Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MEU mládeže 2013 - hodnocení trenéra

Ve dnech 28. 8. - 5. 9. reprezentovalo naši šachovou školu na "Mistrovství EU mládeže 2013" v Malenovicích pod vedením trenérů Stanislava Jasného a Pavla Benča celkem 12 hráčů. Naše výprava byla velmi úspěšná, když díky Natálii Kaňákové přivezla zlatou medaili a další čtyři umístění v první desítce.

Jak viděl vystoupení našich členů trenér Pavel Benčo?, přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 28. 8. – 5. 9. 2013 proběhlo na území ČR MISTROVSTVÍ EVROPSKÉ UNIE. Mistrovství EU mládeže uspořádal z pověření Evropské šachové federace Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii 8-10-12-14 let společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 107 hráčů a hráček z 15 šachových federací, což zajišťovalo velkou konkurenci. Z Beskydské šachové školy bylo nominováno celkem 12 talentů. Všechny partie byly přenášeny on-line, což bylo velmi příjemné pro rodiče a doprovody, kteří mohli sledovat všechny partie odkudkoliv. Pořadatelé stanovili nulovou toleranci, což znamená, že když není někdo včas u své partie, ihned prohrává. Velkou motivací byl pro všechny hráče kvalitní cenový fond, kde si vítěz každé kategorie odnesl domů notebook a každý hráč dostal pamětní medaili s konkrétním umístěním ve své kategorii a také tričko s logem turnaje.

Měli jsme v tomto turnaji několik želízek v ohni a jistě jsme se chtěli poprat o nějaké cenné kovy. Po první polovině turnaje byli v popředí svých kategorií Natálie Kaňáková – D14 a Richard Stalmach – H8. U některých hráčů chybělo k dobrým výsledkům jen kousek, ale kvalita startovního pole byla opravdu velká a pokud se hráč dopustí větší chyby, je velmi těžké partie zvrátit ve svůj prospěch. S přibývajícími dny se také začala objevovat na některých hráčích únava, není se čemu divit, vydržet 9 denní turnaj ve vysokém tempu není žádná legrace. Není to totiž jen o samotné partii, která trvala někdy více jak 4 hodiny, ale také o čase a energii v přípravě na partii a následným rozborem. Kdo však takový turnaj absolvuje, je obohacen o nové zkušenosti a informace, které slouží k jeho rychlému výkonnostnímu růstu.

V závěru turnaje se vykrystalizovali 2 hráči BŠŠ, kteří mohli pomýšlet o nejcennější místa. Natálii i Richarda zastihl turnaj ve fenomenální formě a byla radost sledovat jejich bojovné partie. Natálie dotáhla svůj skvělý výkon až k celkovému 4. místu a 1.místu v kategorii dívek do 14 let! Naty si kromě nového notebooku připisuje dalších 33 bodů na ELO – Gratulujeme! Richard nestihl přijít včas na svou poslední partii, čímž se připravil o možnost zisku medaile. Věřím však, že to vyjde příště wink.

Také bych chtěl však pochválit všechny ostatní, protože se vrhli mezi nejlepší hráče EU s vervou a velkou bojovností, mnozí z nich získali další ELO body a kteří nějaké ztratili, tak ti si určitě odnesli nové zkušenosti a vědí, na čem můžou ještě zapracovat.

Velké poděkování patří Stanislavu Jasnému za výborné přípravy na soupeře, také všem rodičům za pomoc s dopravou a organizačním zajištění akce.