Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy mládeže - hodnocení trenérů

Ve dnech 25. - 29. 10. se v Koutech nad Desnou konalo "Mistrovství Moravy mládeže 2014". Naše početná výprava získala 2x 1. místo, 1x 2. místo a 2x 3. místo!

 

Jak hodnotí jednotlivé členy výpravy BŠŠ naši trenéři? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 24. - 29. 10. proběhlo v Koutech nad Desnou Mistrovství Moravy a Slezska mládeže. Hotel Dlouhé Stráně se již stává tradičně dějištěm hlavních mládežnických akcí a myslím, že všichni účastníci jsou zde spokojeni, tak proč to měnit? Organizace celého turnaje, ubytování a strava byly na velmi slušné úrovni, pořadatelé nám vyšli vstříc se všemi požadavky na ubytování, za což jim náleží poděkování. 

Výprava Beskydské šachové školy byla ze všech nejpočetnější – 22 hráčů a byla by ještě větší a zřejmě i úspěšnější, pokud by nekolidovala s mistrovstvím Evropy v Gruzii, kde nás a ČR reprezentovala hned šestice našich talentů.

Téměř celá výprava dorazila do dějiště mistrovství o den dříve, aby se aklimatizovala a připravila na náročný systém, kdy se hraje 9 partií vážným tempem za sebou bez jediného půldne volna. Tradičně se hraje v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let, kde jsme vezli mnoho potenciálních kandidátů na postup na mistrovství ČR (MČR). Někteří hráči pojali turnaj jako přípravu na MČR, a proto hráli o jednu či dokonce o dvě kategorie výše. Během turnaje jsme našli také pár volných chvil na odreagování a tak jsme si našli kromě elektronických mazlíčků čas také na fotbálek a byl uspořádán pro členy BŠŠ bowlingový turnaj, kde jsme vyhodnotili a odměnili vítěze v kategorii do 10, 12, 14 a 16 let smiley.

Hráči BŠŠ byli rozděleni mezi trenéry a nyní se budu věnovat těm, které jsem měl ve své péči:

H10 Lucian Vantuch

Lucian v minulém roce nepostoupil jen o chloupek, a proto byl hlavní cíl jednoznačný. Během roku sehrál mnoho partií a také zvýšil své tréninkové dávky. Během turnaje se ukázalo, že měl pouze 2 reálné soupeře – Adama Franka a sebe samotného blush. Turnaj hodnotím jako 8+1, 8 výher a jedna jednotažka, kterou řeší děti ve školce. S Adamem je to spíše partie o nekoncentraci a zvítězí ten šťastnější, nyní to byl Lucian. 1. místo je jistě skvělé, ale až na MČR se ukáže, jak dobré šachy opravdu předvádí, ve své hře má ještě velké rezervy, na kterých musí intenzívně zapracovat, aby mohl případně atakovat nejvyšší příčky na MČR.

H10 Adam Frank

Adam byl již v minulém roce účastníkem MČR a jelikož si nevybojoval přímý postup, musel opět bojovat v kategorii do 10 let. Také Adam udělal v posledním období slušný progres a ukázal v turnaji, že si postup zaslouží. Až na dvě nevydařené partie předváděl dobrý výkon a hlavně pěkná partie v posledním kole ukázala, že to umí. Zisk 7 bodů a celkové 3. místo je jistě také dobrým příslibem na budoucí MČR.

H12 Tobiáš Krejčok

Tobiáš v posledním období ukazuje dobré výsledky, ale kategorie do 12 let je již slušně obsazená. Tobiáš výborně vstoupil do turnaje, když měl 3 b./3, i poté předváděl dobré šachy, když dostával své soupeře pod tlak a měl zcela vyhrané pozice, bohužel však chyběla v rozhodujících momentech „stopka“, kdy bylo třeba se zastavit a spočítat varianty. V posledním kole byla ještě šance, Tobiáš bojoval až do samého konce, partie však skončila smírem, což znamená v konečném pořadí 11. místo. Věřím však, že Tobiáš bude i nadále pilně trénovat a poté je již jen otázkou času, kdy si postup vybojuje.

H14 Jan Chlebek

Honza se po zhruba roční odmlce rozhodl vrátit do šachu a bojovat o případný postup na MČR. Co se Honzovi nedá odepřít je fakt, že je bojovník, u mě skoro „šílenec“, který se vrhá bezhlavě do útoku a je schopen po cestě obětovat vše, aby dal mat, či poté posbíral více materiálu. Takovou hru předváděl i na tomto turnaji a jak bylo vidět, soupeři měli s tímto dravým způsobem velké problémy. Bohužel se však projevil fakt, že rok téměř vůbec nehrál a nevydržel ve vysokém tempu hrát až do konce, což ho stalo někdy i celý bod. V poslední partii musel zvítězit, což mu zajišťovalo postup. Po 3 hodinách hry byla na šachovnici remíza jako vyšitá a pokud by se soupeř „nezbláznil“, tak by tomu tak i bylo. Honza ale po chybě soupeře vyhrál a dokonce ho to katapultovalo na 3. místo, nezbývá, než aby se Honza dal na modlení a poděkoval šachové bohyni Caissa wink. Pokud chce však hrát důstojnou roli na MČR, nezbývá, než hrát co nejvíce turnajů s klasickým tempem.

H14 Ondřej Nytra

Ondra pojal tento turnaj tréninkově, protože má zajištění postup v H12. Partie byly hodně zajímavé a Ondra ukazoval, že je dobrým útočníkem, bohužel však někdy dělal hrubé chyby, které ho stály cenné body, především jak všichni víme, je obrovská rezerva v čase. Navíc se někdy Ondra až zbytečně soupeřů obával a dával v nadějných pozicích s mnoha figurami na šachovnici remízu, což ho připravilo o možné další zkušenosti. Zisk 4,5 bodu hodnotím jako průměrný. Pokud však Ondra zapracuje na svých slabinách, může být MČR do 12 let velmi zajímavé.

H14 Filip Haška

Filip hrál turnaj nahoru dolů, hned v prvním kole předvedl pěknou partii, ale hrubá chyba ho stála první prohru. Poté se střídaly pěkné a vítězné partie s těmi, kde se dopouštěl hrubých chyb. Zisk 4,5 bodu odpovídá současnému stavu, ale věřím, že má Filip navíc, záleží, jak bude chtít nadále trénovat.

H16 Patrik Štěpán

Patrik vyletěl v posledním roce jako raketa a byl jsem velmi zvědavý, jak se popere v nejstarší kategorii se zkušenými hráči. Patrik se postavil k turnaji profesionálně, dodržoval nastavený režim (i když se někdy počítač vypínal s velkou hořkostí crying) a také dával do svých partií maximum. No a poté již výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Patrik turnaje prolétl jako vítr a až na jednu partii hrál skvěle. Výsledek 7,5 bodu/9 – 2. místo je skvělý a nyní již záleží na Patrikovi, jak se postaví k přípravě na MČR.

Na turnaji byli 3 hráči BŠŠ – David Šigut, Oldřich Janotka a Marek Fizer, kteří se rozhodli na turnaji spolupracovat s Janem Macíčkem st. Proto mohu hodnotit tyto hráče jen v krátkosti, protože nikdo z našich trenérů tyto hráče nepřipravoval a neanalyzoval partie. David Šigut mě mile překvapil, velmi bojoval a odehrál pěkný turnaj, chyběl jen poslední krůček k postupu, který se mu nepodařilo nakonec udělat. Jak Marek, tak i Olda byli na turnaji především pro zisk nových zkušeností, což se jistě podařilo a myslím, že pokud budou pilně trénovat, mohou již v příštím roce bojovat o postupy na MČR. 


 

H16 Matěj Kuchař
rozehrál turnaj dobře, i když ve třetím kole klopýtl v dobré pozici a po pěti kolech měl 3,5 bodu a před sebou 4 kola. Bohužel v soubojích s přímými konkurenty 2x zaváhal, když jednou podcenil možnosti soupeře a jednou zcela špatně spočítal soupeřovu kombinaci a vzdal se i přes obranné možnosti. 5,5 bodu nestačilo na lepší jak 12. místo

H16 Radek Halamíček
hrál o 2 kategorie výš, protože postup si vybojoval v březnu. Turnaj měl tedy tréninkový charakter a Radek měl možnost si vyzkoušet různé věci, co potřebuje zlepšit. Radkovi chyběl tah na branku a některé partie tak byly zahrány slaběji a některé Radek zbytečně nevyzkoušel až do konce. Možní i proto zakončil turnaj jen se 4 body na 32. místě.

H12 Marek Miča
Marek vyhrál celý turnaj ve dvanáctileté kategorii. Odehrál turnaj soustředěně bez větších chyb. Mohl ve třech partiích ještě zkoušet hrát dál, ale převládla hra na jistotu a tyto tři partie skončily remízou. Nakonec rozhodlo až pomocné hodnocení, ale určitě za předvedenou hru si 1. místo zasloužil.

H12 René Bosák
Odehrál turnaj ve kterém mohl pomýšlet na  postup, ale s lepšími soupeři chybělo zasadit rozhodující úder, aby přibyl důležitý bod. V 8. kole se nám nepovedla příprava a s těžkým soupeřem se Renek nemohl o aspoň půl bod poprat. Nakonec 5,5 stačilo jen na 13 místo.

H10 Pavlína Dudová
Pavlínka už podává poměrně konstantní výkony. Začátek se povede a potom se začne kulhat. Většinu partií má Pavlínka lepší nebo dokonce jasně vyhrané, ale udělat potřebný poslední krok k bodu se nedaří. Nakonec 5 bodů a 17. místo mezi děvčaty 4.

H10 Michal Gřes
Míša si pravděpodobně vytáhne černého Petra. Po hororovém začátku, kdy první tři partie odehrál strašlivě, se rozehrál, ale stíhací jízda ho vynesla na 1. nepostupové místo. 6 bodů a 9. místo je smutné. Ještě je ve hře jedno postupové místo díky medailím Ríši Stalmacha, ale o tomto se bude rozhodovat na Komisi mládeže.


 

Martin Vašínek (2007) H10, Elo 1083 - 4,5 bodu (19. místo, 21 nasazený, výkon 1172)           

Matyáš Kaňák (2007) H10, Elo 1017 - 4 body (25. místo, 24 nasazený, výkon 1058)

Naši benjamínci jeli získat cenné zkušenosti na MČR do 8 let. V této věkové kategorii je nejlepší příprava na soupeře spánek. Po řadě připomínek pořadatelé i třetí rok ponechali začátek dopoledního kola na 8 hodinu, s argumentem, že do školy také chodí na 8, ale že děti mají prázdniny už zapomněli. Tento rok nám alespoň trochu pomohl časový posun. Úsměvný závěr vytvořil Martin, který poslední partii s figurou navíc dal za remízu, se slovy, že se těší domů za maminkou…

Petr David Lanča (2004) H12, Elo 1201 - 4,5 bodu (32. místo, 38. nasazený, výkon 1250)

Jsou tři (Petr, David a Lanča) a každý z nich se specializuje na něco, ale společně hráli pěkné šachy wink. Pracant, který ze svého ročníku hrál jedny z nejdelších partií.

Filip Walek (2004) H12, Elo 1278 - 5 bodů (25. místo, 30. nasazený, výkon 1251)

Nejpomalejší rozjezd měl Filip, z pěti partií získal pouze 1 bod. Jeho odhodlání se však projevilo a super závěrem se čtyřmi výhrami se vrátil mezi hráče své výkonnosti. U Filipa i Patrika se ukázala „nevyhranost“ při delších partiích.

Patrik Šebena  (2004) H12, Elo 1029 - 5 bodů (23. místo, 52. nasazený, výkon 1282)

Po rozpačitém rozjezdu se dvěma remízami ze čtyř kol, se Patrik rozkoukal a v o rok starší kategorii a poučen z předchozích chyb zařadil druhý stupeň a stal se největším skokanem v mé skupině.

Šimon Géryk (2002) H12, Elo 1093 - 3,5 bodu (39. místo, 41. nasazený, výkon 1243)

Jako na houpačce si mohl připadat Šimon. Po výhře ve druhém kole nad silnějším soupeřem dostal další tři papírově silnější a po pěkných, pro něj poučných partiích prohrál. Zachraňoval závěrem, kde ze čtyř získal 2,5 bodu. Jeho uvedený výkon 1243 je jistě oprávněný.