Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za dosavadním průběhem Klubového přeboru

V úterý 12. prosince byl posledním 11. kolem uzavřen 14. cyklus "Otevřeného klubového přeboru" a již 9. ledna se v SVČ Klíč od 17.15 hodin uskuteční 1. kolo 15. cyklu.

Pokud máte stále pochybnosti, zda se turnaje zúčastnit, možná vám v rozhodování pomůže analýza dosavadních ročníků z pera hlavního "tahouna" turnaje Karla Kubaly.

 

Komentáře

Ohlédnutí za klubovým přeborem.

Jedenáctým kolem byla v úterý 12. prosince 2017 napsána poslední tečka za již 14. turnajem, který je nazván Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a podle struktury jeho účastníků je zřejmě tento název výstižný. Výkonnostně je soutěží pro hráče od začátečníků až po šachisty úrovně kandidáta mistra. Co se týká klubové příslušnosti, tak pravidelně jsou na startu hráči 4 až 5 různých šachových oddílů a turnaj funguje i jako náborový, protože téměř vždy se do hry zapojí i nějaký hráč neregistrovaný. Z pohledu věkového složení se jedná především o turnaj pro „dříve narozené“, ale je to OPEN turnaj, takže neschází i podíl účasti několika mládežníků.  A pokud jste někdy slyšeli o tom, že šachy jsou sportem a zábavou pro lidi ve věku od 5 do 100 let, tak my se tomu skutečně blížíme, když v ukončeném přeboru bylo nejmladšímu účastníkovi 8 let a Karel Koval zanedlouho oslaví již svých 97 let a jako tradičně odehrál všech 11 partií!!

Po skončení každého přeboru dělávám k němu dodatečný komentář a provádím také jeho statistické zhodnocení. Hodně již bylo zjistitelné ze závěrečné tabulky i komentáře k ní. Přesto je dost dalších pohledů, které je možné podrobit dalším rozborům.

Z dosavadních 14 turnajů bylo posledních 11 započítáváno na FIDE listinu osobních koeficientů a zapojení 26 hráčů je početně historicky bezkonkurenčně nejvyšší, což nemění ani fakt, že reálně turnaj dohrálo 24 hráčů. Totéž se dá říci o počtu odehraných partií, kde  odehraných 126 partií v průběhu 3 měsíců překonává dosavadní rekord o více nežli 25 % !! To současně svědčí o vysoké herní aktivitě všech zapojených hráčů. Od počátku organizace tohoto turnaje to již je 1232 partií – a snad nemůže být pochyb o tréninkovém přínosu soutěže pro zúčastněné hráče.

Od počátku konání těchto turnajů se již do hry zapojilo 69 hráčů z 12 různých oddílů, z toho jsou již jen čtyři opravdu „kmenoví“ hráči, co odehráli všech 14 cyklů a další 2, kteří mají 100 % účast v historii turnajů započítávaných na FIDE. Co se týká zapojení „cizích“ hráčů, tak činí zhruba ¼ z celkového počtu a zatím to historicky byli hráči z Baníku Havířov, Dobré, Skalice, VOKD Poruba, Dobratic, Mostu u Jablunkova, SK Stonava, Interchess, Brušperku, TŽ Třince a 1x dokonce z Polska.

Nyní k těm nejaktuálnějším výrazným výsledkům právě ukončeného přeboru. Již v několika komentářích posledních kol jsem psal, že v turnaji hrají 2 hráči svoji extraligu a daleko za nimi je velké pole hráčů hrajících nižší soutěž...J Absolutním a suverénním vítězem se stal teprve 13 letý Marek Miča, který prohrál jedinou partii!! s nejvýše nasazeným Matějem Kuchařem, kterého však ve dvoukolově hraném turnaji také jednou porazil a v konečném výsledku jej o půl bodu předstihnul. Gratulace k nevídanému výsledku je na místě!  Další bodově nejbližší účastníci turnaje měli odstup nevídaných 3,5 bodů! Samozřejmě i bodový zisk Marka na FIDE ELO +131 bodů patří k historicky k jednomu z nejvyšších. Podzimní starty Markovi prostě mimořádně svědčí, protože již v podzimním turnaji 2014 si připsal v obdobném turnaji + 132 ELO bodů a v roce 2016 dokonce +189 bodů na FIDE ELO!! – opět asi nevídaný rekord a je jasné, že Markovi tato hráčská konfrontace se staršími hráči mimořádně svědčí a každoročně ho katapultuje výkonnostně o kategorii výš…

Svůj osobní úspěch však nezaznamenal jen Marek Miča, ale i několik dalších hráčů. Je jasné, že pro zúčastněné mládežníky se dobrý bodový zisk promítne mnohem výrazněji na jejich přírůstek ELO, protože jim se jejich ELO přepočítává s rozvojovým koeficientem k = 40, zatímco těm dříve narozeným jen s k = 20. Další výrazné a nadprůměrné přírůstky na své ELO tak zaznamenali Pavlína Dudová (+96) a Denis Lička (+95), což je ovšem docela srovnatelné s přírůstkem koeficientu +44 bodů seniora Jana Lavrišina! Zajímavým postřehem ještě může být vyzdvižení práce trenéra Jakuba Rabatina. Víme, že většina předních talentů BŠŠ má svého individuálního trenéra a v ukončeném turnaji startovali hned 3 svěřenci Jakuba – Marek Miča, Tobiáš Krejčok a Matyáš Kaňák, jejichž souhrnný přírůstek na FIDE ELO byl úctyhodných +211 bodů – a není pochyb, že nemalou zásluhu na tom má jejich trenér… Do detailu již zacházet nechci, přestože jsou i další hráči, jejichž zisk osobního koeficientu je slušný, a přirozeně je tam i řada hráčů, kteří naopak tentokráte ze svého ELO nějaké body odepsali. Hlavním posláním turnaje je však vytvoření kvalitního tréninkového prostředí – a zcela jistě je pravdivé tvrzení, že hráč se nejvíce poučí z prohraných partií. Po poučných prohrách zcela jistě přijdou v dalším období výhry a ti, co vydrží, tak se svého zpětného růstu určitě dočkají… Také to, co jsem zmínil o rozdílu rozvojového koeficientu u mládeže oproti seniorům způsobilo v turnaji to, že součet mínusových korekcí na ELO činil 398 bodů, zatímco suma přírůstku je násobně vyšší – plus 527 ELO bodů!

Co dodat na závěr? Je zcela evidentní, že turnaj stále nabírá na síle a našel si již velmi široký okruh stabilních hráčů. Dlouho jsem očekával, že účast hráčů nad 20 osob se stane samozřejmostí – nyní jsem přesvědčen, že novým cílem, v již blížícím se cyklu, bude pokoření počtu startujících hráčů přes 30 účastníků…?! Ten další turnaj je již připraven a v úterý 9. ledna 2018 je naplánováno jeho první kolo. Jedná se o 15. cyklus této soutěže, takže je svým číslem takový polokulatý a na účast všech přátel šachu se těší organizátor a pisatel těchto řádků. Propozice, jakož i další informace naleznete včas jako vždy na stránkách www.chessfm.cz a mnozí z vás i v osobních pozvánkách, které budu rozesílat.

 

Karel Kubala