Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 2. kolo

2. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 20. září. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Lepík - K. Kubala 0,5-0,5, M. Miča - S. Sysala 0-1, K. Koval - D. Mavrev 0,5-0,5, K. Laurincová - J. Lavrišin 1-0, M. Saforek - V. Vyvial 1-0, V. Kaňák - I. Bebek 1-0.

Po 2. kole si nejlépe stojí: 1místo Stanislav Sysala, 2. místo Martin Tauš, 3. místo Karel Kubala.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 20 9. 2016 se uskutečnilo 2. kolo již 12. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců. Nově se do turnaje zapojili další 3 hráči – Michal Saforek, Kristýna Laurincová a Vladimír Kaňák a již na úvod zmíním, že všichni tři naplno bodovali a mohou být tak dobrým příkladem pro další hráče, kteří se do turnaje ještě mají zájem zapojit. Vzhledem k otevřenosti soutěže a možnosti scházející partie dodatečně odehrát věřím, že i podle zkušeností z předchozích turnajů se do turnaje ještě několik dalších hráčů přihlásí… Vstoupit je možné prakticky kdykoli, a mimo 3 řádné dohrávkové termíny je možné scházející partie odehrát i v jiných termínech.

Co nám tedy přineslo 2. kolo? I přes přírůstek nových hráčů pro změnu jiní tři absentovali, takže se bojovalo na 6 šachovnicích. Vzhledem k absenci nejvýše nasazeného hráče Martina Tauše se tak stali první nalosovanou dvojicí Jaroslav Lepík bílými proti Karlu Kubalovi – a u nich se dá hovořit o derby, protože v životě již spolu odehráli desítky partií. Průběh partie tomu derby také odpovídal, když ze zahájení vyšel J. Lepík s bílými s trochu lepší pozicí. Nicméně podle ELO byl favoritem K. Kubala, který využil zápletek střední hry k zisku kvality. Časová tíseň však není dobrým pomocníkem a tak se soupeř nakonec zachránil věčným šachem a duel skončil po 54 tazích smírně. Na 2. šachovnici se utkal bílými náš perspektivní talent Marek Miča se seniorem Stanislavem Sysalou. Dlouho to vypadalo, že náš mladý talent soupeře zničí, když vedl o kvalitu a k tomu měl i hrozby na soupeřova krále. Cestu k vítěznému útoku však nenašel a také asi trochu již podcenil i soupeře, jemuž se pod hrozbou chycení dámy podařilo nejen materiál získat zpět, ale přejít i do koncovky s figurou navíc…? Zvítězil tedy nakonec S. Sysala. Co více? – bodový zisk vynáší vítěze partie na samostatné 1. místo průběžného pořadí, i když již bylo zmíněno, že nejvýše nasazený M. Tauš má po absenci partii k dobru a má tedy potenciál dohrávkou se znovu na vedoucí pozici probojovat. Těžko říci čemu dnes přičíst takové výkyvy ve velkém počtu partií? V dalším duelu seniora Karla Kovala proti našemu dalšímu mládežnickému talentu Davidu Mavrevovi se po chybě Davida podařilo vůdci bílých figur získat figuru za pěšce – přesto i on pod tlakem nedostatku času v koncovce chyboval a nedotáhl vyhranou pozici do celkového vítězství – remíza.

Novou tváří v turnaji je tentokráte další z našich talentů – Kristýna Laurincová. A vstup se jí povedl znamenitě, když bílými jasně přehrála Jana Lavrišina. Mnohem urputnější boj se vedl v partii Michala Saforka bílými proti Václavu Vyvialovi. Vůdce bílých získal v průběhu střední hry pěšce navíc, ale ta převaha zůstala do koncovky, kde ještě na obou stranách byly 2 věže – přesto se Michalovi podařilo převahu materiálu prosadit a si mohl tak připočítat celý bod. Do celkové bodové bilance 4 : 2 ve prospěch bílých přispěl svým vítězstvím na poslední šachovnici Vladimír Kaňák, který v nejdelší partii kola porazil Ivana Bebka.

Hlavní cíl turnaje se tradičně naplňuje, protože se bojuje naplno a i zapsané nerozhodné výsledky zatím vždy byly až po tuhém boji. Na závěr nezbývá než ještě jednou pozvat další zájemce k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. 3. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace a tabulku po 2. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala