MČR juniorek a Polofinále MČR juniorů - komentář

Na "MČR juniorek a dorostenek 2014" a "Polofinále MČR juniorů a dorostenců 2014" získali naši reprezentanti čtyři medailová umístění a skvělým způsobem reprezentovali naši šachovou školu. V komentáři si můžete přečíst hodnocení.

Jak komentuje vystoupení našich hráčů trenér mezinárodní mistr Stanislav Jasný?

Ohlédnutí za M-ČR juniorek a polofinále juniorů.

Letos tyto turnaje probíhaly po dlouhé době, ne-li vůbec poprvé ve Frýdku-Místku. To má ovšem své výhody, ale i řadu nedostatků. Nemá cenu se v tom nějak zvlášť pitvat, podmínky jsou takové, jaké pořadatel vytvoří a pro všechny téměř stejné. Z našich členů startovala statečná "devítka", každý hráč samozřejmě s jiným cílem.

U kluků chtěli především sbírat zkušenosti Patrik Štěpán, pro kterého byl turnaj především přípravou na M-ČR do 16 let a Matěj Kuchař, který patřil ve startovním poli k těm mladším ročníkům. Myslím, že jejich účast svůj účel splnila. Možnost zahrát si vzhledem k postupu z Kraje využil Filip Kaňák, který určitě pomýšlel na nějaký ten bodík navíc, vzhledem k síle turnaje si zahrál určitě dobře. Na loňský postup chtěl jistě navázat Jiří Kozel. Podal pěkný výkon, ale při této úrovni soupeřů, to chce hrát zkrátka ještě lépe. Šanci bude mít ještě v příštím roce. Celkové čtvrté místo a třetí, tudíž postupové do 18 let vybojoval Michael Kubík. Při jeho síle hry se s tím tak nějak počítalo, i když na šachovnicích toho bylo ještě víc. Odehrál řadu kvalitních partií, jsou tam však určitá místa, která je před finále třeba odstranit.

Obdobná situace byla u děvčat. Pěkně si zahrála Tereza Beluská, která bude hrát na M-ČR ještě své "šestnáctky". Na "otrkání" mezi staršími děvčaty nastoupila teprve dvanáctiletá úspěšná reprezentantka Zuzana Gřesová, která pochopila, že i se staršími holkami lze snadno hrát. Dále už byly medailové ambice. Třetí místo obsadila další úspěšná reprezentantka, mistryně EU Natálie Kaňáková. Nebýt zbytečných zaváhání, skončila by ještě lépe. Natálie ale bude hrát taky ještě ty šestnáctky. Roli největší favoritky potvrdila aktuálně sedmá hráčka Evropy a patnáctá hráčka světa Martina Fusková, která prošla turnajem bez jediné porážky a zvítězila tak do 18 i 20 let. Je to dobré, ale taky jsou tam nějaké " mouchy", které musí před další reprezentační akcí vychytat.

Všichni naši hráči si zaslouží pochvalu za příkladnou reprezentaci Beskydské šachové školy a poděkování za své výkony.