Ohlédnutí za MS mládeže 2010 - rozhovor s Vanem a Tadeášem

Ve dnech 19. - 30. října se členové BŠŠ Nguyen Thai Dai Van a Kriebel Tadeáš zúčastnili v Řecku (Halkidiki) "Mistrovství světa mládeže v šachu 2010". Oba naši hráči se k mistrovství ještě jednou vrací a  v "komentáři" přibližují atmosféru šampionátu, hodnocení vlastní hry a mnoho dalšího.

Van skončil na 32.místě - 6,5 bodu (157 hráčů ze 68 zemí), Tadeáš se umístil na 39.místě - 6,5 bodu (140 hráčů ze 75 zemí).

Vane, líbilo se ti v dějišti šampionátu? Jak jsi byl spokojený s ubytováním, stravováním, hracím sálem?

Ano. Ubytování bylo v příjemném hotelu u moře a stravování bylo výborné. S hracím sálem to bylo trochu horší. Hrací místnost pro H10 neměla okna a toalety byly daleko a v jiném patře.

Jaká panovala atmosféra v čs. výpravě?

Atmosféra v týmu byla perfektní. Ve volném čase jsme hráli spolu fotbal, karty, stolní tenis,…

Kdo tě z čs. reprezentačních trenérů na MS připravoval a byl jsi spokojený?

Byl jsem ve skupině trenéra Pavla Benča. Jeho přípravy na soupeře mi hodně pomohly. Cítil jsem se před každou partií jistější.

Jak hodnotíš svůj výsledek (32. místo, 6,5 bodu)?

Jsem docela spokojený. Před turnajem bych byl určitě spokojený s tímto výsledkem, ale v polovině turnaje jsem chtěl a cítil se na lepší umístění.

Po 8. kole to dokonce vypadalo na umístění v první desítce, proč to nevyšlo?

Ano. Měl jsem šanci vyhrát v 9.kole partii a měl jsem ji i slušně rozehranou, ale některé nepovedené výměny mne stály vítězství a to byl ten klíčový moment.

Které cenné zkušenosti jsi sis z MS přivezl?

Na MS jsem měl možnost soupeřit s nejsilnějšími hráči.

Která partie se ti na MS povedla nejvíce a co si na ní ceníš?

Nejvíc se mi líbila partie s Costachim z Rumunska. Vyhrál jsem po dlouhém a těžkém boji.

A teď naopak, která partie se ti na MS vůbec nepovedla a proč?

To byla asi třetí partie s Anthopoulosem z Řecka. Měl jsem sice půl bodu, ale po analýze s trenérem jsem zjistil, že v partii se o nic nehrálo.

Pomohla ti přítomnost tvého otce na MS?

Ano. Hodně.

Budeme trochu věštit. Vane, příští rok startuješ na MS mládeže v Brazílii opět v kategorii do 10 let – s jakým umístěním budeš spokojený?

Pokud budu mít šanci hrát, chci skončit v první desítce, i když vím, že to není jednoduchý úkol.

Jaké jsou tvé osobní sportovní ambice v letošní sezóně 2010/2011?

Chci mít na konci sezóny ELO přes 1800.

Tadeáši, líbilo se ti v dějišti šampionátu? Jak jsi byl spokojený s ubytováním, stravováním, hracím sálem?

V Řecku bylo skvěle, kdybych se tam mohl vrátit, neváhal bych. Jediná věc, která mě překvapila, byl fakt, že pořadatelé, ačkoliv věděli, jaký bude nával, nedokázali zajistit stabilitu připojení k internetu, takže dopoledne a večer se připojilo jen několik šťastlivců. Jinak ubytování bylo na velmi dobré úrovni a především jídlo se absolutně nedá srovnávat se stravou na českých turnajích a potažmo školní jídelnou.

Atmosféra byla pohodová jako obvykle, většina repre se navzájem znala a žádný skandál se díkybohu (nebo možná pro pozorovatele bohužel?) nekonal. Ke konci turnaje už byla v týmu spíše taková ospalá nálada a už ani se mnou nikdo nechtěl do moře (možná brzo ráno by se někdo našel, ale brzké vstávání jsem nechal za sebou v ČR).

Byl jsem pod křídly Sergeje Berezjuka, s problémy v přípravě byl vždy ochotný pomoci a poradit. Na trenéra si určitě stěžovat nemůžu, ten mi nevedl ruku a nehrál za mě.

Jak hodnotíš svůj výsledek? (39. místo, 6,5 bodu)

Rozhodně to není to, čeho jsem chtěl dosáhnout. Výrazně pokulhává za nasazením i za tím, co jsem plánoval, navíc to znamená nepříjemně vysoký úbytek na ELO, ale teď už je pozdě něco dělat.

Čemu připisuješ výsledek, který je za všeobecným i osobním očekáváním?

Problém byl očividně ve hře bílými, černými jsem soupeře většinou nakonec přetlačil v koncovce. Nakonec se mou hlavní údernou zbraní neplánovaně staly černé (pustil jsem jenom půl bodu), celý turnaj byl jako na houpačce. Šancí jsem měl spoustu, ale téměř žádnou jsem nevyužil, a když nedáš, dostaneš.

Vykrystalizoval se problém se zahájením, tam je očividně třeba něco změnit. Když nezískávám hratelné pozice, tak se hraje opravdu špatně.

Nejspíše to bude partie z 9. kola, mimochodem jediná bílá, kterou jsem vyhrál. Už poněkolikáté v turnaji jsem naletěl do přípravy, ale podařilo se mi soupeře vykolejit a dovést jej do docela šílené pozice, kde se přepočítal a efektně prohrál.

Partie ze 3. kola s Číňanem Wangem mě bude určitě ještě dlouho strašit ve snech. V zahájení jsem soupeři uhnul do pozice, se kterou si nevěděl moc rady a dostal se do tragické pozice. Postupně můj soupeř několikrát přežil svou smrt, když jsem nejdříve zvolil netrpělivé pokračování, poté jsem přehlédl vyhrávající kombinaci a nakonec jsem mu vyměnil střelce, který celou partii nehrál a zaslouženě jsem prohrál. Trochu zabolí i to, že nakonec skončil na 4. místě.

Budeme trochu věštit. Tadeáši, příští rok startuješ na MS mládeže v Brazílii opět v kategorii do 16 let – s jakým umístěním budeš spokojený?

Nejdřív musím podotknout, že bude třeba vyhrát Mistrovství ČR, což se může ukázat jako tvrdý oříšek. Pokud se kvalifikuji, tak se budu snažit vyhrát nejlépe všechny partie a být nejlepší !

Důležité bude březnové MČR mládeže, kde budu obhajovat svůj titul z minulého roku. Turnajový kalendář nemám zatím úplně vyjasněný, každopádně bych se velmi rád zase posunul výkonnostně o kousek dál.

Děkujeme Vane a Tadeáši za poskytnuté rozhovory. Chlapci "makáme-makáme" a z Brazílie chceme poslat pohled !