Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR dětí do 8 let - hodnocení trenéra

Z "Mistrovství ČR dětí do 8 let" v Mostě přivezli naši nejmladší jednu stříbrnou medaili a řada z nich dosáhla na pěkná umístění v popředí celkových výsledků. Je to málo či dost?

 

 

Jak hodnotí MČR trenér Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

V termínu 7. a 8. května se uskutečnilo Mistrovství dětí do osmi let v Mostě. Překvapilo nás velkým prostorem, hromadou zeleně a přívětivým prostředím hotelu Cascade. Na tomto místě se do hry pustilo hned třináct dětí z Beskydské šachové školy. V kategorii chlapců hráli Bartoloměj Buchta, Filip Birčák, Marek Fizer, David Gřundil, Vít Jezerský, Ondřej Matusík, Jaromír Osina, Matěj Szkandera, Ondřej Šigut a Filip Šopek. V kategorii dívek bojovaly Denisa Bartečková, Andrea Budínská a Viktorie Buchtová.

Po pátečním příjezdu do pěkného hotelu jsme se v klidu ubytovali. Zkoukli jsme vítězství hokejového národního týmu a šli se nachystat na sobotní těžké boje. Pořadatelé vše zvládli bez větších komplikací a začátek turnaje byl téměř na čas. Chlapce první kolo nezastihlo v nejlepší formě, ale potom už to bylo o poznání lepší. Turnaj je dlouhý a bylo vidět, že v odpoledních kolech bude rozhodovat i kondice. Převážně u našich mladších to bylo vidět a bohužel zaváhání v sobotním odpoledni si vybral i náš největší adept na medaili Marek Fizer. Do neděle v nejlepší pozici s 5 body nastupoval Ondra Matusík a 4,5 bodu měli Marek Fizer a Bartoloměj Buchta. Holky sobotu zakončily s nejvýše 3 body. Tedy boj o medaile se týkal jen těchto 3 chlapců. Ondra narazil na silné soupeře a nedokázal nadějnou pozici ze soboty uhájit. Bart v 8. kole nedokázal zlomit těžkou pozici ve svůj prospěch a čekal ho boj jen o desítku. Marek potvrdil svou sílu a nakonec po třech výhrách bere stříbro.

Andrejka Budínská 3,5 bodu, 23. místo
Andy bude hrát ještě další dva roky tuto kategorii. Partie hrála pěkné, ale nedokázala nadějné pozice dotahovat. Kondice si taky vyžádala svou daň a proto umístění až v třetí desítce.

Viky Buchtová 4 b., 21. místo
Stejně jako Andrejka má 2 roky čas. Hrála výborně a to, co předvedla v 6. kole po náročném dni za kombinaci, nám všem vyrazilo dech. Velký příslib do dalších turnajů.

Deniska Bartečková 5 b., 10. místo
Pro mě velké překvapení, jak dobře se dokázala popasovat se soupeřkami. Škoda 6. kola, kde sice dala mat, ale nechala se ukecat soupeřkou, že to mat nebyl a pak partii ještě prohrála. Je to taková neřízená střela, ale bylo vidět, že pod dohledem tatínka se dokázala vybičovat k dobrým výkonům.

Filip Šopek 2 b., 91. místo
Filipek nepřijel úplně v nejlepší zdravotní formě. Začátek turnaje se s tím vším snažil popasovat. Po obědě ale udělal dva bodíky. V neděli na to určitě chtěl navázat, ale skolilo ho vyčerpání a na poslední dvě kola už ani nenastoupil. Dokonce se podíval do Mostecké nemocnice. Vše bylo naštěstí v pořádku a mohl si na závěrečném vyhodnocení dojít pro upomínku na Mistrovství.

Matěj Szkandera 3 b., 84. místo
Matěj má ještě rok čas. Bylo vidět, že ještě mu ty figurky sem tam někam utečou. Druhou půlku turnaje chtěl zabrat, aby neskončil poslední a hned to bylo vidět. Vyhrál tři partie a i předvedená hra byla o poznání lepší.

David Gřundil 4 b., 62. místo
Davča toho hodně naběhal a naorganizoval se různých her venku, ale na šachovnici to nebylo nic moc. V neděli ještě chtěl zabojovat a vylepšit loňský výsledek, ale když tomu nevěnujete čas, tak to nejde samo. Škoda, že Davídek ten čas neinvestoval, když mívá na žebříčku problém partii stihnout, tudíž přemýšlet je zvyklý.

Ondra Šigut 4 b., 58. místo
Ondra má určitý talent, ale nedokáže se v partii zamyslet na delší dobu. První půlku turnaje to stačilo a 4 bodíky z 5 partií bylo skvělé. Pak ale přišla možná únava, možná lepší soupeři a 4 knedle ho shodily hluboko do startovního pole.

Filip Birčák  4 b., 52. místo
Filípek je jedním ze dvou benjamínků v chlapecké kategorii. Byl jsem zvědavý, jak se s tím popasuje. Filipek je malý velký bojovník. Měl možná i smůlu na los, protože všichni jeho soupeři, se kterými prohrál, uhráli dost bodů. Příslib pro příští rok je slušný, ale bude muset pracovat.

Jarda Osina 4,5 b., 49. místo
Pamatuju si Jardu, když přišel na první žebříček, že plakal a myslel jsem si, že u šachu ani nevydrží. Po necelých dvou letech mě překvapil, jak dokázal hrát kvalitně. Sobotní odpoledne už asi došly síly. Jinak to mohlo být ještě lepší.

Vítek Jezerský 5 b., 39. místo

Od Vítka jsem čekal trochu více. Loni byl překvapením, jak dobře hrál. Letos se nemohl rozjet a jeho 2 prohry na začátku oslabily jeho sebevědomí a to bylo vidět v dalším průběhu. Sice se zvedl a předváděl hezké šachy, ale sebevědomí dovolí více přitlačit a to se Vítkovi nedařilo.

Ondra Matusík 5 b., 30. místo
Ondra v sobotu po nepovedeném 1. kole zabral a vše vyhrál. Dokonce byl nejlepší z našich. Nevím, jestli únava nebo síla hráčů v neděli byla nad jeho síly a v neděli nedokázal přidat žádný korálek na své bodové konto.

Bartoloměj Buchta 6,5 b., 8. místo
Bertík poprvé zaváhal ve 3. kole, kde prohrál vyrovnanou partii s budoucím Mistrem republiky. Pak následovala hned remíza s Jardou. Tuto ztrátu si odnesl do neděle, kde v 8. kole nedokázal vyhrát. Pak už to byl jen boj o desítku. Spolehlivě vyhrál a nakonec možná je 8. místo o malinko méně než by si zasloužil.

Marek Fizer 7,5 b., 2. místo
Marek byl velkým favoritem Mistrovství. Bylo na něm vidět, že si to uvědomuje a tak bojoval nejenom se soupeři, ale i s očekáváním okolí. Zrovna ve 4. kole se s tím nepopasoval dobře a soupeř, který se urputně bránil, i s velkým nedostatkem času ho utahal. V 6. kole přišla remíza asi spojená i s únavou po celém těžkém dni. Neděli už spolehlivě dotáhl 3 výhrami. Stačilo to na výborné druhé místo. Gratuluju.

Pokud bychom měli hodnotit Mistrovství jako celek, tak medaile je super, ale ostatní výsledky mají oproti minulým časům sestupnou tendenci a musíme dobře potrénovat naše menší děti, abychom mohli znova přivézt nějakou tu medaili i příště. U děvčat můžeme být s perspektivou spokojeni. U chlapců budeme muset pořádně zabrat, aby Filípek s Matějem měli příští rok silné parťáky.

Zdeněk Holeksa