uvidíme, jak to dopadne příští rok.

Filip Halamíček 5 b., 31. místo
Tady jsme asi všichni chtěli o něco více. 5. a 6. kolo se nepovedlo a v neděli už to dohnat nešlo. Pro Filipa to je možná zklamání, ale sport už je takový.

Matyáš Paseka 5,5 b., 22. místo
Pro mě černý kůň turnaje, ale vítězové musí být houževnatější. Partie vypadaly velmi dobře, ale nadstavba v podobě tahu na branku i v nepříjemné pozici malinko chyběla.

Ríša Czepiec  6 b., 19. místo
Ríša byl na MČR jako jeden ze dvou bez rodičů a myslím, že si vše užil. Vylítal se, zahrál si šachy a nakonec uhrál pěkný výsledek. K ještě lepšímu výsledku chybělo trochu sebevědomí v těžkých partiích.

Honzík Gnojek 6 b., 14. místo
Někdo musí vyrábět zábavu a v tom Honza bez pochyby vyhrál, ale za cenu ztráty koncentrace, což se projevilo minimálně v jedné partii. Bojoval a nakonec může být i spokojený.

Martin Odstrčil 6 b. 12. místo
Martin měl neskutečnou formu v sobotu, ale nedokázal z toho vytěžit více jak 4 body. V neděli přišla ještě jedna porážka.

Maty Kaňák 6 b., 10. místo
Považoval jsem jej na kandidáta medaile, ale šanci zahodil v 8. kole a potom už se nedokázal v posledním kole pořádně poprat o sedmý bod.

Martin Vašínek 7 b., 5. místo
Chlap s velkým talentem, ale příliš řeší sílu soupeřů a méně se soustředí na sebe. Závěr soboty se nepovedl a v neděli už se to dohnat nedalo. Koncovka posledního kola měla medailovou kvalitu.

Marek Fizer 7 b., 4. místo
Malý vzrůstem, velký srdcem. Ještě ve své hře toho musí dost vylepšit, ale vše dohání zarputilostí a bojovností. Spoustu partií dokáže otočit. Sehrál partie se všemi třemi medailisty a loterie pomocného hodnocení mu nakonec medaili sebrala. Příští rok má šanci o ni znovu zabojovat.

Celkový výsledek výpravy by asi vylepšila medaile, ale v této kategorie i výborných sedm bodů nemusí stačit. Tři umístění v desítce je fajn, ale hořkost trošku zůstává.

Zdeněk Holeksa