Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství světa juniorů - rozhovor s hráči BŠŠ

"Mistrovství světa juniorů 2010" se odehraje ve dnech 2. - 17. 8. v Chotowa-Czarna (Polsko) a Beskydská šachová škola bude mít své zastoupení v obou kategoriích. V kategorii juniorek nás bude reprezentovat velmistryně Kateřina Němcová (FIDE ELO 2282) a v kategorii junorů FIDE mistr Tadeáš Kriebel (FIDE ELO 2320) a kandidát mistra Tomáš Pecha (FIDE ELO 2187).

 V komentáři se můžete dočíst, jak se naši hráči před MS cítí, o jejich přípravě a jejich sportovních ambicích!

Komentáře

      

           

 

 

 

      

 

 

 

 

1.)    jaká byla tvá příprava na MS?

KN: Od začátku prázdnin jsem se snažila pracovat na taktice a zahájení. Poté jsem odjela na otevřené mistrovství Slovenska s cílem zahrát si se silnými soupeři a zároveň vyzkoušet nově připravení varianty. Příprava na MS také zahrnovala kondiční část, která v tomto dlouhém turnaji bude určitě hrát svoji důležitou roli.

 

TP: Moje příprava na MS se skládala ze dvou turnajů na rozehrání (Brno, Banská Štiavnica), ve kterých jsem podal slušný výkon. Dále jsem se připravoval fyzicky.

 

TK: Špatná, což je dobré znamení. V Banské Štiavnici jsem zahrál hrozně a špatný výkon to mě obvykle nakopne, v což doufám i teď.

 

2.)    nemáš obavy z třinácti kol?

KN: Před dvěma lety jsem se účastnila MS 20 v tureckém Gaziantepu a tak naštěstí vím, co znamená hrát takto dlouhý turnaj. Třináct kol je opravdu hodně a jenom jeden volný den celou tu náročnost po psychické a zároveň i fyzické stránce ještě umocňuje. Důležité tedy bude, abych neměla nějaké zdravotní problémy a cítila se dobře. Z šachové části obavy nemám.

 

TP: Nějaké malé obavy mám, jestli to vše vydržím. Minulý rok jsem odehrál 2 turnaje ihned za sebou, stálo to dost sil.

 

TK: Nevím, proč bych měl. Všichni budeme mít stejné podmínky. I když na druhou stranu se může projevit únava, ale myslím, že v tom nebudu sám. Naštěstí nejsou dvojkola.

 

3.)    považuješ za výhodu či nevýhodu, že dějiště šampionátu je blízko od domova?

KN: Myslím, že se to nedá posoudit. Praha je od dějiště šampionátu totiž stejně docela vzdálená, takže žádné návštěvy neočekávám. A jestli komunikuji s rodinou a kamarády přes internet nebo mobil z Polska nebo jiné cizí země, to vůbec nehraje roli.

 

TP: Řekl bych, že to pro mě bude výhoda - cesta nebude tak náročná, s aklimatizací problém nebude, strava by se měla skládat z jídel, na která jsem zvyklý.

 

TK: Je to výhoda jak pro nás hráče, nemusíme se trmácet tak daleko, tak pro fanoušky, kteří nebudou odkázáni jen na internet.

 

4.)    bude tě někdo na MS doprovázet?

KN: Doprovázet mě nikdo nebude. Budu tam, ale s se všemi Sergej Berezjuk, s kterým dlouhodobě spolupracuji.

 

TP: Na MS budu akorát s kolegy z reprezentace.

 

TK: V podstatě ne, možná se přijedou podívat moji rodiče, díkybohu jen na víkend. ;)

 

5.)    s jakým cílem na MS jedeš?

KN: Můj cíl je jednoduchý – poprat se o co nejlepší umístění. Víc o tom nepřemýšlím.

 

TP: Primárním cílem je odehrát pěkné šachy a mít radost ze hry. Také bych chtěl navázat na výkony z posledních dvou turnajů. Jako sekundární cíl je uhrát normu mezinárodního mistra.

 

TK: Vyhrát. Ne, vážně, pokud chci podat co nejlepší výkon, je třeba myslet na ty nejvyšší cíle. Reálně by bylo velmi pěkné vejít se do třicítky-čtyřicítky.

 

A teď budeme trochu tipovat

1.)    kolik bodů si myslíš, že uhrají tví spoluhráči z BŠŠ - Katka, Tadeáš, Tomáš, Jožka?

 

KN: Myslím, že Tadeáš bude mít 7 bodů, Tomáš 6 a Jožka 5,5. Doufám, že to zveřejníte až po turnaji :-).

 

TP: Tipnul bych si, že Katka uhraje minimálně 9b, Tadeáš a Jožka by mohli mít takových 7-7,5b.

 

TK: Tak to se ani neodvážím tipovat. Katka je tuším nasazená v první desítce, to by mohlo být velmi dobré umístění, Tomáš má super formu a Jožka taky hraje poslední dobou velmi dobře.

 

2.)    kolik bodů uhraješ ty?

KN: Nechci si dávat nějaké bodové cíle anebo tipovat. Zbytečně by mě to v době turnaje znervózňovalo a svazovalo. Ale chtěla bych uhrát minimálně 7,5, ale bude to těžké.

 

TP: Tohle raději tipovat nebudu :-) počet bodů nemusí být vždy důležitý, někdo bude na tom líp s např. 6b se silnými soupeři než někdo se 7b. s podstatně slabšími soupeři. Chtěl bych podat výkon minimálně na úrovni hráče s ELO 2350

 

TK: Něco kolem 50 %, řekněme 7, pokud bude dobrá forma.

 

3.)    kdo získá titul mistra světa?

KN: Nevím. V obou kategoriích bych sázela na nějaké překvapení. Myslím, že to nebudou nasazené jedničky. Muzychuk má sice o dost vyšší Elo než ostatní, ale asi to nevyhraje.

 

TP: Při pohledu do startovní listiny juniorů vyhraje někdo z první desítky nasazených, u juniorek má velké předpoklady nasazená jednička Anna Muzychuk, ale tipl bych si nějaké překvapení

 

TK: Tak tohle je opravdová loterie, pomýšlet na něj může minimálně prvních 15 hráčů, jejichž jména mi skoro nic neříkají. Tipnul bych si Inda Negiho, Indové to s titulem mistra světa umí.

 

 

Děkujeme Katce, Tomášovi a Tadeášovi za poskytnuté rozhovory!