Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - hodnocení

Otevřený klubový přebor s visačkou "podzimní" máme za sebou a tak je čas na hodnocení. Komentář připravil vedoucí klubových přeborů čestný předseda BŠŠ Karel Kubala.  A kdo vyhrál? Všichni, protože si dobře zahráli!

Celkové výsledky - 1. Karel Kubala, 2. Patrik Štěpán, 3. Jaroslav Lepík, pořadí skupiny s jedním bonifikačním bodem - 1. Marek Miča, 2. Lucian Vantuch, 3. Jan Chlebek, pořadí skupiny bez bonifikačního bodu - 1. Stanislav Sysala, 2. Tomáš Adamec, 3. Vladimír Kaňák

                                          Přijďte si zahrát "jarní" Otevřený klubový přebor, začínáme v úterý 6. ledna.

Komentáře

Komentář posledního -  12. kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku – podzim 2014.

 

Již 8. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku napsal svoji poslední kapitolu odehráním 12. kola soutěže, přičemž podzimní část turnaje se současně již potřetí hrála jako okresní přebor jednotlivců. Pro statistické shrnutí je možné uvést, že se turnaje zúčastnilo 18 hráčů z 5 oddílů a celkem se odehrálo až neuvěřitelných 97 partií, kde bylo jen 10 nerozhodných výsledků a ty ještě po velmi bojovném průběhu partií. O tréninkovém přínosu této formy hry není tudíž nejmenších pochyb.

Vítězem turnaje se stal způsobem start-cíl již senior a pisatel těchto řádků Karel Kubala, který ziskem 9 bodů z 12 partií absolvoval úspěšný turnaj, který mu „pokazil“ v posledním kole porážkou Matěj Kuchař, kdy již jistý vítěz soutěže zřejmě „usnul na vavřínech“ a ve vyhrané pozici překročil čas…  Přesto tak zopakoval vítězství z 2. a 6. cyklu soutěže a vévodí tak historické tabulce úspěšnosti v této soutěži.

Velmi důležitým faktem ukončeného cyklu soutěže je to, že soutěž si již našla svůj stabilní okruh zájemců, kteří v časově i ekonomicky nenáročných podmínkách pravidelně v období, kdy běžných turnajů je poskrovnu, využívají této příležitosti k boji o body, ceny, ELO i o vlastní rozvoj šachových dovedností. A oproti minulým turnajům je významná i skutečnost, že o odehrání maximálního počtu partií byl zájem téměř u všech hráčů, když teoreticky bylo možno odehrát za těch 12 kol 108 partií a odehrálo se zmíněných 97 a to ještě 6 partií neodehrál náš nadějný mládežnický talent Adam Frank, který do soutěže nastoupil až v třetině turnaje.

Nyní však k výsledkům. Po jarní části soutěže jsem psal, že starším účastníkům dalo mládí na frak, když s náskokem zvítězil tandem M.Kuchař a P.Štěpán. Nyní je možné psát, že odveta se těm dříve narozeným skutečně povedla, když Karel Kubala byl již vítězem soutěže před posledním kolem s celkem uhranými 9 body, pronásledovaný Patrikem Štěpánem a Jaroslavem Lepíkem, kteří shodně uhráli 8 bodů. Toliko vítězové absolutního pořadí, kteří shodně měli od počátku „k dobru“ +2 nasazovací body. Zde je vhodné se zmínit o přednosti této formy turnaje, protože díky nasazovacím koeficientům odehrála například první šestice hráčů při dvoukolovém losování proti sobě 24 z 30 teoreticky možných partií, takže všichni hráli převážně s kvalitními soupeři.

V každém turnaji se najde nějaká „štika“ v rybníku. Myslím, že v tomto turnaji mohu takto označit hned 3 hráče. Tou „nej štikou“ byl v turnaji bezesporu 10 letý Marek Miča, který uhranými 6 body z 11 partií jasně vyhrál skupinu s 1 nasazovacím bodem a jeho hra byla natolik úspěšná, že proti hráčům první šestky odehrál 7 partií ! Sám byl s ELO 1519 nasazen jako 12. hráč a svůj bodový zisk docílil proti soupeřům s průměrným ELO 1753!! Určitě se může těšit na tučný přírůstek vlastního ELO koeficientu. Jen o půl bodu za ním zaostal Lucian Vantuch, který je však ještě o rok mladší (narozen 2005) a uhraných 5,5 bodů z 11 partií proti hráčům s průměrným ELO 1669 se dá hodnotit také jen v superlativech. Oba hráči jsou určitě velice slibnými talenty Beskydské šachové školy a budeme ještě o nich hodně slyšet. O další půlku bodu v této hodnocené kategorii skončil další mládežník – Jan Chlebek, který se na podzim po určité hráčské odmlce vrátil na 64 šachových polí – a je vidět, že toho moc z dřívějších dovedností nezapomněl, ale bude asi ještě chvíli trvat, nežli se dostane na vyšší úroveň, kde bezesporu patří.

Pokud jsem zmínil 3 štiky v rybníku, tak tou třetí je zcela jasně Stanislav Sysala. Přes svůj důchodový věk a snad 30 letou odmlku v šachové hře (není ani na ČS LOK), se rychle rozkoukal a docílených 6,5 bodů z 11 partií hned při svém prvním startu, je více než velmi dobrým výsledkem. Samozřejmě jasně vyhrál kategorii hráčů bez nasazovacích koeficientů. Možná mohl mít v této kategorii konkurenta ve 2. umístěném Tomáši Adamcovi, který však svých 4,5 bodů uhrál v 8 partiích, takže kdo ví, jak by to bylo, kdyby tento hráč odehrál všech 12 kol…?

Mimo naše benjamínky a úspěšné starty našich mladých talentů, pravidelně uvádím i výsledek našeho nestora -  letos 93 letého Karla Kovala, který ziskem 5 bodů sice zůstal trochu pozadu za předchozími starty, ale byli to právě mladí talenti, jejichž výsledky jsem vyzdvihnul, kteří mu tentokráte vzali dost podstatný počet bodů…

Co dodat ještě na závěr? Mimo vyzdvihování vítězů, kteří si jistě připíšou i plusové body na své ELO, museli být zákonitě v turnaji i hráči, kterým se tento turnaj zcela nepovedl podle jejich představ a nějaké ty ELO body ztratí. Ale tak, jak jsem zmínil, že v tomto cyklu ti dříve narození oplatili mládežníkům tu drtivou porážku z jarní části soutěže, tak i zde věřím, že pro většinu těch tentokráte méně úspěšných budou odehrané partie zdrojem poučení a odrazovým můstkem k jejich dalším lepším výsledkům.

Takže nyní nezbývá, nežli popřát všem veselé svátky vánoční a do nového roku hodně vydařených šachových partií. První příležitostí bude hned ve dnech 2. - 4. ledna 2015 9. Víkendový turnaj a pro „přátele šachu“ také již 12. cyklus soutěže – jarní část 2015, který zahajuje své 1. kolo již 6. ledna! Takže neváhejte a přijďte si zahrát. Pozvání platí pro všechny od 4 do 104 let, co umí tahat šachovými figurkami, ale myslím, že tréninkově si mohou dobře zahrát i hráči po úroveň kandidáta mistra.

 

Karel Kubala