Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže v rapid šachu - hodnocení trenéra

Beskydská šachová škola splnila na nedávno proběhlém MČR mládeže v rapid šachu roli favorita, když získala celkem 5 cenných kovů.

V komentáři si můžete přečíst, jak hodnotí předvedený výkon trenér Zdeněk Holeksa.

 
 

Komentáře

O uplynulém víkendu jsme se zúčastnili Mistrovství republiky v rapid šachu mládeže v Doksech. Na tuto akci se nominovalo 21 hráčů. V situaci, kdy v kategorii do 10 let zůstal lichý počet chlapců, tak se nám podařilo i počet našich hráčů dosudit na číslo 22.

Celý turnaj se odehrál v rekreačním areálu a kvalita ubytování mi připomněla moje dětská šachová léta, což vám může napovědět, že co bylo standardem před nějakými 20 lety, se dnes už jako standard považovat nedá. Samotný turnaj po průběhu prezence se už naštěstí obešel bez zádrhelů a my se můžeme podívat na výsledky.

Přivezli jsme pět medailí. Mistryní republiky se po téměř bezchybném výkonu stala Kristýna Laurincová. Tři stříbrné medaile získali: Petr Gnojek, který prohrál přímý souboj o zlato. Jinak všechny soupeře ničil. Lucie Fizerová, která si šla za svým cílem i přes jemné turbulence a taky zaváhala jen v přímém souboji o první místo a Zuzka Gřesová, která naopak zaváhala se svou klasickou rivalkou a tohoto zaváhaní dokázala využít jiná soupeřka. Bronzovou placku si zaslouženě na krk pověsil Tobiáš Krejčok, který by měl někdy tu svou beraní hlavu naučit více poslouchat trenéra a  pak by se mu to na krku mohlo třpytit trošku víc.

Mohli bychom být spokojeni s vylepšením počtu medaile oproti loňsku, ale myslím si, že medailových ambicí jsme měli trošku více a tento výsledek je někde na pomezí úspěchu a toho, co bychom měli uhrát.

Kromě medailistů bych rád ještě vyzdvihl výkon Kateřiny Fárkové, které jen o chlup utekla třetí příčka. Hlavně její hra je pro mě obrovským překvapením. Velice slušný turnaj odehrál i Míša Gřes, který hrál nebojácně. V posledním kole bojoval o medaili Adam Frank. První den válel Marek Fizer, ale tomu asi paradoxně uškodila výhra v prvním kole, kdy potom musel odmakat každou partii a poslední čtyři kola čerstvě sedmiletému bojovníkovi prostě došly fyzické síly.

Ke každému z našich 22 hráčů se vyjadřovat nebudu. Těm, co to nešlo, si sami uvědomovali, že to není ono a svoje jsme si trenéři k tomu řekli. Někteří dokázali zabrat, jiní se v tom bahně vykoupali až do konce turnaje.

Zakončení bylo pojato poměrně netradičně, ale překvapily mě ceny pro děti. Bylo zde mnoho knih, což je chvályhodné, ale měl jsem možnost si je prohlédnout a celkem by mě zajímalo, kolik dětí si tuto výhru opravdu přečte, protože fantasy žánr je dle mého názoru pro děti do 14 let dost složitý a každému to nevoní.

Společně se Šimonem Štuknerem se s MČR loučí Zdeněk Holeksa