Otevřený klubový přebor - hodnocení

Otevřený klubový přebor s visačkou "podzimní" máme za sebou a tak je čas na hodnocení. Komentář připravil vedoucí klubových přeborů čestný předseda BŠŠ Karel Kubala. Více si můžete přečíst v přiloženém komentáři. A kdo vyhrál? Všichni, protože si dobře zahráli!

Celkové výsledky - 1. Karel Kubala, 2. Petr Vysoglad, 3. Jaroslav Lepík.                                      Pořadí skupiny bez bonifikačního bodu - 1. Michal Saforek, 2. Karel Koval, 3. Tomáš Adamec

Přijďte si zahrát "jarní" Otevřený klubový přebor, začínáme v úterý 7. ledna.

Již 6. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku napsal svoji poslední kapitolu odehráním 11. kola soutěže, přičemž podzimní část turnaje se již podruhé hrála jako okresní přebor jednotlivců. Pro statistické shrnutí je možné uvést, že se turnaje zúčastnilo 15 hráčů z 5 oddílů a celkem se odehrálo 63 partií, když vím jen o jediné partii, která byla remízovaná formou „velmistrovskou“. Jinak se bojovalo jako o život a tato tréninková forma se u mnohých účastníků již jasně projevuje na jejich dobrých výsledcích v soutěžích družstev.

Vítězem turnaje se stal způsobem start-cíl již senior a pisatel těchto řádků – Karel Kubala, který ziskem 9 bodů z 11 partií absolvoval skutečně úspěšný turnaj, i když ta pověstná troška štěstí byla k docílenému výsledku potřebná. Zopakoval tak vítězství z 2. cyklu „podzim 2011“ – a jelikož až na jeden start vždy skončil na medailových pozicích, tak patří k nejúspěšnějším účastníkům této soutěže. Nyní poznámka vítěze: již si nevzpomínám, zda jsem v době své hráčské aktivity někdy před 30 lety byl někdy okresním přeborníkem – nyní se to tedy povedlo a výsledek si velice považuji…!!

Kdo jsou další vítězové soutěže? Pokud o vítězi bylo zmíněno, že toho dosáhl start-cíl, tak stejným způsobem to lze říci i o druhém v pořadí – o Petru Vysogladovi, který však 3x remízoval a to znamenalo půlbodový odstup za vítězem v konečné tabulce. Přesto ziskem 8,5 bodů potvrdil roli jednoho z favoritů přeboru docela přesvědčivým způsobem. 3. místo patří Jaroslavu Lepíkovi, který sice 6,5 bodu získal jen v 9 partiích a zřejmě i odehrání kompletního počtu partií by mu nestačilo na celkové vítězství – ale o 2. místo mohl reálně bojovat.

V komentáři k 10. kolu  jsem již psal o „skokanovi“ turnaje – o Michalu Saforkovi - který  jen horším pomocným hodnocením skončil na 4. místě, ale jako nejlepší hráč ze skupiny účastníků s nulovým nasazovacím koeficientem vlastně uhrál o bod více, nežli J.Lepík, i když z partií proti hráčům mnohem nižší šachové výkonnosti (průměr soupeřů Lepíka 1795 a Saforka 1592) – ale i to je přednost použitého soutěžního systému s nasazovacími koeficienty. Druhou cenu hráčů bez bodové bonifikace získal Karel Koval (92 let!!!), který i v poslední partii velmi „trápil“ Petra Vysoglada. Získal 5 bodů a myslím, že bude určitým unikátem, protože si myslím, že bude prvním takovým hráčem, který ve svém věku bude poprvé zapsán na FIDE listinu FRL. Z odehraného přeboru mu vychází výkon 1544!!

Ve stínu hodnocených výsledků zůstal Jiří Kotouček z Baníku Havířov, který získal 6 bodů. Bohužel odehrál jen 8 partií – a pravidelnou účastí a odehráním všech partií, by zcela určitě zasáhl i do míst ohodnocených finančními cenami.

Co dodat dále? Nejsilnější turnaj odehráli naši 2 nadějní talenti – Matěj Kuchař hrál turnaj o síle 1842 při svém ELO 1639 – a za to si vysloužil ELOvý zisk +28 bodů. Druhý talent – Patrik Štěpán (1764) sice si na své ELO nepolepšil, ale i tak odehrál 7 partií proti silnějším soupeřům, což pro jeho další rozvoj je nepochybným přínosem – a myslím, že v dalším cyklu ty odvety již budou pro jeho soupeře o něčem jiném…

Neumím přesně zjistit, jaký mají koeficient rozvoje jednotliví hráči, takže možná, že některá dále uvedená čísla nebudou taková – ale opět to nejpodstatnější je, že uvedení hráči téměř 3 měsíce byli do soutěže zapojení a mnozí z nich i tvrdě pracovali na svém zlepšení. Jak jsem již uvedl, tak z pohledu nárůstu výkonnosti byl zřejmě nejlepší Michal Saforek, kterému vychází zisk z turnaje +62 ELO bodů. Následují Kuchař +28, Lavrišin +27, Kubala +21 – a další. Jsou zde i ztrátoví – Křenek (mínus 51), který, ale odehrál jen 6 partií a tak se připravil o lepší procentuální výsledek a Bebek, který odehrál vynikající jarní část přeboru, ale nyní se mu naprosto nedařilo (-38). Pro ostatní je však potěšující, že hráči, kteří dosud nedisponují FIDE ELO, získali další započitatelné partie na FRL. Jak již bylo zmíněno, tak 5 partií odehrál Karel Koval s výkonem 1544, 3 partie Vladimír Kaňák – výkon 1553 a 6 partií Tomáš Adamec – s výkonem 1511.

Příští týden máme ještě v tomto roce před sebou 2. turnaj GP v bleskovém šachu (všichni zájemci jsou opět zváni) – a pak už se na vás těšíme na startu 7. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, jehož 1. kolo se uskuteční 7. ledna 2014 – všechny zájemce a příznivce šachu zveme opět k účasti – hrajeme pro radost!!