Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2013 - hodnocení trenérů

Na "Mistrovství ČR mládeže 2013" v Koutech nad Desnou byla výprava Beskydské šachové školy velmi úspěšná. Zisk dvou zlatých (Natálie Kaňáková - D14 a Kristýna Laurincová - D10) a jedné stříbrné medaile (Martina Fusková - D16) potvrdil, že naše šachová škola patří k absolutní špičce ČR!

Přečtěte si hodnocení MČR od našich trenérů v "komentáři"

Komentáře

Ve dnech 9. – 16. 3. proběhlo Mistrovství ČR mládeže. Na tuto vrcholnou akci se v podstatě účastníci připravují celý rok, aby mohli bojovat o co nejlepší místa s vidinou reprezentovat ČR na MS, ME či MEU. Tradičně je v posledních létech místo konání turnaje v Koutech nad Desnou. Ubytovali jsme se na dolní budově, což poskytuje celé výpravě větší komfort jak na ubytování, tak i na úspoře času v přechodech z horní budovy na dolní na partie a veškerou stravu. Je to výhodnější, protože ať už se jde tunelem, kde na vás čeká více jak 100 schodů nebo přechod venkem, což mělo většinou za důsledek nachlazení některých dětí, mohou nastat zbytečné nepříjemnosti.

Tentokráte jsme jeli o 1 den dříve, hráči si tak mohli odpočinout a bez stresu vyrazit na první partii svého nejdůležitějšího turnaje. Celkem reprezentovalo Beskydskou šachovou školu 6 dívek a 5 chlapců. Tak jako vždy jsme měli ambice v zisku medailových umístnění, poslední výsledky ukazovaly, že bychom měli vkládat největší naděje v kategorii dívek, ale také v kategorii chlapců do 16 let jsme měli želízko v ohni.

Průběh turnaje ukázal, jak to bylo vyrovnané mistrovství ve všech kategoriích a do posledního kola nebylo v podstatě v žádné kategorii 100% rozhodnuto o vítězích. Výborně rozehráli turnaj všechny naše dívky a také se držel v popředí Michael Kubík. Zlom nastal uprostřed turnaje, kde ztratili šanci na medailové umístění Zuzka Gřesová a také Michael Kubík, přitom své soupeře přehrávali, chybělo však vydržet až do konce – takový je však sport.

Ve výborné formě zastihl turnaj 3 naše děvčata, Kristýna Laurincová proletěla turnajem stylem start – cíl, zisk 8 bodů z 9 partií je fenomenální a zaslouženě si vybojovala 1. místo v kategorii dívek do 10 let. Také Natálie v kategorii do 14 let předváděla pevné šachy a po vítězstvích nad svými 2 největšími konkurentkami si šla tvrdě za svým cílem – získat mistrovský titul, což se jí nakonec podařilo ziskem 7,5 bodů.  Po celou dobu turnaje se také na čele držela Martina Fusková, která předváděla velmi aktivní šachy. V průběhu turnaje bojovala se svou konkurentkou Lenkou Rojíkovou. Obě získaly shodně 7,5 bodů a rozhodovat muselo pomocné hodnocení, na které skončila Martina až druhá, nicméně předvedla skvělý výkon jako mladší v kategorii do 16 let.

Beskydská škola vybojovala tedy celkem 2 zlaté a 1 stříbrnou medaili, což ji nadále řadí jako nejúspěšnější šachovou školu v ČR, samozřejmě musíme stále pracovat na rozvoji, aby tomu bylo tak i nadále.

Nyní budeme hodnotit každého svěřence jejich osobními trenéry.

Jan Chlebek

Honza měl ambice skončit na mistrovství na nejvyšších místech, v posledním období se však nenacházelo na přípravu dostatek času. I když se v samotném turnaji snažil, dopouštěl se občas hrubých chyb, které ho staly cenné body. Zisk 4,5 bodů je průměrný, jistě by to mohlo být lepší.

Natálie Kaňáková

Natálie v posledních měsících ukazovala výkonnostní vzestup. Začala také samostatně trénovat, což je jistě přidaná hodnota u hráčů, kteří mají medailové ambice. Tento cíl jsme si nastavili a Naty si šla tvrdě za svým, pro mě osobně až překvapivě tvrdě i přes své největší konkurentky Nelu Pýchovou a Jitku Jánskou, které zaslouženě porazila. Poté již v podstatě nebylo mnoho hráček, které by ji mohly zastavit a Naty si ziskem 7,5 bodů vybojovala zaslouženě 1. místo a tím i šanci reprezentovat na MS či ME – gratuluji, skvělý výkon!

Martina Fusková

Také Martina začala intenzívně pracovat, což se ukazovalo na posledních výsledcích. Do turnaje vstoupila velmi aktivně a v podstatě nebyla v žádné partii ohrožena. Jako mladší v kategorii doslova prolétla turnajem a získala 7,5 bodů. V běžné konstalaci to zajišťuje 1. místo, nyní se však setkaly na turnaji 2 vyrovnané hráčky. Po skvělém finiši Martiny se čekalo na výsledek pomocného hodnocení, které měla Martina bohužel o chloupek horší a skončila na 2. místě, což je ale při výkonu 7,5 bodů skvělý výkon – gratuluji! Také Martina bude reprezentovat na ME či MS, jistě si to za svůj přístup zaslouží.

Nyní nezbývá, než konstatovat, že kdokoliv chce dosáhnout nejvyšších met, musí do tréninku přidat svou vlastní aktivitu, není to jednoduchá cesta, ale kdo se po ní vydá, může sklidit sladké ovoce.

Pavel Benčo


Michael Kubík

Míša byl postaven do obtížné role hlavního favorita turnaje.  V každé partii musel řešit remízové tendence postupů svých soupeřů  či odmítání nesčetných mírových nabídek. V takové situaci byl prakticky poprvé. To se bohužel projevilo i v přijetí některých řešení, vedlo k  otočení i vyhraných pozic. I přes vysokou úroveň hry tedy výsledek není nejlepší.  V každém případě jsem přesvědčen o jeho dalším výkonnostním vzestupu.

Zuzana Gřesová

Zuzka měla určitě vysoké cíle. Bylo to vidět i na vedení partií, někdy však až za hranicí sebezáchovy. Kvalitou hry určitě patřila do úzké špičky. Bohužel špatné hospodaření s časem způsobilo, že nevyhrála vyhrané pozice s hlavními konkurentkami. Pokud tento nedostatek odstraní, tak se to okamžitě projeví na výsledku.

Radek Halamíček

Radkovi vůbec nevyšel úvod turnaje, kdy ze dvou vyhraných pozic nabral pouze půl bodu. To se s ním pak více méně táhlo v dalším průběhu turnaje. Rozhodně se mu nepodařilo prodat to, co umí a na co má. Nezbývá než trénovat a hrát - nabírat zkušenosti.

Daniel Židek

Danek v turnaji sympaticky bojoval. Mohl určitě nahrát i více bodíků, aby však bojoval úspěšně s těmi nejlepšími ve své kategorii, byla by třeba větší herní praxe. Hráči ve "dvanáctkách už mají za sebou spoustu těžkých turnajů". Nic ale ještě není ztraceno.

Stanislav Jasný


V minulém týdnu proběhlo Mistrovství České republiky mládeže. Díky školení trenérů 2. třídy jsem měl možnost být po celou dobu se svou svěřenkyní Kristýnou Laurincovou.

Turnaj začal v sobotu a Kristýnka předvedla dobrou formu v prvním a druhém kole. Do třetího kola nastupovala poté, co měla horečku a partie podle toho i vypadala. S 2 pěšci navíc se ji nepovedlo další pokračování a po té, co soupeřka vyrovnala materiál, nic nebránilo přijmout nabídnutou remízu a jít odpočívat. Naštěstí se povedlo dostat pod kontrolu horečku a zůstal jen nepříjemný kašel. Po relativně pohodovém dvojkole přišla těžká partie v 6 kole. Po velkých nepřesnostech na obou stranách zůstala Kristýnce figurka navíc a tím i výhra v partii. Překvapivě jednoduchá byla partie s největší soupeřkou v sedmém kole. V osmém kole přišla naprosto zbytečná a velmi nervózní, ale zlato jistící remíza. V posledním kole přišla bezstarostná partie s krásným kombinačním závěrem.

Kristýnka podala dobrý výkon na Mistrovství a její vítězství bylo zcela zasloužené. Stále máme na čem pracovat, protože pod tlakem dělala zbytečné chyby. Její hra byla rychlá, z čehož pramenily chyby a hlavně to vedlo k některým zbytečným trikům rozbíjejícím souhru vlastních figur. Tentokrát to stačilo, protože soupeřky taky nevyužili své možnosti, ale do příštích let se bude muset Kristýnka zlepšit a to už bude na naši společné práci.

Zdeněk Holeksa


Dobrý den,

pokusím se velmi stručně zhodnotit vystoupení dětí, se kterými jsem na MČR  mládeže pracoval.

Daleko nejlépe dopadli ti, které již v současné době netrénuji a mají své nové trenéry. Absolutorium zaslouží Kristýna Laurincová se svým trenérem Zdeňkem Holeksou za první místo v D10. Skvěle si vedla i Tereza Beluská v D14 za 5. místo zaručující Vrcholové středisko. Jistě slušná vizitka osobního trenéra Jakuba Macíčka.

A jak si vedli mí svěřenci? Petr Gnojek v H10 sbíral především cenné zkušenosti. Začátek byl výborný, porazil úřadujícího mistra v H8 Přibyla i našeho Radka Halamíčka. Zbývající partie už tak slavné nebyly, ale v kategorii H10 může reprezentovat ještě dva roky a jsem přesvědčen, že při poctivé tréninkové práci, může dosáhnout velkých výsledků.

Říká se – to nejlepší nakonec, dnes jsem ale přeci jenom trochu v rozpacích. Klára Zemková v D16, klopýtala celým turnajem a i přes tuto skutečnost až do předposledního kola, stejně jako Terezka, atakovala medaili. Bohužel nezvládla souboj hlavně sama se sebou. Klára musí zapracovat na své vlastní vnitřní disciplíně při partiích a pak může s klidem atakovat i vyšší mety.

Krom již zmíněných trenérů má svůj lví podíl na výsledku i skupinový trenér Stanislav Jasný a celý realizační tým BŠŠ.

Jan Macíček