Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 13. září odstartoval již 12. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Mavrev D. - Tauš M. 0-1, Kubala K. - Miča M. 0,5-0,5, Sysala S. - Lepík J. 0,5-0,5, Lavrišin J. - Adamec T. 1-0, Bebek I. - Koval K. 0-1, Vyvial V. - Tauš Z. 1-0

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete v příloze.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak je to opět tady! - a v úterý 13. 9. 2016 byl odstartován již 12. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců. K 1. kolu se přihlásilo rekordních 14 hráčů z 5 oddílů (zatím vždy to bylo 10 až 12). Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit, a zřejmě se opět dostaneme na 20 hráčů v turnaji. Již zde je nutné zopakovat, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát, i když to není povinné a v rozpise turnaje jsou 3 dohrávkové termíny!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo chtějí své stávající ELO zlepšit (v posledních 5 turnajích se vždy někomu podařilo připsat za necelé 3 měsíce více nežli +100 ELO bodů na FIDE a rekordman L.Vantuch na jarním turnaji 2014 si připsal dokonce neuvěřitelných +213 ELO bodů !!!), nebo se hráč může ucházet o jednu z finančních cen (obvykle se to téměř polovině účastníků podaří), anebo prostě mít na podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní poloviny startovní listiny zvýhodnění pro losování přídavným nasazovacím jednobodovým koeficientem, aby se docílilo nalosování co „nejkvalitnějších“ soupeřů. Navíc forma soutěže umožňuje nalosování dvou hráčů během turnaje proti sobě 2x (vždy s opačnými barvami figur), což zvyšuje těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V 1. kole se tedy odehrálo 6 partií, když zcela netradičně 2 duely z 3 nejvýše nasazených dvojic skončily remízami – jako však tradičně v této soutěži – až po tuhém boji…. Své nejvyšší nasazení potvrdil  Martin Tauš černými v partii proti Davidu Mavrevovi, kterého jasně přehrál. Druhý nasazený Karel Kubala (věřím, že ještě do soutěže vstoupí nějací hráči s ELO vyšším) rozehrál proti Marku Mičovi zahájení bílými figurami dobře. Poté mu však zbytečně ponechal zdarma jednoho pěšce a přes jistou aktivitu stál hůře. Nakonec našel záchranu v remíze opakováním tahů – pro Marka  s černými figurami je to určitě uspokojující výsledek? Poměrně kombinačně komplikovanou pozici si vytvořili v partii Stanislav Sysala proti Jaroslavu Lepíkovi. Analýzy zřejmě ukážou, že oba měli v některé fázi partie o hodně lepší pokračování, které však nenašli  – nakonec duel skončil také nerozhodně.

Přesvědčivěji si vedli hráči ve startovním poli dolní poloviny startovní listiny (tedy hráči s nulovým nasazovacím koeficientem) a všechny 3 duely skončily plným bodovým ziskem těch výše nasazených. Jan Lavrišin v nejdelší partii dne bodoval bílými proti Tomáši Adamcovi. Duel dvou nejstarších účastníků turnaje rozhodl tradičně ostrou kombinační hrou ve svůj prospěch Karel Koval černými proti Ivanu Bebkovi. Naopak poslední nasazená dvojice svedla proti sobě Václava Vyviala proti sedmiletému benjamínkovi turnaje Zdeňku Taušovi. Vůdce bílých figur nakonec realizoval svůj útok při hře na dvou křídlech a bodoval – lehká partie to však určitě nebyla…?

Podle dosavadních zkušeností se do turnaje ještě zapojí další 4 až 6 hráči a znovu se dostaneme k počtu 20 startujících. Ještě jednou si tedy dovoluji tímto znovu pozvat další zájemce k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů, když dosud pokaždé byli do soutěže zapojeni šachisté 4 až 6 různých oddílů.

Další informace a tabulku po 1. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala