Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - hodnocení

Otevřený klubový přebor s visačkou "jarní" máme za sebou a tak je čas na hodnocení. A kdo jiný může hodnotit než "ideový" tvůrce klubových přeborů čestný předseda BŠŠ Karel Kubala. Více si můžete přečíst v přiloženém komentáři. A kdo vyhrál? Vítězů bylo více!

Celkové výsledky - 1. místo Zdeněk Holeksa, 2. místo Josef Port, 3. místo Michal Vaníček. Pořadí skupiny s 1 bonifikačním bodem - 1. Michal Vaníček, 2. Klára Zemková, 3. Jaroslav Krkoška. Pořadí skupiny bez bonifikačního bodu - 1. Ondřej Havelka, 2. Karel Koval, 3. Michal Křenek.

Komentáře

Jednalo se o 3.cyklus této soutěže, které se zúčastnilo 22 hráčů z 5 oddílů a od 5. ledna do 17.dubna 2012 odehráli celkem 112 partií !! Po 89 partiích z podzimní části to je dohromady 201 kvalitních tréninkových partií, když kvalitu soupeřů zajišťoval jednak systém nasazování ve třech úrovních bonifikačních bodů podle ELO hráčů a také to, že se nasazovalo dvoukolově. Účast hráčů k jednotlivým kolům nebyla povinná, naproti tomu bylo možné realizovat dohrávky nebo předehrávky partií, kterých se uskutečnilo celkem 15 a z teoretického počtu možných partií 143 se tak odehrálo přes 78 % možných partií ! Tolik základní kvantitativní statistika.

            Co k výsledkům jednotlivců ? Nasazený jako hráč č.1 s ELO 2154 potvrdil 1.místo i nejlepším výsledkem Zdeněk Holeksa. A přestože z 12 partií ztratil 2,5 bodu, tak si na ELO připíše +3. Zle vítěze proháněl Josef Port (9/11) a je otázka, jak by to dopadlo, kdyby odehrál plný počet partií. Na ELO si připisuje hezkých +22 bodů. Pro někoho možná překvapením je 3.místo Michala Vaníčka, který byl nasazen jako č.8, ale vysoká aktivita v dohrávkách (přiznejme, že doháněl spoustu partií, když každý druhý týden měl odpolední směny !) mu při zisku 8 z 12 přináší současně zisk 19 ELO bodů. Velkou krizí prošel Karel Kubala - vítěz podzimní části, když od 4.kola zaznamenal neuvěřitelných 6 nul !, ale i tak se finišem dopracoval na 50 % bodový zisk, ale z dříve vydobytého ELO si odepíše -24 bodů. Prvních 5, kteří si odnesli některou z hlavních finančních cen, ještě doplnil Patrik Milat ziskem 5,5 z 11.

            Pozitivní a motivační bylo i to, že o ceny bojovali i hráči nižších bonifikačních skupin (celkem bylo rozdělováno 10 cen), což bylo znát na mimořádné bojovnosti i na vysoké účasti hráčů až do posledního kola. O ceny střední třetiny hráčů (měli 1 nasazovací bod) se podělili Zemková (absolutně 4.), Krkoška a  Klus a ze skupiny bez bonifikace byl nejlepší Havelka následovaný 90 letým Karlem Kovalem!

            Hodnocením přes zisk ELO bodů se stali super skokany Klára Zemková + 62 a Jaroslav Krkoška +50. Zde bych zvlášť okomentoval start talentů, jejichž počet je propozicemi soutěže omezený. Absolutorium zasluhuje Klárka Zemková, když její výpočet bodového zisku výše uvedený není zcela pravdivý. Po 11 partiích má právo na přepočet zcela nového ELO a jelikož uhrála 7,5 b. z 12 partií, tak by jí to mělo vynést nové ELO 1830, což je +130 bodů proti osobnímu koeficientu na startu do soutěže !!! a to je nutné dodat, že v podzimní části téže soutěže již získala +47 ELO bodů (beze slov…). Méně úspěšná se zdá Natálka Kaňáková, která v podzimní části si připsala +58 ELO bodů a v jarní části ji to vychází „jen“ na dalších +19, ale i ona má nárok na přepočet ELO, takže by jí to mělo vynést nový koeficient 1878, což by bylo dalších +46 ELO bodů (samozřejmě u všech talentů je nutné počítat i s tím, že hráli ještě nějaké jiné soutěže, které jsou rovněž za dané období na ELO počítány, takže skutečná změna osobních koeficientů může být k 1.5. ještě jak do plusu, tak i do mínusu. Hodnoceno z pohledu klubového přeboru je to však více, nežli znamenité! V turnaji však startovali ještě další 2 talenti. Ondřeji Havelkovi při uhrání 6/11 sice vychází korekce ELO jen o +25 ELO bodů – po přepočtu nového ELO by to však mělo být +102 !! A poslední a nejmladší ze startujících talentů – 10 letá Zuzanka Gřesová – měla úplně raketový start do soutěže, když se mohla chlubit po 4 odehraných partiích 3,5 body !, dále již to tak slavné nebylo, ale přesto počítáno pouze z tohoto turnaje by jí mělo vyjít nové ELO 1525, což vůbec není špatné. Navíc se dostala do zcela nového prostředí – a pokud bude v budoucnu znovu do soutěže nominovaná, tak jistě nabyté zkušenosti zúročí…

            Co říci závěrem. Již podzimní část této soutěže naznačovala, že si konečně našla svoji skupinu zájemců a hráčů, kteří v turnaji nacházejí vynikající tréninkové prostředí. Ukončený jarní cyklus pak překonal veškerá očekávání a zcela jistě se výkonnostně projeví u všech zúčastněných hráčů. Proto věříme, že se v září zahájí i další - 4. cyklus - již úspěšné tréninkové formy soutěže a do turnaje se zapojí ještě větší počet zájemců.

Také je vhodné zde upozornit, že tím aktivity klubové činnosti nekončí a již 8.6.2012 jsou srdečně zváni hráči všech výkonnostních úrovní na 1.Festival šachových turnajů (víkendový) hraný ve výběrových uzavřených skupinách – podrobnosti najdete na webových stránkách Beskydské šachové školy.

Karel Kubala