Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 15. září odstartoval již 10. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Vysoglad P. - Kuchař M. 0-1, Lepík J. - Štěpán P. 0-1, Kubala K. - Sysala S. 1-0, Saforek M. - Miča M. 0-1, Vantuch L. - Frank A. 1-0, Koval K. - Lavrišin J. 0,5-0,5, Adamec T. - Bebek I. 0-1, Kawulok A. - Haška F. 0,5-0,5.

Na čele tabulky se po 1. kole usadili Patrik Štěpán, Karel Kubala a Matěj Kuchař.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 15.9.2015 nám započal již jubilejní 10. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraný současně jako okresní přebor jednotlivců a již k 1. kolu sešlo rekordních 17 hráčů! Mimořádné je i zvýšení kvality soutěže, když průměr ELO prvních 8 hráčů vzrostl oproti jarní části o úctyhodných 138 bodů!! Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit, což podle předběžných přihlášek udělalo dalších 8 hráčů – ale mohou tak samozřejmě učinit i další zájemci o strávení příjemných chvil nad šachovnicí, či pro využití turnaje na kvalitní trénink. Již zde je nutné zopakovat, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO se takto – vzhledem k výši startovného - velice levně dostal na FIDE listinu) nebo své stávající zlepšit, nebo se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20:30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní třetiny startovní listiny zvýhodnění pro losování přídavným nasazovacím koeficientem 2 bodů a střední třetina jednobodovým nasazovacím koeficientem, aby se docílilo co „nejkvalitnějších“ soupeřů a partií pro každou výkonnostní skupinu. Navíc forma soutěže umožňuje nalosování dvou hráčů během turnaje proti sobě 2x (vždy s opačnými barvami figur), což zvyšuje těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V 1.kole se tedy odehrálo rekordních 8 partií, když k překvapení došlo hned na 1.šachovnici, kde neuspěl favorit Petr Vysoglad s bílými proti Matěji Kuchařovi.  Další dva nejvýše nasazení Patrik Štěpán černými proti Jaroslavu Lepíkovi a Karel Kubala proti Stanislavu Sysalovi své vyšší nasazení potvrdili a ve svých partiích zvítězili. Své reprezentační mládežnické ambice potvrdili bodovým ziskem i Marek Miča proti Michalu Saforkovi a Lucian Vantuch proti Adamu Frankovi. Netradičně skončily hned 2 úvodní partie remízou, netradičně proto, že v jarní části z 83 odehraných partií takovým výsledkem skončilo jen 11 partií. Obě partie však skončily tímto výsledkem až po tuhém boji. Byly to partie Koval – Lavrišin a Kawulok - Haška.

Vstup do 10. cyklu komentovaného přeboru se zdá být úspěšný a dovoluji si tímto znovu pozvat další zájemce k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný jak časově, tak ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů, když dosud pokaždé byli do soutěže zapojeni šachisté 4 až 6 různých oddílů.

Další informace a tabulku po 1.kole naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala