Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2015 - hodnocení trenérů

Slovem "PARÁDA" jsme už před několika dny uvedli skvělé sportovní výsledky našich mládežníků na "MČR mládeže 2015" v Koutech nad Desnou. Jak ale hodnotí výsledky trenéři? Naši talenti dokázali získat tři zlaté medaile - Zuzana Gřesová, Kristýna Laurincová a Richard Stalmach, tři bronzové medaile - Tereza Beluská, Lucie Fizerová a Petr Gnojek a k tomu celou řadu umístění v první desítce konečného pořadí!

V komentáři si přečtěte, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.

 

Komentáře

Letošní mistrovství proběhlo opět v Koutech nad Desnou, tedy již tradičním místě pro tuto akci. Organizačně bylo velmi dobře zvládnuto, je vidět, že pořadatelský tým to prostě umí.

K hodnocení hráčů:

Michael Kubík nastoupil poprvé v juniorské kategorii. Turnaj byl velmi kvalitně obsazen a žádný soupeř nesliboval lehkou partii. Míša odehrál všech jedenáct kol naplno bez jediné krátké remízy. Z vůle soupeře byl v podstatě přehrán jednou a to s prvním nasazeným a to po osmdesáti tahovém boji. O osudu dalších partií už rozhodoval on samotný. Vítězi turnaje obětoval materiál a ten při své formě dokázal realizovat. Ještě dvě partie měly vyrovnaný průběh, zbytek soupeřů dokázal přehrát, bohužel v časových tísních některé vyhrané pozice pokazil. Celkově kvalitní výkon, očekávám rychlý útok na mistrovské tituly, ihned po zlepšení hospodaření s časem.

Martina Fusková hrála Fide Open. S Martinou jsme vzhledem k prostoru a vytíženosti v oficiálních kategoriích na turnaji až tak moc netrénovali. V postatě si přijela zahrát a dohnat školu v příjemném prostředí. Proto nebudeme její výkon hodnotit nějak přísně, těžké turnaje jí teď teprve čekají.

Patrik Štěpán nastoupil v kategorii chlapců do šestnácti let. Za poslední období udělal slušný výkonnostní vzestup, což ho pasovalo do role nasazeného hráče. Je třeba říct, objektivně. Mnozí jeho soupeři dobře vědí, jak si přáli remízu a jak případný úspěšný výsledek byl dán chybou na konci. Výmluvy ale nepomůžou. Po šachové stránce v pořádku, rovněž je třeba zlepšit hospodaření s časem.

Natálie Kaňáková hrála mezi dívkami do šestnácti let. Naty jsem osobně považoval za hlavní favoritku této soutěže. Jednoznačně to naznačovaly předešlé výsledky. Bohužel, ne vždy vše vyjde podle představ. Hodně určitě ovlivnila výsledek porážka od vítězky, příčiny jsme probrali. Když se pak musí tlačit na sílu, často to nejde. Věřím, že se z toho poučí a v juniorkách už budou opět medaile.

Zuzana Gřesová nastoupila v kategorii dívek do čtrnácti let. Zuzka byla nasazená jako číslo jedna a po úspěšné sezoně nebyly nejmenší pochyby o vítězství. Jenže v průběhu turnaje došlo k některým zbytečným ztrátám a tak se závěr proměnil ve velké drama se šťastným koncem. Určitě zaslouží pochvalu za bojovnost, některé věci si ještě dovysvětlíme. Gratulace ke zlatu.

Radek Halamíček hrál v kategorii dvanáctiletých. Od Radka bychom si všichni určitě přáli více. Má na to, aby podával lepší výkony, než se podařilo v tomto turnaji. Pokud chce být lepší než průměrný mezi vrstevníky, musí prostě přidat.

Ondřej Nytra hrál ve stejné kategorii jako Radek. Je velká škoda, že "začal hrát" až od třetího kola. Vybojoval přímý postup pro příští rok, což je dobré, přeci jen byl také mladší. Ani jemu by určitě neuškodilo zamyslet se nad zacházením s časem, i když opačným směrem než u těch starších.

Adam Frank nastoupil v desetileté kategorii a zahájil turnaj ve velkém stylu. Dokázal dokonce porazit celkového vítěze a jeho hra vůbec vypadala dobře. Pět bodů ze šesti a téměř jistá medaile. Bohužel téměř. Poslední tři kola prohrál, hlavně té předposlední vyhrané partie je škoda. No nic, zatnout zuby a makat dál.

Richard Stalmach ve stejné kategorii podle toho neobjektivního (hlavně u mladších) čísla, kterému se říká ELO favorit nebyl. Všichni ale věděli, že tento úspěšný reprezentant jím je. Tuto roli i přes některá zaváhání potvrdil v celku spolehlivě a zaslouženě si dokráčel pro zlato. Gratulace, hlavně neusnout na vavřínech a dál pracovat.

V turnaji nastoupily ve svých kategoriích ještě další naše hráčky. Tereza Beluská, Kateřina Janotková a Lucie Fizerová. Tyto šachistky se účastní skupinových tréninků, individuální péči si na turnaji zajišťovaly samostatně, proto není možně objektivně posoudit jejich výkon. Určitě Tereze a Lucce gratulujeme k zisku bronzových medailí.

Celkově je tedy možné vyhodnotit výpravu BŠŠ jako úspěšnou. Věřím, že hráči odstraní své nedostatky a budeme ještě úspěšnější. Medailistům ještě jednou gratuluji! Těm, kteří pojedou reprezentovat na MS nebo ME, přeji hodně úspěchů a všem hráčům děkuji za reprezentaci BŠŠ.   

 


 

Lucian Vantuch – H10

Lucian udělal v posledním roce velký výkonnostní vzestup, je to především díky jeho aktivní účastni na mnohých turnajích a také desítkám hodin tréninků, kterým se intenzívně průběžně věnoval. Účast na minulém mistrovství ČR mu unikla jen o vlásek. Na mistrovství Moravy a Slezska však již svým celkovým vítězstvím ukázal, že se bude chtít na MČR poprat o nejvyšší příčky. Vstup do turnaje však ihned ukázal, jak vyrovnané bude mistrovství a budou rozhodovat vskutku maličkosti. Bohužel se některé partie Lucianovi nevyvedly a po 5. kole měl pouhé dva body. Poté ještě Lucian zabral a vyšvihl se po dvou vítězstvích dopředu, ale v posledních dvou partiích nestačil na své soupeře a je z toho celkové 13. místo se čtyřmi body. Jsem přesvědčen o tom, že Lucian má na mnohem více. Budeme důkladně rozebírat všechny partie a nezbývá, než se věnovat intenzivní trenérské práci i do budoucna, kde pevně věřím, že Lucian ukáže svými výsledky, že patří k talentům BŠŠ.

Petr Gnojek – H10

S Petrem jsem začal pracovat o letních prázdninách. Byl to mistr ČR do 10 let z roku 2014, účastnil se již mistrovství světa a má velké zkušenosti. Letošní mistrovství však ukázalo fakt, že minimálně 10 hráčů bylo v boji o medaile a nikdo nedostal žádné vítězství zadarmo. Petrovi se nepovedl také úvod turnaje a právě v 5. kole se utkal proti Lucianovi. Tato partie byla velmi kvalitní a rozhodovalo se až ve věžové koncovce, kde udělal poslední chybu Lucian a Petr zvítězil. Poté ho to nastartovalo k lepším výkonům, v osmém kole měl Petr obrovské štěstí, protože zvítězil pouze za pomocí všech svatých. No a pak přišlo kolo poslední proti jistému vítězovi Richardovi, partii kluci hráli, Petr potřeboval zvítězit, aby měl jistě medaili. V horším postavení mu nabídl Richard remízu a Petr byl nucený přijmout. A čekalo se tak, kdo bude mít na 3. místě lepší pomocné hodnocení. Po dlouhém čekání se na Petra usmálo štěstí a on až na druhé pomocné hodnocení bere bronzovou medaili – gratuluji! Po mistrovství však bude nutné zanalyzovat všechny důležité momenty a je zřejmé, že Petr bude muset přidat, aby mohl bojovat o medaile i v příštím roce.

Tobiáš Krejčok – H12

Tobiáše také trénuji necelý rok, ale musím říci, že jeho myšlení je velmi nestandardní a může v šachu mnohé ukázat. Byl jsem tedy zvědavý, jak se popere s působením na prvním mistrovství ČR. Vstup do turnaje měl výborný – 2,5 bodů ze tří partií. Poté se utkal s celkovým vítězem turnaje a jeho partie byla výborná, stál lépe, ale po hrubé chybě bohužel prohrál. V další části turnaje se Tobiáš velmi snažil, ale závěr se mu nevydařil a ziskem 4 bodů skončil na celkovém 14. místě. U Tobiáše však také věřím, že po analýze partií a dobré tréninku ukáže v budoucnu své kvality.

Jan Chlebek – H14

Honzu jsem dlouhodobě v minulosti trénoval, poté se však věnoval více, než rok aktivně fotbalu. Po tom se však rozhodnul, že by chtěl opět dělat šachy a se sportovním štěstím se probojoval na Mistrovství ČR. Před turnajem jsme měli pár tréninků a já věřil, že muže uspět se svými soupeři, ale musí dát do každé partie maximum úsilí. Toto se i dělo a Honza potrápil pěkně všechny své protihráče a po závěrečném dobrém finiši uhrál celkem 5 bodů, což stačilo na konečné 8. místo, což hodnotím jako dobrý výsledek – gratuluji! Nyní již bude na Honzovi, který pokročil do 16 leté kategorie, jak moc se bude chtít šachu věnovat, protože už do tréninku musí vložit především svou vlastní aktivitu.

Filip Haška – Národní OPEN

Filip si jel zahrát Národní OPEN a snad i ukázat, že by mohl zahrát pěkné partie, protože se mu v posledním období moc nedařilo. Vstup do turnaje měl doslova skvělý a porážel soupeře s více jak 200 většími ratingy. Poté byly velké šance i v dalších partiích, ale Filip občas nevydržel být koncentrovaný až do konce, což ho stálo další možné body. Celkový zisk 4,5 bodu však hodnotím pozitivně a věřím, že Filip bude pokračovat dobrými výkony i na dalších turnajích.

Na závěr bych chtěl ještě pochválit Adama Franka, kterému jsem přál medaili, hrál opravdu pěkné šachy, ale bohužel mu nevyšel závěr turnaje. Vydrž pilně trénovat Adame, a ono to určitě přijdewink!

 


 

Michal Gřes

Míša si vyzkoušel své první mistrovství České republiky. Míša sám jel s cílem umístit se do první poloviny. Možná trošku nervozita sehrála roli v prvních dvou kolech. V dalším průběhu zase poklesla motivace. Partie 3., 4. a 9. kola však ukázaly veliký potenciál.

Natálie Szusciková

Natálka určitě jela na mistrovství s medailovými ambicemi, ale turnaj ji zastihl v obrovském útlumu. Nedokázala správně spočítat, tak jako normálně zvládá, bála se zahrát evidentní tah. Prostě turnaj „na levačku“ v nejhorší okamžik. Když bude Natálka pracovat, tak se příští rok určitě může o medaile poprat.

Pavlína Dudová

Pavlínka bohužel začala turnaj velmi nervózně a prohrála první dvě kola, i když měla obě partie vyhrané. Po té nervozita opadla a udělala 5 bodů z šesti partií. Dvě remízy cestou taky byly z vyhraných pozic. V posledním kole nedokázala přetavit obrovskou převahu v aktivitě figur v mat a po třech hodinách a celém turnaji ji zmohla únava a hrubkou darovala vítězství. Nebýt prvních dvou kol byla by medaile na jejím krku.

Marek Miča

Marek odehrál dobrý turnaj. Měl šance na medaili. Nepovedla se mu třetí partie a malá katastrofa se udála v kole 8. Trošičku nezvládl roli adepta na medaile, ale zkušenosti se mu budou hodit do příštích ročníků a věřím, že při jeho tréninkovém zaujetí to i příště už cinkne.

Kristýna Laurincová

Od Kristýnky jsem nevěděl, co čekat. Její výkonnost jsem před mistrovstvím hodnotil spíše negativně, takže jsem čekal, jak se to bude vyvíjet. Kristýnka je, ale turnajovou hráčkou a její výkon důležitostí partie roste. Navíc zde sehrálo roli její obrovské sebevědomí, které ji pomohlo v krizových situacích. Jediné zaváhání ji na cestě za titulem nezpomalilo.

David Mavrev

David odehrál slušný turnaj. Je vidět, že zatím takových turnajů moc nesehrál. Obě remízy byly trošku zbytečné a jedna prohra byla právě z nedostatku zkušeností. Pět bodů je pěkný výsledek, ale myslím, že Davidovi moc nestačil. Což je jenom dobře a při jeho lásce k šachu to povede k dalším zlepšením.