Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2014 - hodnocení trenérů

Na "Mistrovství ČR mládeže 2104" v Koutech nad Desnou byla naše výprava velmi úspěšná. Zisk tří zlatých medailí - Martina Fusková, Zuzana Gřesová, Petr Gnojek a dvou stříbrných medailí - Natálie Kaňáková, Richard Stalmach, potvrdil, že BŠŠ patří k absolutní špičce ČR!

Jak viděli vystoupení svých svěřenců naši trenéři?, přečtěte si v komentáři"

Komentáře

Letos, jako několik posledních let, proběhla tato v česku vrcholová akce opět v Koutech nad Desnou. S výpravou nechyběla ani naše škola a naši členové tak znovu měřili síly s dalšími nejlepšími mládežníky v zemi. Je třeba dodat, že úspěšně. Dříve než přejdu k hodnocení některých hráčů, s nimiž jsme se připravovali, chtěl bych za celou výpravu poděkovat všem našim svěřencům za podané výkony a přítomným rodičům za pomoc s organizačními záležitostmi přímo v místě konání. Speciální gratulaci si zaslouží naši medailisté, Martina Fusková, Natálie Kaňáková, Zuzana Gřesová, Petr Gnojek, Richard Stalmach.

V juniorské kategorii nás zastupoval Jiří Kozel. Jirka měl snad nejtěžší úlohu ze všech, v této uzavřené skupině se jen obtížně hledala slabá místa. Přesto se rval statečně. Bohužel zejména v úvodu turnaje nevyužil svých šancí ve slibně rozehraných pozicích, což se nakonec podepsalo na celkovém výsledku.

V kategorii chlapců do šestnácti let hrál Patrik Štěpán. Patrik rozhodně nepatřil k favoritům, jeho soupeři měli více zkušeností. Přesto se mu je většinou dařilo dostat pod tlak, bude nutné zapracovat na realizaci převahy. I tak sehrál několik pěkných partií. Jeho čas v této kategorii přijde v roce příštím.

V kategorii chlapců do dvanácti let nastoupil Radek Halamíček. Radek byl také mladším v tom dvouletém cyklu, ale znát to nebylo. Je možné sledovat, jak se úroveň jeho hry postupně zvedá. Myslím, že on sám byl překvapen, jak dobře může hrát a to ho stálo některé zbytečné ztráty. Druhé místo ve svém ročníku a přímý postup je v pořádku, klidně si ale mohl už letos odvést medaili.

V kategorii dívek do dvanácti let budila největší pozornost Zuzana Gřesová. Zuzka byla podle startovní listiny čtvrtá nasazená, pro mě osobně byla favoritkou. Loni jsem si to taky myslel, ale nevyšlo. Letos se překvapení nekonalo, potvrdila svou herní sílu. V průběhu partií nějaké chyby byly, ale o nich už víme. Její celkový výsledek hodnotím jako výborný.

V kategorii chlapců do deseti let jsme měli opravdu hodně zástupců, zhodnotím aspoň tři.

Velmi zajímavé šachy dokáže předvádět Ondřej Nytra, pokud se k tomu rozhodne. Já osobně bych chtěl mít tak rychlé vidění šachových dějů, jemu by zatím stačilo i pomalejší. Jeho výsledek je pěkný, ale má na mnohem víc.

Adam Frank patřil také k mladším zástupcům ve své kategorii. Z počátku turnaje na něj padla zřejmě nervozita, což se projevilo ve zbytečných ztrátách, chytil se až na konci. To, že umí hrát pěkné šachy, víme, musí se to ještě naučit prodat.

Krásný výkon předvedl Richard Stalmach. Vzhledem k tomu, že byl vůbec nejmladším hráčem své kategorie (má 8 let), je velmi zajímavé posoudit jeho hru. Vyvážené hospodaření s časem, přijetí vyspělých šachových rozhodnutí, bojovnost, to jsou některé z faktorů, za kterými stojí zasloužená stříbrná medaile.


 

Martina Fusková

Martina v posledním roce intenzívně trénovala a chtěla se na svém posledním mládežnickém šampionátu rozloučit dobrým výsledkem, bylo to již její desáté MČR mládeže, nyní už bude bojovat mezi Juniorkami a ženami. První 3 partie zahrála Martina fantasticky, kde všechny její soupeřky musely kapitulovat do 30 tahů, tudíž z toho byly téměř miniaturky. Ve čtvrtém se utkala proti Natálii, partie s hráči ze stejného oddílu jsou vždy složité, v přechozích létech končily partie remízou. Tentokráte se však bojovalo jako o život, Martina chtěla v partii zvítězit, avšak útok byl až moc ambiciózní a nakonec po přesných tazích Natálie musela Martina vzdát. Chci však říci, že i přesto jsem musel Martině sklidit svůj obdiv, protože velcí hráči hrají všechny partie na výhru, kdekoliv a s kýmkoliv. I když partii prohrají, tak se jim ta odvaha a bojovnost dle mého názoru vrátí v jiné partii. Po prohře nastoupila ještě tentýž den proti jedné z favoritek turnaje a partii zvítězila opět do 30 tahů! Další výhry katapultovaly Martinu na dělené 1. místo s Natálií. V 7 partii chtěla její soupeřka za každou cenu remizovat a s takovými hráči není jednoduché prolomit černými. Martina měla výhodu, ale soupeřka se v dámské koncovce nakonec zachránila. 8 kolo bylo jedno z rozhodujících, kde se Martina rozhodla bojovat ve vyrovnané koncovce a svou soupeřku nakonec utahala a zvítězila. Poslední kolo byla již horkou favoritkou a svou soupeřku postupně přehrála. Zisk 7,5 bodu z 9 partií je skvělý výsledek a po zaváhání Natálie nakonec stačil na samostatné 1. místo – ze srdce gratuluji!

Natálie Kaňáková

Rovněž Naty udělala v posledním roce megaskok, kdy získala mnoho prestižních titulů včetně mistryně EU a 16. místo na MS.  Byla sice v kategorii mladší, ale dali jsme si za cíl bojovat o medaile. Počátek turnaje hrála Naty trošku opatrně, jakoby si nevěřila, že může na MČR všechny porazit. Ve čtvrtém kole jí jistě pomohla výhra proti Martině, která ji posunula na samostatné 1. místo. Poté však přišla komplikovaná partie, kde se lépe zorientovala soupeřka a zvítězila. Od tohoto momentu se však Naty rozjela jako parní válec a začala své soupeřky včetně největších konkurentek ničit jednu po druhé. Po 8 kole měla stejně jako Martina 6,5 bodu a los ji přiřadil svou oddílovou hráčku Terezu Beluskou. Tato partie byla velmi zajímavá, po zahájení získala Naty příjemnou pozici, ale přechod do koncovky dával již malé naděje na vítězství, partie skončila nakonec remízou, což znamenalo konečné 2. místo. Ani výhra však nedávala jistotu 1. místa, rozhodovalo by 3 nebo 4 pomocné hodnocení, toto však již není důležité. Naty může být na sebe také pyšná, zahrála jeden ze svých nejlepších turnajů, bude ještě hrát ve stejné kategorii příští rok a jistě se pokusí zabojovat znovu o cenné kovy. Rovněž gratuluji, jen tak dále!

U těchto dvou slečen bych chtěl říci, že na tomto výsledku má lví podíl také Standa Jasný, který pomáhal v posledních měsících přípravy a přímo na turnaji. Samozřejmě rodiče, kteří podporovali celoročně své děti a také přímo na akci vytvořili skvělé zázemí a jistě také organizační tým BŠŠ, který se snaží celoročně vytvářet pro holky co nejlepší podmínky – prostě týmová práce, děkuji! Budeme držet palce na MS a ME, kde si holky vybojovaly účast.

Lucian Vantuch

S Lucianem trénuji necelý rok a je již vidět, že začíná vystrkovat pomalu růžky. Na MČR nepostoupil jen o chloupek, ale zvolili jsme Národní OPEN v rámci mistrovství, aby získal cenné zkušenosti. Hned v první partii se soupeřem, který měl ELO větší, než o 400 bodů získal Lucian figuru, soupeř však našel po obtížích protihru a nakonec vybojoval remízu. Tento fakt jistě ukazuje, že se Lucian svých soupeřů nebojí a dokáže zahrát pěknou partii. Po této následovaly další dobré partie a také ještě méně dobré, ve kterých se Lucian občas dopustil hrubých chyb. Jeho předností je však poměrně slušný propočet variant a tak i některé zdánlivě špatné pozice dokázal obrátit ve svůj prospěch, je to prostě bojovník! Celkově uhrál nakonec Lucian 4,5 bodu z 9 partií s výkonem ELO téměř 1500, což je jistě pěkné. Také gratuluji, ale je to jen jeden z prvních krůčků kupředu, ještě tě čeká Luciane dlouhá cesta, tak nezbývá, než pokračovat pilně v trénincích.

Tereza Beluská

S Terezou Beluskou trénuje individuálně Jakub Macíček, se kterým jsme se dohodli, že bude připravovat Terezu na dálku. Nabídl jsem jí, že s ní budu rozebírat partie, ale Tereza odmítla, a proto se nemohu blíže vyjádřit k jejímu výkonu na MČR.


 

V kategorii dívek do 12 let nás se zlatou Zuzkou Gřesovou reprezentovala Kristýnka Laurincová. Odehrála, dá se říct, velmi nepovedený turnaj, kdy v důležitých partiích s adeptkami na medaile bylo skóre 1 bod ze 4 partií. Chybičky bohužel byly velmi zbytečné v rovných nebo dokonce lepších pozicích. Navíc přišla doslova školková hrubka (chápejte chybu, kterou Kristýnka udělala naposledy ve školce) v předposledním kole a nakonec s výsledkem 5 bodů z 9 kol a horším 2. pomocné hodnocení to stačilo na 7. příčku. S výsledkem jsme oba nespokojeni. Podle mě se za ním skrývá z větší části menší herní praxe před mistrovstvím.

V kategorii chlapců do 10 let jsem se staral o Marka Miču. Marek před mistrovství hodně pracoval a sám jel s nejvyššími cíli. Po nervózním prvním kole se vrhnul do boje s velkou vervou a partie tak vypadaly. Trochu ho srážela rychlá hra, která v 6. kole přispěla k rychlé ztrátě a odsouzení ke hře vabank v posledních kolech. V těchto 3 kolech Marek na šachovnicích nechal úplně vše. 2x končil partii mezi 3 posledními v kole celého mistrovství, ale ani jednu nedokázal vyhrát a po bojovné remíze v posledním kole to bylo „jen“ 4,5 bodů z 9 kol a 11. místo. Herně jsem s Markovým výkonem spokojen a věřím, že body přijdou příští rok.

V kategorii dívek do 10 let jsem se staral o Pavlínku Dudovou a Natálku Szuscikovou. Holky začaly mistrovství vzájemným soubojem a remízou, která mohla mrzet Pavlínku. Po té se do toho pustily a odehrály dobré mistrovství. Pavlínku o lepší výsledek podle mě trochu připravila nemoc, kdy se nemohla zúčastnit soustředění a problémy se vyskytly i během mistrovství. Přišlo mi, že v rozhodujících chvílích už nebyly síly a přicházely chyby, které by se stávat neměly. 4,5 z 9 a 12. místo je takový standard, ale já jsem pomýšlel trošku výš. Natálka měla kromě prvního kola dobré partie se zdravým začátkem a pak přicházel boj o výhodu. Bohužel se Natálce v důležitých chvílích partií nevedlo vybírat vždy správnou cestu, a proto skončila se 4,5 z 9 na 11. místě. Osobně jsem pomýšlel při dobrém průběhu i na boj o 3. příčku, ale přece jenom si budu muset počkat na příští rok. Oba výkony by mohly být příslibem do příštího roku a bude na naší práci, abychom tento příslib proměnili v realitu.