Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství světa mládeže 2013 - hodnocení trenéra

Ve dnech 17. - 28. prosince hostilo město Al-Ain ve Spojených arabských emirátech účastníky MS mládeže 2013. V konkurenci 1806 hráčů ze 121 zemí světa se Martina Fusková, Natálie Kaňáková, Kristýna Laurincová, Lucie Fizerová, Petr Gnojek neztratili a získali velmi cenná umístění.

Jak viděl vystoupení našich členů trenér Pavel Benčo?, přečtěte si komentář.

 

Děkujeme hlavnímu partneru naši výpravy Moravskosleszskému kraji za podporu účasti našich talentů na MS mládeže!

 

Komentáře

Ve dnech 17. – 29. prosince proběhla v Al Ain (Spojené arabské emiráty) nejprestižnější šachová akce v mládežnickém šachu – mistrovství světa mládeže. Destinace byla velmi zajímavá i z pohledu turistického, Al Ain se nachází něco přes 100 km od měst Dubaj a Abu Dhabí, které navštívili mnozí účastníci turnaje včetně svých doprovodů. Celkem se sešlo na startu více jak 1800 hráčů ze 121 států celého světa, čímž byl vytvořen nový rekord co do počtu účastníků i států.

Průběhem turnaje jsem se již zabýval v přechozích komentářích, nyní se budu věnovat hodnocením našich hráčů. Celkem reprezentovalo Beskydskou šachovou školu 5 členů, já osobně pracuji individuálně dlouhodobě s Martinou a Natálií. Ostatní naši hráči si mohli zvolit, zda budou využívat mého trenérského servisu během mistrovství nebo budou využívat nabídky reprezentačních trenérů.

Martina Fusková

Martina je v posledním roce ve velkém výkonnostním růstu, v současné době již atakuje hranici ELO 2100, zvýšila své vlastní tréninkové dávky, což se ihned projevuje ve výsledcích. Martina hrála kategorii do 16 let jako mladší, což znamená, že ještě v příštím roce bude hrát stejnou kategorii na MČR mládeže. Vstup do turnaje měla Martina dobrý, ale co již není vidět, partie byly velmi složité a častokrát trvaly okolo 5 hodin, což stálo samozřejmě mnoho sil. Střední fáze se Martině bohužel nevyvedla, i když dostávala zajímavé pozice. A když se k tomu přidala občas větší chyba, tak i přes velkou bojovnost se již nedařilo pozice zachránit. Na závěr se Martina ještě vzchopila a zabojovala, což stačilo na konečných 50% zisk 5,5 bodu. Martina měla jistě navíc, ale prokázat to na MS není tak jednoduché. Pokud však Martina neustane ve své píli, tak má před sebou slibnou šachovou budoucnost.

Natálie Kaňáková

Natálie prožila v r. 2013 svůj nejúspěšnější rok, stala se mistryní ČR, mistryní EU a získala další řadu cenných umístnění. Svůj výkonností růst je jistě také zásluhou jejího osobního přístupu, kdy věnuje šachu téměř všechen svůj volný čas. Začátek turnaje byl složitý, ale povedl se dobrý vstup a to si pak Naty začala hodně věřit a body začaly přiskakovat. Jedenáctikolový turnaj je velmi fyzicky náročný, ale myslím, že se s tím Naty vyrovnala na jedničku, finiš byl zdrcující, když Naty poráží jednu soupeřku za druhou, což vyúsťuje, že po 10 kole je průběžně na 8. místě.  Los ji přiřazuje nebezpečnou číňanku. Partie je bojovná, Naty do toho dává všechno, ale soupeřka prokazuje o kousek lepší techniku a nakonec vítězí. Je z toho nakonec 16 místo, což je ale na mistrovství světa fantastický úspěch! Gratuluji! Váhu tomuto výsledku prokazuje také zájem ČT, která natočila o Naty reportáž wink.

Kristýna Laurincová

Rodiče od Kristýny zvolili na MS mou trenérskou výpomoc. S Kristýnou jsem se již na předchozích turnajích několikrát setkal, tak jsem již měl informace o jejím stylu hry. Dále jsem spolupracoval s jejím individuálním trenérem Zdeňkem Holeksou, který mi zaslal materiály týkající se přípravy zahájení pro Kristýnu. Vstup do turnaje měla Kristýna více než nepovedený, dopouštěla se zásadních pochybení a žila možná více na mistrovství společenskými a sportovními aktivitami. Jelikož je to ale chytrá holka, tak jsme si o tomto popovídali a Kristýna se začala partii od partie zlepšovat, což vyústilo v neskutečnou řadu 6,5 bodů ze 7 partií a katapultovalo ji to do první světové dvacítky a v poslední partii byl boj o první světovou desítku. Soupeřka v posledním kole 2. nasazená hráčka však již byla nad její síly a Kristýna tak obsadila celkové 25. místo, což je výborný výsledek – Gratuluji! Kristýna má jistě také talent, ale i ten potřebuje rozvíjet. Věřím, že tento výsledek bude pro Kristýnu dobrým impulsem k soustavné další přípravě a dalším možnostem účastnit se nejprestižnějších mistrovství.

Rodiče Petra Gnojka a Lucie Fizerové zvolili trenérské zabezpečení na mistrovství s reprezentačními trenéry. Petra připravoval Marek Vokáč a Lucii David Kaňovský, nepřísluší mi tedy hodnotit tyto hráče a ponechám hodnocení na nich.

Děkujeme hlavnímu partneru naši výpravy Moravskosleszskému kraji za podporu účasti našich talentů na MS mládeže!

 

Na závěr chci říci, že je zde vidět, že šachy nejsou jen o titulech a pohárech, ale také o možnostech reprezentovat ČR a mít možnost navštívit zajímavá místa na celém světě. Toto je jistě snem každého sportovce. Tuto možnost máte všichni, záleží jen na vás… smiley

Pavel Benčo