Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev mladších žáků - hodnocení trenérů

MČR družstev mladších žáků ve dnech 12. - 14. 6. v Hradci Králové skončilo velkým sportovním úspěchem naší šachové školy - opět máme mistrovský titul!

Jak hodnotí vystoupení našich týmů trenéři Pavel Benčo, Zdeněk Holeksa a Martin Surma? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 12. – 14. 6. se konalo v Hradci Králové Mistrovství ČR družstev mladších žáků. V posledních letech jsem garantem této akce a zároveň kapitánem A družstva. Na jednu stranu se vždy těším, na druhou stranu je to velký závazek, protože bych měl přijet se „zlatým týmem“. V minulém roce ještě B tým skončil na 2. místě a C tým na 7. místě, toto obhájit je v podstatě nemožné, ale dělali jsme vše pro to, aby se nám to povedlo. Opět jsme zvolili strategii 18 dětí, 3 trenéři a rodiče „v klidu“ doma. Všichni pochopili, že je to tak nejlepší, ať už z časových či finančních důvodů, a já osobně si myslím, že je to tak nejvhodnější i pro samotné děti, protože se tvoří parta a vznikají či se utužují přátelství. Cesta proběhla bez problémů, já jel se 4 dětmi autem a zajišťoval přesun zavazadel mezi nádražím a ubytováním. Ostatní cestovali vlakem a především s RegioJet si to pěkně užili, wifi byla k dispozici a to jsou pak děti nejšťastnější na světě wink. Ubytování v bytech na kolejích bylo skromné, ale pohodlné. Hrálo se v pátek a v sobotu za šílených podmínek, ve vydýchané tělocvičně v 30°C vedru, to bylo opravdu peklo! V neděli se už počasí nastavilo šachově. Ve volných chvílích jsme hráli fotbal, karetní hry a také jsme navštívili „obří akvárium“.

A jak to Áčko vlastně dopadlo? Samozřejmě jsem chtěl vybojovat zlato a také se pokusit vybojovat opět neskutečných 27 bodů za všechna zápasová utkání. V pátek jsme dostali Céčko a pak hned Béčko, vše jsme zvládli, i když jsou tyto zápasy velmi nepříjemné, ale raději je odehrát hned, než později. V sobotu jsme již narazili na favority celého mistrovství, všichni však hráli skvěle, když někdo vybouchnul, hned ostatní intuitivně zabrali a v podstatě všechny zápasy jsme vyhrávali s velkou rezervou. Po sobotě máme tedy 21 bodů a 1. místo je již na dosah. V neděli však pokračujeme naší taktikou, vyhrávat každý zápas 3,5 a co je víc, je jen plus. Porážíme Brno 5,5:0,5 – fantazie, není co dodat! Jsme mistři, ale v posledním zápase chceme potvrdit proti druhému nasazenému týmu roli favorita, čeká nás Interchess. Na zadních šachovnicích máme ratingovou převahu, vepředu to bude zřejmě složité. Avšak to, co předvedl Ríša, stojí za přehrání – masakr s obětí figury, nádhera. Zanedlouho končí smírem partie na jedničce. Toto odstartovalo aktivitu na dalších šachovnicích a nakonec vítězíme přesvědčivě 4,5:1,5 a to ještě zahodil půlbod Petr. Ukázali jsme tedy, že jsme opět po roce v této kategorii jasně nejlepší a co je skvělé, tak nám z 18 hráčů příští rok může hrát celých 16! Než se budu věnovat individuálním výkonům, chtěl bych pochválit i naše další týmy za bojovnost, zejména měli výborné výsledky Lucian Vantuch, Marek Fizer a Pavlína Dudová, detailnější hodnocení ponechám na kapitánech obou družstev.

Nejdříve k hráčům Áčka:

Marek Miča 5b./9

Marek hrál pevné šachy a byl oporou týmu v důležitých zápasech, mohl mít o bodík navíc, ale dohrával partie za jasného výsledku, což se projevilo občas na zbytečných ztrátách. Je zde rezerva v práci s časem, pak to bude ještě lepší.

Richard Stalmach 8b./9

Ríša hrál velmi agresivně, ale uváženě. Zapisoval si dokonce své partie, aby mohl doma zřejmě analyzovat! J. Byl velkou oporou družstva a jeho výkon je na druhé šachovnici k jeho věku prostě fantastický.

Petr Gnojek 7b./9

Petr je velký bojovník, i když stál někdy stísněně, dokázal své soupeře postupem času a svou fantazií přehrávat. Jeho výkon by mohl být ještě také o bodík lepší, stačí se jen v koncovkách trošku zamyslet. Jinak byl také opora týmu.

Tobiáš Krejčok 7b./9

Tobi má na svůj věk nestandartní myšlení, hraje takové dospělé poziční šachy, s čímž si soupeři moc neví rady. Ještě má rezervu v realizaci vyhraných pozic, jinak mu patří velká pochvala!

Ondřej Nytra 6b./9

Ondra má fantastický taktický postřeh, pokud vyvine aktivně figury, je to zabiják na šachovnici. První polovinu turnaje se však trápil s realizací materiální převahy a přehlížením úderů, pak jsme si promluvili a ukázal, co umí. Ukázal také svou srdečnost, že koupil celému týmu sladkost, od té doby to byla paráda na šachovnici smiley.

Kristýna Laurincová 9b./9!

Kristýna jela na své poslední mistrovství v této kategorii a rozloučila se tím nejlepším způsobem, 100% zisk bodů. Co na to říci, vedli jsme prostě vždy 1:0 a pak se to hraje. Když byli soupeři houževnatí, tak je prostě utahala na čas, nikdo neměl proti ní šanci. Kristýna ukázala, že je také týmová hráčka, neustále hecovala celý tým.

Vypadá to zlato velmi jednoduše, možná tomu tak i je, měli jsme skvělý tým a dodržovali po každém kole náš tajný rituál, který znají jen ti zlatí J. Kdo však bude příští rok v Áčku, je jen na vás, všichni máte šanci, tak se snažte! Děkujeme všem za podporu, tak zase za rok držte palce!

Pavel Benčo


 

Družstvo B hrálo ve složení: Lucián Vantuch, Adam Frank, David Mavrev, Lukáš Odstrčil, Michal Gřes a Lucka Fizerová. Po 3 výhrách, 3 remízách a 3 porážkách skončilo v poli poražených na 17. místě.

 

Lucian Vantuch

Lucian sbalil celé družstvo na záda a snažil se jej donést, co nejdál to šlo. Pro mě neskutečných 7 bodů. To ještě vypustil dvě výhry. Málokdy chválím, ale to byl výkon, který jsem už dlouho neviděl.

Adam Frank

Tady nevím, kde se ztratily body. Adam hrál dobré šachy. Aktivně, agresivně, ale zakončit partii bodově se mu nedařilo. Není třeba věšet hlavu.

David Mavrev

Davča bral vše zodpovědně. Makal a bojoval. Jednou dokázal rozhodnout v napjaté situaci, jindy ne. Výkon byl jako na houpačce. Nebylo to jako loni a 4,5 bodu na 3. desce je prostě málo.

Lukáš Odstrčil

Nevím, jak ohodnotit Lukáše. 7,5 bodu je samozřejmě skvělý výsledek, ale jeho hra měla spíše obranné tendence a k bodům se musel prokousávat hodně trpělivě. Zrovna jeho prohra mě štvala hodně, protože figury musí hrát dopředu a to se mu nějak nechtělo. Body super. Chce to ale hrát trochu agresivněji.

Michal Gřes

Tady není moc co hodnotit. Krutě řečeno jsme hráli od soboty v pěti. Míša se nedokázal dostat do hry a pokazil jakoukoli pozici, co postavil. Nedařilo se mu a 1,5 bodu je špatný výsledek.

Lucie Fizerová

Od Lucky jsem chtěl a družstvo potřebovalo 8 bodů, ale v sobotu večer už neměla síly bojovat a v neděli ráno se zase nechala rozptýlit výsledky družstva a nedokázala zabrat v těžké pozici, i když ještě zachránila remízu. Hrát pod tlakem, že musí vyhrávat každou partii je těžké. 6,5 bodíku je slušný přísun do týmové kasičky.

 

17. místo je velkým zklamáním pro všechny v týmu, ale v neděli už to prostě nesedlo.

Zdeněk Holeksa


 

Hodnocení družstva "C" je velice jednoduché. Tajným snem kapitána bylo umístění do 10. místa. Konečné 9. místo je skvělý výsledek a maximum na co hráči měli. Takže dobře odvedená práce a maximální spokojenost. Družstvo utvořilo skvělou partu, vzájemně si pomáhali a podporovali.

 

Nyní k hráčům:

Filip Walek + Petr Lanča - pro oba velice těžký turnaj. Všichni hráči, se kterými hráli, byli výkonnostně lepší a výsledek 2 body respektive 3 body je super. Bodovali vždy v pravou chvíli, pomohli k remízám a výhře družstva. Bojovali, nic nedali zadarmo - pochopili svou roli v týmu.

René Bosák - rychlý střelec. Častokrát rychleji tahá, než myslí. Hrál na co má – 4 body jsou spolehlivý výkon. Sám ví, co dělá špatně.

Ondřej Szkandera - naopak přemýšlivý typ. Možná čekal lepší výsledek, ale tak jako předešlí hráči týmu, soupeři byli nad jeho síly. Nakonec 4 body dobré.

Marek Fizer - pro mne překvapení. Spolehlivý bijec a ač nejmenší tahoun, který se ničeho nebojí. Prohrál se skutečně lepšími, 5,5 bodu je vynikající výsledek a příslib do dalších let.

Pavlína Dudová - nejlepší výsledek 6,5 bodů. Svými výsledky strhla ostatní, poněvadž oni věděli, že je na ni spoleh a již před začátkem jsme tak fakticky vedli 1-0. Velký výkonnostní posun.

Všem moc děkuji!

Martin Surma