Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - hodnocení

Otevřený klubový přebor s visačkou "podzimní" máme za sebou a tak je čas na hodnocení. A kdo jiný může hodnotit než "ideový" tvůrce klubových přeborů čestný předseda BŠŠ Karel Kubala. Více si můžete přečíst v přiloženém komentáři. A kdo vyhrál? Všichni, protože si dobře zahráli!

Celkové výsledky - 1. místo Pavel Benčo, 2. místo Josef Port, 3. místo Karel Kubala.                  Pořadí skupiny bez bonifikačního bodu - 1. Karel Kubala, 2. Marián Ficko, 3. Tomáš Adamec.

                                            Přijďete si zahrát "jarní" Otevřený klubový přebor, začínáme v úterý 8. ledna.

Komentáře

Hned na úvod je třeba pogratulovat suverénnímu vítězi Pavlu Benčovi, kterému na jasné vítězství stačilo odehrát 10 z 11 možných partií, ale ziskem 9,5 bodů!! zvítězil nejen v Otevřeném klubovém přeboru, ale stal se současně i přeborníkem okresu Frýdek-Místek.

Začněme však po pořádku. Přebor se hrál od 18. 9. do 11. 12. 2012 a v pořadí to byl již 4. běh této formy „novodobého“ přeboru organizovaného jako OPEN turnaj, tentokráte i se zápočtem výsledků na FIDE listinu.

Přestože se jednalo již o 4. turnaj tohoto typu, tak nebyla na něm ani rekordní účast a ani rekordní úroveň hráčské síly. Jeden významný rekord jsme však zaznamenali. V 1. cyklu se odehrálo 71 % možných partií, ve 2. to bylo 68 %, v letošní jarní části 79 % a nyní 90 % možných partií!! Z toho se dá vyčíst jeden velice pozitivní fakt, že na startu této části přeboru se sešli hráči, kteří skutečně o takový typ soutěže mají zájem a mohli by být stálými účastníky i v dalších turnajích. Dalším důležitým pozitivem je tréninkový význam turnaje, když z odehraných 79 partií jen 6 partií skončilo nerozhodně, ale nezaregistroval jsem přitom ani jedinou „velmistrovskou“ remízu!

Co říci k výsledkům jednotlivců? Roli favorita a nasazené „jedničky“ potvrdil Pavel Benčo, který navíc dokázal, že i se svým FIDE ELO 2158 si dokázal připsat ke svému ratingu +13 bodů! (V předchozím běhu roli favorita měl Zdenek Holeksa 2154 a také si z turnaje připisoval +3 ELO body). Jelikož Pavel vlastně hrál takový svůj turnaj, tak hlavní turnajové pole začínalo od 2. místa, kde skončil svým výsledkem 7,5 b. Josef Port, který má určitě na víc, ale skloubit turnaj se současným pracovním nasazením asi není jednoduché. K němu se bodově přidal Karel Kubala, který měl určitý handicap tím, že neměl svůj osobní FIDE koeficient a tak startoval při použitém systému nasazovacích koeficientů vlastně v „B“ turnaji hráčů s nulovým nasazovacím koeficientem. Právě Klubový přebor a pořádané Festivaly šachových turnajů však již přivedly i tohoto hráče k zisku prvního FIDE ratingu, takže v dalších cyklech již může pracovat na zlepšení nově nabytého ratingu 1877.

Domácí talenti měli svůj podzimní dlouhodobý mládežnický turnaj, což také oslabilo startovní pole přeboru, takže domácím „vypálil rybník“ polský talentovaný šachista Kacper Bilczewski (7 b.), který poctivě dojížděl až z města Rybnika a odměnou za účast mu bude připsaných +39 ELO bodů na FRL! Do celkového pořadí určitě mohli výrazněji promluvit i Tomáš Pavelek a Patrik Štěpán (oba 6 b. – Tomáš na FIDE ELO +8 a Patrik +9), kteří však odehráli shodně jen 8 z možných 11 partií – ale i to je výhoda hraného přeboru, že hráči ať již z pracovních, studijních nebo osobních důvodů nemohou pravidelně hrát, tak se mohou turnaje zúčastnit v takovém rozsahu, který jim vyhovuje.

Z dalších jednotlivců bych ještě vyzdvihnul 6 bodový zisk Mariána Ficka (z 10 partií), který dosud není veden ani na LOK ČR a s velkým herním potenciálem druhý zúčastněný neregistrovaný hráč Tomáš Adamec, který má na více, nežli nyní dosažené 3 body z 10 partií. Samozřejmě pozitivem je i zisk započtených partií na FRL (FIDE listinu) u řady hráčů, kteří dosud mezinárodní osobní koeficient nemají (Lavrišin 7 partií, Adamec 5, Ficko, Koval a Saforek po 4, atd.).

Co na závěr? Pozitivem, jak již bylo zmíněno, bylo vysoké procento odehraných partií, k čemuž dopomohly i nově zařazené dohrávkové termíny – ty zařazujeme i do dalšího cyklu. Tím se také osvědčil pouze 11 kolový turnaj místo dřívějších 13 kolových. Dalším pozitivem jsou bodové zisky hráčů na FRL i LOK ČR v období, kdy se neorganizují téměř žádné jiné turnaje. Negativem byla slabá účast domácích KM a hráčů 1.VT a další oslabení způsobené souběžně organizovaným mládežnickým turnajem – to však k jejich škodě, protože tréninkový význam z účasti a možnosti odehrát každý týden kvalitní partii mohou jen těžko někde jinde nahradit.

Dovoluji si tedy i zde pozvat všechny příznivce šachové hry na „jarní“ otevřený přebor, jehož 1. kolo začíná již 8. ledna 2013 opět v úterý od 17,30 ve Středisku volného času Klíč v Místku. Další podrobnosti naleznete na webových stránkách www.chessfm.cz. Jak je z výše uvedeného zřejmé, mohou si přijít zahrát i starší a neregistrovaní hráči…

Karel Kubala