Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za 15. klubovým přeborem

V úterý 17. dubna byl 11. kolem zakončen už 15. turnaj "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Po každém z kol jsme se mohli začíst do komentářů, které týden co týden neúnavně psal hlavní "tahoun" turnaje Karel Kubala, a ve kterých glosoval odehrané partie.

 

V dnešním komentáři přináší celkové zhodnocení turnaje, který byl v mnoha ohledech opravdu rekordní! 

Komentáře

Ohlédnutí za klubovým přeborem.

Jedenáctým kolem byla v úterý 17. dubna 2018 napsána poslední tečka za již 15. turnajem, který je nazván Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a podle struktury jeho účastníků je název turnaje zřejmě více nežli výstižný. Výkonnostně je turnaj soutěží pro hráče od začátečníků až po šachisty úrovně kandidáta mistra. Co se týká klubové příslušnosti, tak pravidelně jsou na startu hráči 4 až 5 různých šachových oddílů a turnaj současně funguje i jako náborový, protože téměř vždy se do hry zapojí i několik hráčů neregistrovaných.

Po skončení každého přeboru zpracovávám dodatečný komentář a provádím také jeho statistické vyhodnocení. Kdo pravidelně četl mé komentáře k jednotlivým kolům turnaje, tak jistě ví, o kolika nových rekordních údajích jsem již v průběhu turnaje psal – k nim se již neuvažuji příliš vracet, protože je dost jiných pohledů, které je možné podrobit dalším rozborům.

Již na podzim 2017 jsem se rozplýval nad tím, že od roku 2012, kdy jsme uspořádali zahajovací 1. cyklus turnaje, se pohyboval počet zapojených hráčů mezi 16 až 22 hráči – tudíž se jednalo spíše o takový „komorní“ turnaj, zatímco v tom podzimním startovalo nevídaných 26 hráčů!, kteří za necelé 3 měsíce odehráli reálných 126 partií (násobte dvěma, což je počet hráčů u partií…smiley). Můj pořadatelský sen byl dostat se nad 25 účastníků (mimo jiné i kvůli pohodlnému losování dvojic v závěrečných kolech). Superlativy již vynechám, ale zapojení 36 hráčů ve skončeném jarním cyklu, by asi předem neprognózoval snad nikdo a přebor již pozvolna začíná konkurovat i malým OPEN turnajům… Pravidelně také srovnávám turnaj se soutěžemi družstev, když hodnotím jak počet, tak i kvalitu odehraných partií.  Běžně 8 členné družstvo v soutěži se 12 družstvy odehraje za půl roku 88 partií – my nyní stihli 173 partií (téměř dvojnásobek) za necelé 3 měsíce, a to ještě se zápočtem na FIDE ELO a bohatým cenovým fondem pro třetinu účastníků!! – další komentář to snad ani nepotřebuje…

Z dosavadních 15 turnajů bylo posledních 12 započítáváno na FIDE listinu osobních koeficientů a vzhledem k počtu 11 kol, výši startovného, i výši cenového fondu, se zcela jistě jedná o nejlevnější FIDE turnaj v České republice!! I z těchto důvodů by pro mne již nyní nebylo až tak velkým překvapením, pokud by další podzimní turnaj překonával počtem startujících hráčů rekordní údaje toho právě skončeného, protože zatím vždy většina těch, kteří si start v turnaji vyzkoušeli, tak do turnaje nastoupili znovu a navíc se stal lákadlem pro další nové zájemce !? smiley

Z pohledu věkového složení jsem vždy turnaj prezentoval jako soutěž organizovanou pro „dříve narozené“. Je to však OPEN turnaj, takže ta struktura účastníků je velice pestrá.  Pokud jste někdy slyšeli o tom, že šachy jsou sportem a zábavou pro lidi ve věku od 5 do 100 let, tak my se tomu neskutečně blížíme! V ukončeném přeboru bylo nejmladší účastníci na startu Barborce Mičové 7 let a Karel Koval zanedlouho oslaví již svých 97 let!!

Tu statistiku trochu více rozeberu pro ty, co by si snad mysleli, že tam nenaleznou hráče svému věku přiměřené…? Počet hráčů do 15 let – tedy vyložených mládežníků bylo 8 (necelá čtvrtina), z toho 3 byli do 10 let – a vůbec se v turnaji výsledkově neztratili… Dorostenců a juniorů v kategorii do 20 let bylo jen 5, což je přirozené, protože v tomto věkovém intervalu zas až tak mnoho hráčů nemáme.  V největším věkovém intervalu „dospěláků“ nad 20 a do 60 let startovalo 13 hráčů. A dokladem toho, že turnaj je organizován pro ty dříve narozené, je i účast dalších 10 hráčů nad 60 let.

Od počátku konání těchto turnajů se již do hry zapojilo 84 hráčů ze 13 různých oddílů. Z toho jsou již jen čtyři hráči opravdu „kmenoví“, co odehráli všech 15 cyklů a další 2, kteří mají 100 % účast v historii turnajů započítávaných na FIDE ELO. Ještě dalších 5 nastoupilo do turnaje nejméně 7x ! – a to je již dosti silné jádro hráčů, u nichž se dá říci, že vnímají tento turnaj, jako dobrý, oblíbený a organizovaný podle jejich gusta…. Co se týká zapojení „cizích“ hráčů, tak činí zhruba ¼ z celkového počtu a zatím to historicky byli hráči z Baníku Havířov, Dobré, Skalice, Sokolu Metylovice, VOKD Poruba, Dobratic, Mostu u Jablunkova, SK Stonava, Interchess, Brušperku, TŽ Třince a 1x dokonce z Polska.

Přistupme však k těm nejvýraznějším výsledkům z právě ukončeného přeboru. V minulém cyklu jsem v několika komentářích psal, že v turnaji hráli 2 hráči svoji extraligu a daleko za nimi bylo velké pole hráčů hrajících nižší soutěž. Byli to 13 letý Marek Miča, který nakonec o půl bodu předstihnul nejvýše nasazeného Matěje Kuchaře. V ukončeném cyklu soutěže to opět vypadalo na extraligu dvou hráčů, i když ne tak výraznou, když ovšem nečekaně našeho předního talenta a suverénního vítěze podzimního kola nahradil Karel Kubala… Asi se to povedlo naposledy v tomto turnaji, protože Marek se stále zjevně zlepšuje a nyní 2x tvrdošíjně odmítnul ve vzájemných duelech Karlovi nabídnutou remízu – a poté musel 2x ve vzájemných soubojích kapitulovat. Na druhou stranu je nutné přiznat, že Karel tentokráte do turnaje vstoupil impozantně a po 7 partiích měl 6,5 bodů se ztrátou půlky právě v partii proti Matějovi. Poté ho však stihla hráčská krize a 2 partie za sebou prohrál. Nebýt toho, tak mohl bojovat i o prvenství v turnaji…? – to jsou však jen kdyby…

Zatím jsem vždy v tomto bodě hodnotil i největší přírůstky na ELO. Na rozdíl od celé plejády rekordních statistických údajů, v tomto hodnocení se žádné rekordy nekonají. Za posledních 8 turnajů 7x vždy někdo poskočil jen za daný turnaj o více, nežli 100 bodů na FIDE ELO. Tentokráte je „malým rekordmanem“ jen Bartoloměj Buchta, který si za dosažený bodový zisk připisuje „jen“ +78 ELO bodů! Právě i u něho (letos dosáhne teprve věku 10 let) předpokládám, že se jednalo jen o mezistupeň pro jeho vstup mezi elitu ve své věkové kategorii – a do podzimu to jeho ELO dozná ještě výraznějšího nárůstu (předváděná hra tomu nasvědčuje)…?

O to víc je překvapující, že vlastně dva další nejvyšší nárůsty FIDE ELO zaznamenali 3. a 1. z nasazených hráčů…!? „Stařešina“ K. Kubala, uhranými 8,5 body které dosáhl proti soupeřům s nejvyšším průměrným ELO v turnaji, si polepšil o +44 ELO bodů!! Ještě více překvapující je, že i nejvýše nasazený Matěj Kuchař při ztrátě 1 bodu  z 10 partií si své ELO 2058 polepší o +43 ELO bodů !! Matějovi je třeba současně poděkovat za to, že šel do turnaje se svojí „kůží na trh“, protože mimo první čtyřku měl na své soupeře náskok ELO přes 300 bodů. Opakovaně se ale ukazuje, že kdo na své ELO má, tak na něho uhraje výsledek i v takovém turnaji, kde je v nasazení dominující. K tomu si pak navíc odnesl hezkou finanční odměnu…J

Marek Miča tentokráte (celkem nešťastně) skončil čtvrtý… - co více? – odepisuje si na své ELO -53 bodů, což je druhá nejvyšší ztráta v turnaji. Je to však jen malá vratka Marka z předchozích turnajových zisků, když na podzim 2017 si připsal z téhož turnaje na FIDE ELO +131 bodů, v podzimním turnaji 2014 si připsal + 132 ELO bodů a v roce 2016 dokonce +189 bodů na FIDE ELO!! – opět asi nevídaný rekord a je jasné, že Markovi tato hráčská konfrontace se staršími hráči mimořádně svědčí a každoročně ho katapultovala výkonnostně o kategorii výš. Při příštím startu v turnaji už asi nebude pochyb o tom, kdo je v turnaji nejlepší…?

Mnoho hráčů si také neuvědomuje, že systém turnaje s „nemizejícími“ nasazovacími koeficienty představuje vlastně organizaci 3 turnajů v jednom!! Finanční ceny (cenový fond byl celkem 7300,- Kč) byly rozděleny podle skupin hráčů s rozdílnou hodnotou nasazovacích koeficientů. Tentokráte jsme měli 10 hráčů od počátku zvýhodněných +2 body nasazovacího koeficientu a pro absolutní pořadí byly vypsány 3 hlavní ceny. Mezi tyto hráče neproniknul nikdo z níže nasazených, což samozřejmě odpovídá rozdílu výkonnosti, kterou žádný z druhé dekády hráčů zásadně nenarušil. Za skupinu hráčů s 1 nasazovacím bodem však své hezké finanční ceny brali hráči v celkovém pořadí na 6., 7. a 10. místě. A ještě významnější je snad to, že byly rozdělovány i 4 ceny pro hráče bez nasazovacího koeficientu, kde rovněž pěkné finanční ceny obdrželi i hráči, kteří se v absolutním pořadí umístili na 16., 20., 22. a dokonce i 23. místě  celkového pořadí!!

Co dodat na závěr? Je zcela evidentní, že turnaj stále nabírá na síle a našel si již velmi široký okruh stabilních hráčů. Dlouho jsem očekával, že účast hráčů nad 20 osob se stane samozřejmostí?? – nyní to pokládám za nízký cíl a očekávám v podzimním cyklu start kolem 40 hráčů?? Také pro ty, co si stále myslí, že se jedná o turnaj pro „slabší“ hráče myslím, že stačí jen příklad Matěje Kuchaře. Navíc z velkého počtu neelistů již nyní budou 4 z nich na podzim mít FIDE ELO (věřím, že přes léto se k nim přidají další) a samozřejmě dalších několik mládežnických talentů se do podzimu posune se svým ELO na mnohem vyšší úroveň! Nový turnaj - 16. cyklus této soutěže, je předběžně naplánován tak, že jeho první kolo se uskuteční v úterý 11. září 2018, ke kterému jste již nyní srdečně zváni. Propozice i další podrobnosti najdete s předstihem na stránkách www.chessfm.cz.  

U vyhodnocování výsledků turnaje jsem opomněl poděkovat za nezastupitelnou pomoc a spoluorganizátorství Antonínu Surmovi, bez nějž by zřejmě ten turnaj nebyl na takové úrovni, jak se nyní prezentuje – takže Toníku díky…

 

Karel Kubala