Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MEU mládeže 2014 - hodnocení trenéra

Ve dnech 27. 8. - 4. 9. reprezentovali naši šachovou školu na "Mistrovství EU mládeže 2014" v Koutech nad Desnou pod vedením trenéra Pavla Benča čtyři hráči. Naše výprava byla velmi úspěšná, když díky Natálii Kaňákové přivezla zlatou medaili.

Jak viděl vystoupení našich členů trenér Pavel Benčo?, přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 26. 8. – 4. 9. proběhl jeden z největších mezinárodních šachových turnajů mládeže – Mistrovství Evropské unie. V Koutech nad Desnou se sjelo 115 hráčů z 16 zemí celé EU, hrálo se ve 4 hlavních kategoriích do 8, 10, 12 a 14, přidruženým turnajem byl OPEN do 16 let. Beskydská šachová škola zde měla hned 4 zástupce: U8 – Kateřina Fárková, U10 – Richard Stalmach, Lucian Vantuch a U16 – Natálie Kaňáková. Zvláštností tohoto turnaje, že dívky i chlapci hrají dohromady, ale vyhlášení probíhá zvlášť.

Prostředí je nám velmi blízké, protože se v areálu Hotelu Dlouhé Stráně konají pravidelně republikové šampionáty. Ubytování i strava byly na dobré úrovni, obzvláště švédské stoly na snídani byly pro všechny jistě příjemným počátkem každého dne. Každý den se hrála pouze 1 partie tempem 1,5hod. + 30 sekund za každý provedený tah. Jelikož je tato akce reprezentační, byli k našim dětem přiděleni ještě další talenti. Pro mou skupinu dětí byl nastaven tento denní režim: V 7,30 budíček, v 8,00 snídaně, v 9,00 – 11,00 trénink + příprava na partii, 11,00-12,30 osobní volno, 13,00 oběd 13,30-14,30 odpočinek, příprava na partii. 15,00-18,30 partie + rozbory partií. 18,30-19,30 sportovní aktivity – fotbálek smiley, 19,30 večeře, poté osobní volno a dobrý spánek.

Je pravdou, že počáteční dny byly pro některé namáhavější, protože nebyli zvyklí dělat šachy v tak velkém objemu, ale postupem času si všichni zvykli a ke konci turnaje jsme zaznamenávali velké pokroky v partiích. Kromě šachu jsme si také našli čas na vycházky, večerní bazén či závěrečný turnaj v bowlingu.

Nyní budu hodnotit předvedené výkony našich talentů:

Kateřina Fárková

Pro Kačku byl tento turnaj doslova křest ohněm, Kačka ještě nebyla zvyklá být tak dlouho bez rodičů a navíc zde byla skutečně velká řada hráčů s velkou šachovou úrovní. Kačka je však statečná holka a po prvních těžkých dnech více a více bojovala, až vybojovala 3,5 bodu a obsadila v kategorii dívek 9. místo, což odpovídá její výkonnosti. V bowlingu však patřila k těm nejlepším wink. Věřím, že to byly pro Kačku velké zkušenosti a brzy se s ní potkáme na dalších turnajích.

Richard Stalmach

Ríša by věkově mohl hrát ještě kategorii do 8 let, ale jelikož se nominoval do 8 let na ME, zahrál si kategorii do 10 let, aby mohl nasbírat cenné zkušenosti. Počátek turnaje měl Ríša slabší, potýkal se s velkým množstvím hrubých chyb, poté se však postupně rozehrával k lepším a lepším výkonům a šňůrou 4 výher se probojoval mezi nejlepší. Jeho partie 7 kola byla vyhlášena nejlepší partií dne v kategorii do 10 let. Poslední kolo sice prohrál, ale i tak výkon 5 bodů hodnotím jako dobrý výsledek.

Lucian Vantuch

Lucian měl naopak slušný start turnaje, ale poté mu došla trochu šťáva a potýkal se také s velkým množstvím hrubých chyb. Po analýze s trenérem se však vzchopil a v 7. a 8. kole předvedl skvělé výkony. Jeho partie 8. kola byla dokonce vyhlášena nejlepší partií dne kategorie do 10 let. Tyto partie ho však stály zřejmě hodně sil a v posledním kole již nenavázal na předchozí výkony. 4,5 bodu hodnotím jako průměrný, Lucian měl však mnoho kvalitních soupeřů a nezbývá, než provést důkladné analýzy a pokračovat dále.

Natálie Kaňáková

Naty v posledních obdobích sbírá mnoho cenných vítězství a tak v tomto turnaji byl její cíl zvítězit v kategorii dívek. Naty vcelku s přehledem vítězila s papírově slabšími hráči, naopak se jí nedařilo v první polovině turnaje bodovat se silnějšími. Poté to však zlomila a hlavně podala skvělý výkon v přímém souboji se Simonou Suchomelovou, kterou ve vyrovnané pozici přehrála a zvítězila. V posledním kole ještě stvrdila svůj výkon remízou a ziskem 6 bodů/9 se může právem radovat z vítězství v kategorii dívek do 16 a také z dalšího notebooku, což byla cena za 1. místo.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim hráčům za bojovnost a reprezentaci jak Beskydské šachové školy, tak i celé ČR. Na MEU se sjela řada špičkových hráčů a účastnit se takové akce je jistě pro všechny nezapomenutelný zážitek.