Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MEU mládeže 2015 - hodnocení trenéra

Naše šachová škola měla na Mistrovství EU mládeže pět hráčů - Lucii Fizerovou, Marka Fizera Petra Gnojka, Marka Miču a Tobiáše Krejčoka. Skvělým 3. místem se prezentoval Marek Fizer.

A jak hodnotí výkony našich hráčů trenér Pavel Benčo? Hodnocení MEU mládeže a mnoho dalších postřehů a rad najdete v komentáři.

 

Komentáře

Ve dnech 18. – 27. 8. se konal již potřetí v řadě v ČR jeden z nejprestižnějších turnajů mládeže – Mistrovství Evropské unie (MEU). Opět se turnaj odehrával v nám již tradičně známém místě hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Hraje se systémem na 9 kol, 90 minut na partii s přídavkem 30 sekund za tah – každý den jedna partie. Zvláštností tohoto turnaje je, že dívky a chlapci hrají v kategorii společně, ale vyhlášení probíhá zvlášť, myslím, že je to pro holky skvělá tréninková příležitost, které se jim nedostává na Mistrovství světa a Evropy. MEU se hraje ve čtyřech kategoriích – do 8, 10, 12 a 14 let. Beskydská šachová škola zde vyslala celkem pět zástupců, z čehož hned čtyři se zde nominovali z MČR mládeže – skončili na 3. místě nebo hráči před nimi se práva postupu vzdali.

Jsem na této akci v posledních devíti letech reprezentačním trenérem, po šesti letech v Rakousku se akce přesunula do ČR. Rozhodl jsem se, že vám – především talentům a rodičům, napíšu svůj pohled za 10 letou historií, kde jsem se v roli trenéra účastnil MS, ME a MEU, celkem to bylo 17 akcí a když si spočítáte, že v průměru s cestou, aklimatizací a dalšími strávíte okolo 15 dnů na akci, tak jsem strávil přibližně 250 dnů v různých koutech světa a měl možnost poznat ty nejlepší hráče a trenéry této planety. Nyní se pokusím shrnout to, kdo může na těchto akcích pomýšlet na kovy nejcennější a proč to vlastně dělat?

Začnu tedy tím PROČ? Nejdříve informuji o systému jak se kvalifikovat na MS, ME a MEU. Je to tak, že, nejdříve se musíte probojovat na MČR mládeže, tedy skončit do 8. místa na Mistrovství Moravy a Slezska. Poté již ve 24 členném poli na Mistrovství ČR skončit na medailích. Přičemž vítěz si vybírá ze 3 akcí – MS, ME nebo MEU, na druhého zbyde tak výběr ze zbylých dvou akcí, no a třetí zváží, zda se bude účastnit poslední zbylé akce – většinou MEU. Tak tedy naši talenti, proč bojovat o to, abyste byli ti nejlepší a byli v reprezentaci ČR? Je to vcelku prosté, vytvoříte si mezi svými spoluhráči veliký respekt a hlavně prožijete výjimečné momenty, které se plní jen těm „vyvoleným“. Jistě si říkáte a co jsou ty momenty?

Tak pro ukázku zasílám tyto:

1. Můžete se učit ve škole nebo se proletět na 14 dnů do zajímavých koutů světa:

MS – Řecko (Chalkidiki) 2010 – pláž u hotelu

MS – Brazílie (Caldas Novas) 2011 – hrací sál

MS-Brazílie (Caldas Novas) listopad 2011 - pláž Copacabana, pozn. voda je teplá cheeky

MEU – Rakousko (Mureck) 2012 – koupaliště, které jsme často navštěvovali

MS – SAE (Dubai) 2013 – výlet, největší akvárium světa

MS – SAE (Al Ain) 2013 – 24. 12. – Štědrý (Český) večer

 

2. Poznáte spousty nových přátel a můžete se zdokonalit příjemnou cestou ve svých jazykových dovednostech.

3. Můžete šetřit na své drahocenné elektronické miláčky nebo si je můžete vyhrát J, na MEU je první cena v každé kategorii notebook…

4. A mnoho dalšího, prostě to musíte zažít, protože zkušenost je nepřenositelná.

Tak možná si někteří z vás říkají, jé já jim závidím, já tam chci taky, proč ne? Měli byste si však položit otázku, co proto musím udělat, protože i vy se můžete skutečně účastnit těchto akcí. Nebudu vám ale nic nalhávat, musíte si to odpracovat, nic není zadarmo

1. Pravidelný trénink

Někteří z vás mají jistou dávku talentu, to znamená, že porážíte mnoho svých soupeřů tak nějak samo, ale to bude jen do určitého momentu, pokud nebudete chtít sami pravidelně (několikrát týdně) trénovat, zapomeňte na MS, ME a MEU. Nemělo by to ale být tak, že vás budou nutit rodiče a trenéři, měli byste chtít trénovat sami. Co je ale důležité, nemusí to být několik hodin denně, stačí zpočátku 30 minut denně, přidat můžete kdykoliv, zkuste nejdříve toto a uvidíte, zda vydržíte 14 dnů

2. Výkon na turnaji

U některých z vás je vidět, že jste po šachové stránce připraveni, ale pokud nedáte do každé partie veškeré úsilí a neprodáte, co jste natrénovali, vytiskněte si tyto fotky na nástěnku a můžete se na ně jen dívatblush. Na velkých turnajích se většinou hraje jen jedna partie denně, věřte mi, stojí za to se 3-5 hodin snažit a pak si můžete užívat!

3. Podpora rodičů

Ano rodičové, bez vás to prostě nepůjde, co si budeme nalhávat výkonnostní šach je již také o financích, ale na druhou stranu jste v BŠŠ a té se v posledních dvou letech podařil nevídaný kousek – získaly se finance v 100% výši nákladů na všechny hráče na MS, ME a MEU. Samozřejmě jsou zde často vaše náklady, které jsou nemalé, na druhou stranu splníte vašemu dítěti účast na TOP akcích světa, na které bude vzpomínat celý život.

Toto je věnováno těm TOP talentům, kteří intenzívně trénují a účastní se těchto akcí, ale kdo z vás to je? V tomto roce to je zřejmé, ale kdo to bude příští rok, kdo ví, třeba ty, záleží jen na vás… yes!

 

A nyní přejděme k jednotlivým hodnocením našich pěti účastníků MEU mládeže 2015, půjdu od nejmladších po nejstarší:

Marek Fizer

Marek byl v mých očích možným favoritem na medaile. Je vidět, že miluje útočit a dávat soupeři mat, což je v této kategorií velká zbraň. Během turnaje jsme pracovali na zlepšení práce s časem, kde má velkou rezervu. Musím ale říci, že Marek se řídil radami trenérů a zlepšoval svůj výkon, který vygradoval v pěkná vítězství ve dvou posledních partiích a po zásluze si odváží bronzovou medaili! Skvělý výkon Marku a pokud vydržíš, můžeš bojovat v příštím roce ve stejné kategorii případně i o zlato!

Petr Gnojek

Petra osobně trénuji a věnovali jsme o letních prázdninách poměrně hodně času přípravě. Jak ale píšu výše, jedna věc je trénink a další je přístup k partiím. Čím je starší kategorie, tím méně již „obkecáte“, že nějak soupeře přehrajete. Petr podával nevyrovnané výkony a zlomová byla sedmá partie, kde byl Petr vyhraný, ale po sérii rychlých tahů dokázal partii dokonce prohrát. Až v poslední partii předvedl skvělý výkon, který ho ale dostal jen na konečné 10. místo. Z pozice prvního nasazeného hráče jistě zklamání, ale myslím, že Petr ví, kde je jeho největší rezerva a musíme se na ni zaměřit. Pokud by totiž podával výkon jako v poslední partii, byl by dle mého názoru v boji o medaili, tak Petře, je třeba začít!

Lucie Fizerová

Nedokážu posoudit, jak mnoho Lucka v posledním období trénovala, v některých partiích se trápila v zahájení a jak sama říká, také ve střední hře. Co je však na ní skvělé, je to šílený bojovník, který se nikdy nevzdává a dokázala vybojovat vítězství i ve velmi „složitých“ pozicích. V jejích partiích rozhodovaly maličkosti a děvčata na medailích nebyly až tak šíleně daleko, doporučuji se zaměřit na taktiku a pak v ruku v ruce s její houževnatostí může být v příští rok velmi zajímavý.

Marek Miča

Marka pokládám za velkého dříče, neznám v podstatě v BŠŠ nikoho, kdo by objížděl tolik turnajů a věnoval trénování tolik úsilí. Zlepšuje se každou partii a řídil se radami trenérů na mistrovství. Jeho rezervou byl v minulosti čas, ale na MEU zlepšoval tuto činnost každou hrou. V posledním kole dokonce přehrál průběžně vedoucího hráče turnaje, i když skončila partie remízou, tak je vidět, že Marek na to má! Celkové 6. místo je krásné, nyní ti přeji Marku, ať vydržíš ve svém úsilí a poté jsem přesvědčen, že se brzy zúčastníš další reprezentační akce.

Tobiáš Krejčok

Rodiče se rozhodli podpořit Tobiho jako extra hráče na této akci. Je pravdou, že Tobi v posledním období také hodně trénuje a já sám jsem byl zvědavý, jak se „popere“ s těžkou konkurencí. Tobi ještě nemá sježděno tolik dlouhých turnajů, ale také se mi líbil jeho přístup, kde se zlepšoval partii od partie. Někdy jen nevydržel až do konce, což ho stálo cenné body. Nakonec z toho bylo 12. místo mezi chlapci, což pokládám za dobrý výsledek. Jistě budeme pracovat na dalším zlepšení.

 

Těším se na další MEU, pokud to bude možné, tak s mou již desátou účastí wink.

Pavel Benčo