Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR juniorek a Polofinále MČR juniorů - hodnocení trenéra

Ve dnech 25. 11. - 1. 12. proběhlo v Havlíčkovém Brodě "MČR juniorek 2012" a "Polofinále MČR juniorů 2012". Beskydskou šachovou školu reprezentovalo pod vedením trenéra IM Stanislava Jasného šest hráčů - Martina Fusková, Klára Zemková, Natálie Kaňáková, Jakub Rabatin, Jiří Kozel a Matěj Svoboda.

S týdenním odstupem se nyní k mistrovství vrací trenér a vedoucí naší výpravy mezinárodní mistr Stanislav Jasný. Přečtěte si jeho hodnocení v komentáři.

 

Komentáře

Tento turnaj byl po dvou letech přesunut z Přibyslavi do Havlíčkova Brodu, opět pod taktovkou vynikajícího pana Paulíka a jeho týmu. Pro hráče byly vytvořeny optimální podmínky pro hru a pestré startovní pole slibovalo napínavý průběh. Určitým způsobem do něj zasáhli i naši zástupci.

Jakubovi Rabatinovi turnaj bohužel nevyšel podle jeho představ. Prohra v prvním kole ho postavila do role favorita, kterému nevyšel start. V dalším průběhu se s tím nedokázal úplně vyrovnat, tak že nic moc.  Své kvality však ukazuje v ligách.

 irka Kozel turnaj výborně rozehrál, tři ze tří jej katapultovalo do boje s absolutní špičkou. I zde si vedl se ctí, když postupně vystřídal prvního, druhého i třetího nasazeného hráče. Těžké partie, navíc v dvojkolech, kdy jsem mu napočítal více než devět hodin hry v jednom dni ho však stály mnoho sil. Celkově dobré, více tréninku by ale neuškodilo.

Matěj Svoboda zahrál asi tak normálně přibližně podle svých představ. Je to absolutní pohodář, který kolem sebe neustále šíří dobrou náladu. Je rovněž gentleman, který ale když chce, tak umí. Mohl by možná chtít častěji.

Poněkud vlažněji začala turnaj Martina Fusková, která se chvilku dostávala do tempa, ale poté prokázala, že může hrát dobře. Své soupeře pravidelně přehrávala a kdyby ke své kvalitě hry ještě připojila trošku "neobjektivní" odvahy, měla by bodů mnohem více.

Asi nejvíce jsem spokojen s výkonem Nátálky Kaňákové, která ještě po sedmém kole vedla pořadí dívek. Hrála velmi dobře, dokázala přehrávat i papírově silnější soupeře.  Možná už byla v závěru trochu unavená ( po těch výkonech se to dá odpustit ), stejně jako u Martě, by nevadil menší respekt k vyššímu elu.

Klára Zemková je ideální člen do party. Poslouchá, pomáhá, má výborný taktický postřeh, spoustu znalostí. Je obrovská škoda, že už od začátku partie hraje v časové tísni. V případě odstranění tohoto handicapu, může porazit kohokoli.

Celkově jsem ale spokojen s touto akcí. Všichni jmenovaní mi svým přístupem, chováním, disciplínou a vystupováním na veřejnosti udělali velkou radost, což by mohli jejich rodiče ocenit ( kdyby tak viděli chování jiných puberťáků ). Po šachové stránce : Jakubovi to tedy tentokrát  nevyšlo, Klára a Matěj nezklamali, Martina, Jirka a hlavně Natálka potěšili.

PS: příště s vámi jedu zase!