Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ostravský koník - hodnocení Stanislava Jasného

O sportovních úspěších členů Beskydské šachové školy na mezinárodním šachovém festivalu "Ostravský koník 2012" jsme vás již informovali v upoutávkách:

Nyní se na vystoupení našich hráčů můžeme podívat pohledem trenéra Standy Jasného.

Komentáře

Ohlédnutí za „Koníkem“.

Nedávno skončený turnaj „Ostravský koník“ přinesl mnoho zajímavých postřehů. Především je to výborný turnaj, je blízko a tudíž je možné dojížděním šetřit náklady na ubytování a hlavně každý hráč si podle svých možností zahraje s téměř ideální skladbou soupeřů, kterou nabízí hned dva openy.

Nebudu hodnotit výsledky dospělých hráčů hned z několika důvodů. Jsme škola, která by se měla především zabývat výkony mládeže. Není to soutěž družstev, ve které hrají všichni hráči ve stejném týmu a v předem vybrané sestavě.  Zatímco pro jednoho třicetiletého muže v plné síle je výkon 1550 obrovským úspěchem, tak pro druhého stejně starého je výkon 2300 zklamáním. Už jsem však viděl různé laciné překrucování a zkrátka každý dospělý má své jiné možnosti.

V turnaji „A“ nastoupili tři naši borci.

Nejlépe si vedl Michael Kubík, který jak svým výsledkem, tak i výkonem potvrdil, že jeho dlouhodobý šachový růst není náhodný. Potěšující je zejména kvalita jeho partií (i prohraných) a nekompromisní způsob hry. Odborné názory se shodují, že by se již brzy mohl pokusit o útok na mezinárodní tituly.

Výborně v turnaji účinkoval Nguyen Van, který dokázal i přes svůj velmi nízký věk sehrát spoustu kvalitních partií se silnými soupeři a rovněž vysoko nad svůj aktuální rating.  Není pochyb, že poletí rychle nahoru.

Velmi dobře zahrál také Tomáš Chromík, který si dokonce mohl vybrat mezi turnaji. Ukázalo se, že jeho volba „A“ turnaje byla správná a výkonem potvrdil, že tam rozhodně patří.

Na těchto hráčích je již poznat dobrý trénink.

V turnaji „B“ nastoupilo našich dětí více. Téměř všichni hráli o něco lépe, než je jejich aktuální rating. Pokud bereme v úvahu, že zhusta nastupovali proti elově výrazně silnějším soupeřům, je to současně s výsledky „A“ turnaje nejlepší důkaz toho, že mít možnost hrát s výrazně silnějšími soupeři je mnohem prospěšnější než se slabšími či vyrovnanými.

Velmi zajímavé výkony předvedli především:

Natálka Kaňáková, jejíž partie byly velmi obsažné a téměř se stala nejlepší ženou turnaje.

Filip Kaňák, který zejména v prvních dvou třetinách turnaje hrál tak, že to vypadalo na boj o přední příčky. V závěru trošku polevil.

Vzhledem k věku je třeba vyzdvihnout výkony:

Zuzky Gřesové, která se lepší doslova den ze dne, každou sehranou partií se rychle učí. Je to vidět i na jejím přístupu v tréninku.

Roberta Demka, který i přes nevydařený start nesklopil hlavu, zabral a dokázal, že je na vyšší úrovni, než je jeho oficiální výkonnostní třída.

Moc pěkný přístup k partiím měl Patrik Vyvial, který často ještě bojoval, když starší děti skončily.

Určitě i další naši hráči už mnohokrát prokázali, že dokážou hrát velmi dobře, zde také nepodali špatný výkon, ale jistě nikdo z nich nestojí o falešné lichotky. Důležité jsou nasbírané zkušenosti. Kvalitně trénujte a bude to ještě lepší.

Myslím, že turnaj celkově dopadl velmi dobře a plně ho doporučuji i pro příští rok.