Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 3. kolo

3. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 27. září. Zaznamenali jsme tyto výsledky: S. Sysala - M. Saforek 1-0, M. Tauš - J. Lepík 1-0, K. Kubala - K. Laurincová 0-1, D. Mavrev - M. Miča 0-1, J. Lavrišin - K. Koval 0,5-0,5, I. Bebek - V. Vyvial 0-1, Z. Tauš - T. Adamec 0,5-0,5.

Po 3. kole si nejlépe stojí: 1místo Stanislav Sysala, 2. místo Martin Tauš, 3. místo Kristýna Laurincová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 27. 9. 2016 se odehrálo 3. kolo přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců. A opět nebyla o překvapivé výsledky nouze, přičemž na startu se objevilo zatím nejvíce hráčů, takže známe výsledky dalších 7 duelů. Tentokráte byli pro změnu lepšími vůdci černých kamenů, když docílili zisku 4 bodů a to ještě objektivně vzato ve dvou duelech zvítězili bílí z pozic pokud ne prohraných, tak dejme tomu remízových…

Jaké partie se tedy odehrály? Nejvýše nasazenou dvojicí byli Stanislav Sysala proti Michalu Saforkovi a podle mého hodnocení do koncovky přecházel s aktivnější pozicí Michal. Při výměnách se však dostal do zápletek, kde přehlédl vidličku a po ztrátě figury se již marně pokoušel zachránit alespoň půlku bodu – tudíž 1 : 0. To ovšem pomohlo S. Sysalovi k udržení samostatného 1. místa v postupové tabulce, i když objektivně je nutno poznamenat, že jeho 2 pronásledovatelé mají každý jednu partii k dobru.

Ještě nešťastnější průběh měla partie Martina Tauše proti Jaroslavu Lepíkovi, kde černý již v rané části partie získal zdravého pěšce a dlouhou dobu měl na šachovnici vyhranou pozici. Přechod do věžové koncovky se 2 pěšci navíc však neprovedl nejlépe a pozice s pasívní věží byla zřejmě remízová. Přesto černý stále bojoval o celý bod – jenže při hledání nejlepšího postupu se zamyslel trochu více – a překročil čas. Tato ztráta dobře rozehrané partie proti nejvýše nasazenému hráči asi bude  J. Lepíka ještě nějakou dobu mrzet…? – ale i taková je šachová hra. M. Tauš, tak při scházející jedné partii zůstává jen o půlku bodu za dosud vedoucím S. Sysalou.

Ve špatné formě pokračuje zatím 2. nasazený Karel Kubala, který tentokráte bílými vůbec nezvládnul partii proti Kristýně Laurincové a přestože se partie hrála až do 38. tahu, tak ve skutečnosti již byla rozhodnutá v tahu osmnáctém!! Kristýně toto vítězství navíc pomohlo k posunu na dělené 2. místo průběžného pořadí a její soupeř tak stále čeká na první vítězství…

Mezi hráči horní poloviny se odehrál ještě 4. duel, kde Marek Miča černými přehrál Davida Mavreva. Poměrně brzy získal figuru a partii dotáhnul do vítězného konce. David, který byl v jarní části turnaje štikou soutěže tak zatím stále čeká na své první vítězství a rozhodně má už nyní hodně co dohánět.

K další partii svedl los již tradiční rivaly ze středu tabulky a podle nasazení také sousedy v turnaji. Jan Lavrišin bílými proti Karlu Kovalovi se však poměrně brzy dohodli na dělbě bodů, protože na šachovnici bylo ještě poměrně hodně figur a pozice zdaleka nebyla zablokovan.

Mnohem bojovnější, ale také nervózní z obou stran byla partie Ivana Bebka proti Václavu Vyvialovi. Pozičně vůdce černých soupeře přehrál. Pak však dovolil bílé dámě poměrně dost hodně „zlobit“ černého krále, ale hrozby ustál a i zde byla nakonec partie rozhodnutá překročením času ze strany bílého.

Mozaiku výsledků uzavírá poslední duel benjamínka Zdeňka Tauše proti Tomáši Adamcovi, a když jsme již měli v 1. i 2. kole ukončené partie věčným šachem, tak tato partie skončila nerozhodně po trojím opakování tahů.

Příští úterý je na pořadu již 4. kolo, ale zatím je ještě stále čas naplno vstoupit do turnaje, protože dohrávkové termíny a systém soutěže umožňují scházející partie dohnat… Nezbývá tedy, než znovu pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace a tabulku po 3. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala