Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 6. kolo

6. kolem pokračoval v úterý 27. února jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - K. Kubala 0-1; D. Lička - M. Kuchař 0-1; M. Frank - M. Kuchař 0-1; J. Lavrišin - M. Saforek 1-0; J. Pavlica - T. Adamec 1-0; B. Buchta - P. Dudová 1-0; D. Zmelty - I. Bebek 1-0; L. Buchta - O. Matusík 1-0; A. Socha - T. Schenk 1-0; B. Mičová - P. Bužek 0-1; M. Boháč - J. Matusík 0-1; J. Koziorek - D. Růčka 0-1.

 

 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Matěj Kuchař, 3. místo Marek Miča a Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Bartoloměj Buchta, u hráčů bez bonifikace vede David Zmelty.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 27. února 2018 bylo v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 6. kolo, čímž se s 11-kolovým turnajem dostáváme do druhé poloviny soutěže. Silné mrazy a také nemocenské stavy způsobily, že se odehrálo „jen“ 11 partií, ale k tomu přibyly i 2 dohrávky, což opět v sumě dává vysoké herní nasazení, když již nyní se celkový počet odehraných partií vyhoupl na číslo 90!! Také bojovnost je nadále příkladná a opět nebyl zaznamenán jediný nerozhodný výsledek a skóre 6 : 7 tentokráte vyznělo ve prospěch vůdců černých figur.

Nejvýše postavenou dvojicí byli v odvetě Marek Miča proti Karlu Kubalovi – a Karlovi se v jarní části opravdu daří, když si z partie plné zvratů odnesl již druhý bod ze vzájemných partií. Nebylo to však čisté vítězství. Po připraveném překvapivém gambitovém zahájení získal černý poziční převahu. Poté u něj nastal výpadek v koncentraci, což znamenalo ztrátu druhého a to ještě centrálního pěšce a zdálo se být o partii rozhodnuto. Nakonec však (mimo štěstí) rozhodla i zkušenost staršího z dvojice. Marek tradičně odmítnul i nabídnutou remízu a díky tomu, že soupeři navíc umožnil pěkný kombinační obrat, tak se výhoda po zisku figury za 2 pěšce přehoupla na stranu Karla, který si již zisk bodu nenechal ujít. Opticky se zdá, že K. Kubala již zcela unikl dalšímu startovnímu poli – ale zatím je taková hodnocení předčasné. Nejvýše nasazený Matěj Kuchař již tradičně dohání scházející partie simultánní hrou a tentokráte při lichém počtu účastníků zaznamenal hned 2 body v partiích černými proti Denisu Ličkovi a Martinu Frankovi. Stále mu však schází do plného počtu ještě jedna partie, což v případě bodového zisku jej posouvá o pouhý půlbod za lídrem v tabulce. Ještě podstatnější je fakt, že oba tito hráči se zatím nestřetli, takže zcela rozhodující budou výsledky z jejich vzájemných duelů. S odstupem již 2,5 bodů na lídra jsou nyní při plném počtu odehraných partií Marek Miča a Adam Frank, kteří se však také dosud s M. Kuchařem neutkali. Je tudíž zřejmé, že vše na medailových pozicích je v rukou nejvýše nasazeného Matěje.

Z horní části startovní listiny zvítězil překvapivě níže nasazený Jan Lavrišin nad Michalem Saforkem a naopak Jiří Pavlica potvrdil roli favorita v duelu s Tomášem Adamcem.

Nyní se dostáváme ke komentáři hráčů, které mám ve zvyku nazývat štikami v rybníce. Tou největší štikou je zatím bezesporu 10 letý Bartoloměj Buchta, který reálným bodovým ziskem 4 bodů ze 6 partií se probojoval jako 18. nasazený již na 8. místo !! – jen aby v nasazeném tempu vydržel... Tentokráte zabodoval proti mnohem výše nasazené Pavlíně Dudové. O půl bodu za ním jsou ze skupiny hráčů s jedním nasazovacím koeficientem Martin Frank a Denis Lička, kteří právě v tomto kole podlehli M.Kuchařovi a jistě bude zajímavé sledovat boj o medailové pozice v této skupině hráčů…

Ve skupině hráčů „ třetího turnaje“, tedy hráčů s nulovým nasazovacím koeficientem je pověstnou štikou David Zmelty. Odehrál zatím všech 6 partií proti hráčům s platným ELO a docílil skvělé 4 body – nyní to bylo v duelu s Ivanem Bebkem. V těsném závěsu však je Lukáš Buchta, který zatím má jen o půl bodu méně, docílených rovněž proti hráčům s platným ELO! Tentokrát slavil vítězství v partii s Ondřejem Matusíkem. I v této skupině však bude ještě další vývoj velmi zajímavý, protože se 3 body a scházející jednou partií jsou v závěsu hned 2 hráči. Jiří Matusík tentokráte černými zvítězil nad Miroslavem Boháčem a Aleš Socha celkem překvapivě nad Tomášem Schenkem. Při plném bodovém zisku ve dvou scházejících partiích může tuto vedoucí skupinu doplnit i Barborka Mičová, které scházejí do plného počtu ještě 2 partie. Tentokráte sice podlehla bílými Přemyslu Bužkovi, ale zatím 50% bodový zisk určitě není špatný.

Příští úterý máme na pořadu 7. kolo a za 14 dní pak dohrávkový termín, ve kterém se také koná MČR mládeže, kde startuje hned několik účastníků přeboru, pro které je klubový turnaj bezesporu velmi kvalitní tréninkovou formou nejen pro tento přebor. I mimo úterní termíny však mohou hráči realizovat své dohrávky scházejících partií, nebo i předehrávky, pokud ví, že budou mít v době řádného kola nějaké překážky v účasti.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala