MČR juniorek a Polofinále MČR juniorů 2018 - hodnocení trenéra

Ve dnech 10. - 17. listopadu proběhlo ve Špindlerově Mlýně "MČR D18/D20 2018" a "Polofinále MČR H18/H20 2018". Beskydskou šachovou školu reprezentovalo pod vedením trenéra Jakuba Rabatina šest hráčů - Tereza Beluská, Kristýna Laurincová, Patrik Štěpán, Matěj Kuchař, David Mavrev a Lucian Vantuch

K mistrovství se ve svém komentáří vrací trenér a Jakub Rabatin.

Turnaj se po dvou letech na poslední chvíli přesunul z Kovářské do Špindlerova Mlýna. Pro hráče byly vytvořeny příjemné podmínky, za což patří díky panu Burdovi a jeho týmu. Startovní pole bylo silné a čekal nás velmi napínavý boj v obou mládežnických kategoriích.

Patrikovi Štěpánovi turnaj bohužel nevyšel podle představ. Slabší soupeře bylo třeba přehrávat, což se někdy i s poziční výhodou dlouho nedařilo. Začal proto hrát více na riziko. Ukázalo se to jako správná cesta, jak ještě v závěru zabojovat o postup. Nezbývá nic jiného než pracovat dále.

Lepší výsledek určitě očekával Matěj Kuchař. Podal hodně nevyrovnaný výkon. Dobré momenty střídaly ty horší, ale celkových padesát procent je slabé. Každý neúspěch je zároveň zkušenost, je třeba se poučit z chyb a disciplinovaně na sobě pracovat. O postup může zabojovat ještě příští rok.

Dobrý turnaj odehrál Lucian Vantuch, který před pár týdny vybojoval postup na MČR do 14 let, a tudíž sbíral cenné zkušenosti. V hracím poli výrazně starších hráčů obstál a sehrál spoustu zajímavých partií. Pokud se mu podaří zkrotit časové tísně a přidá v tréninku, může hrát proti komukoli.

Poněkud vlažněji začal v turnaji David Mavrev. První třetina turnaje nebyla dobrá a David musel bojovat hlavně sám se sebou. Hned ve čtvrtém kole se chytil, poté si začal partie více užívat a zbytek turnaje už byl slušný.

V kategorii juniorek dosáhla velkého sportovního úspěchu Kristýna Laurincová, jež celou kategorii vyhrála a vybojovala si postup na mistrovství světa. Tento sebevědomý výkon se ale neobešel bez jistých „much“, které musí do dalších velkých turnajů doladit. Gratuluji Kiko.

Neztratila se ani Tereza Beluská, která odehrála téměř celý turnaj vepředu. Kvůli tréninkové pauze to bohužel nestačilo na lepší než sedmé místo. Prohry mrzely a zvlášť, když byly zapříčiněné zbytečnými chybami. I tak co se celkového herního projevu týče, podala Terka dobrý výkon.

Všem hráčům děkuji za jejich chování, přístup a reprezentaci Beskydské šachové školy.